آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17036
تاریخ انتشار : 7 آبان 1391 10:12
تعداد بازدید : 974

به همت دو دانش‌آموز مبتکر

روبات انسان نمای احساساتی ایرانی ساخته شد

روبات انسان نمای نمایشی با قابلیت اجرای انواع دستورات صوتی، تکلم و نشان دادن احساسات به همت دو دانش آموز مبتکر و ساخته شد.

ایسنا- علی خورشیدی بنام، طراح، سازنده و برنامه‌نویس این روبات گفت: این ربات انسان نمای Kidsize که «هومن» نام دارد، قادر است با دریافت دستورات صوتی، انواع فرامین حرکتی و غیر حرکتی را اجرا کند. وزن این روبات، هزار و 920 گرم و قد آن 36 سانتی‌متر است و با 17 درجه آزادی توانایی راه رفتن، ایستادن، شوت زدن، صحبت کردن و غیره را دارد.خورشیدی بنام که با همکاری علی سبزعلیان – به عنوان طراح حرکات - موفق به ساخت این روبات شده‌اند گفت: این روبات مجهز به دو رایانه است که یکی مربوط به احساسات بوده و دیگری کنترل حرکات روبات را بر عهده دارد. علاوه بر این دو رایانه که هر دو توسط خود ما طراحی و ساخته شده، یک ماژول دستور صوتی در روبات وجود دارد که امکان تشخیص صوتی تا 50 دستور را دارد.
 خورشیدی گفت: این روبات می‌تواند با تغییر رنگ چشم‌هایش و حرکات تعریف شده، احساسات خود را نشان دهد مثلا در صورت به هم خوردن تعادل و سقوط روبات یا خطا در اجرای دستورات صوتی چشم‌ها به رنگ قرمز در می‌آیند و حالت قرارگیری دست‌ها و پاها تغییر میکند.وی گفت: این سیستم همچنین به سیستم تکلم، سیستم صوتی استریو، مودهای مختلف کنترل نمایشی، مود اتصال به رایانه، یک ژیروسکوپ شش محوره (IMU) برای کنترل وضعیت تعادل روبات، دوربین و غیره مجهز است.
خورشیدی که روبات «هومن» را نخستین روبات انسان نمای ایرانی با قابلیت‌های متنوع در سطح دانش‌آموزی می‌داند، گفت: این روبات که با هزینه‌ای حدود 5/1 میلیون تومان (در زمان ساخت) ساخته شده قادر است با استفاده از باتری لیتیوم پلیمری خود به مدت چهار ساعت پیاپی کار کند و عمده کاربرد آن آموزش فنون رباتیک به نوجوانان و همچنین اجرای نمایش‌های روباتیکی برای کودکان است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :