آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 17027
تاریخ انتشار : 7 آبان 1391 9:54
تعداد بازدید : 595

در جلسه کمیسیون فناوری اطلاعات مجمع عالی واردات تصمیم گرفته شد

تشکل های IT درباره اولویت های ارزی به وزیر صنعت نامه می نویسند

جلسه بیست و چهارم کمیسیون IT مجمع عالی واردات کشور چهارشنبه گذشته برگزار شد.

روابط عمومی کمیسیون IT مجمع- در این جلسه که با حضور مدیران ارشد شرکت‌های تراز اول سخت‌افزاری تشکیل شد، موضوع عدم ایفای تعهدات بانک‌ها در قبال شرکت‌های کامپیوتری، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
از آنجا که شرکت‌های کامپیوتری با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه و با اخذ مجوزهای قانونی از مراجع ذی‌صلاح، اقدام به گشایش اعتبار اسنادی (LC) با ارز مرجع جهت سفارش کالا کرده‌اند در مواردی، بانک‌ها نسبت به انجام وظایف معمول متقابل، قصور کرده‌ و نسبت به معامله اسناد با فروشنده کالا، حسب مقررات بانکی بین‌المللی اقدام نکرده‌اند که موجب بلاتکلیفی خریدار ایرانی و عدم امکان ترخیص کالا از گمرک شده است.
بنابراین مقرر شد مجمع واردات، در راستای حل مشکل شرکت‌های عضو در تعامل با مراجع مربوطه، اقدام کند.
از آنجا که در حال حاضر، ثبت سفارش کالا بر اساس الویت‌بندی نوع و گروه کالایی صورت می‌گیرد از وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست شد الویت‌های مذکور را به طور شفاف برای هر یک از کالاهای حوزه فاوا، اعلام کند تا واردکنندگان با در اختیار داشتن اطلاعات کامل، آگاهانه در انتخاب کالاهایی که وارد خواهند کرد، تصمیم‌گیری کنند.
همچنین کمیسیون IT، الویت‌بندی پیشنهادی خود را، پس از مطالعات کارشناسی، طی جدولی برای مسوولان مربوطه ارسال کرد تا مبنایی برای تغییرات و اصلاحات بعدی باشد.
از آنجا که تجهیزات فناوری اطلاعات، فراهم کننده بستر لازم برای ایجاد زیرساخت‌های ضروری و اساسی توسعه کشور در امور پژوهش، آموزش، صنعت، تجارت، بانکداری، درمان و سایر امور اساسی هستند لازم است مسوولان با توجه به نقش بنیادی IT، الویت مناسب و متناسب با این واقعیت را برای تجهیزات این حوزه، در نظر بگیرند.
در رابطه با اهمیت و الویت IT، نامه‌ای تهیه خواهد شد تا با امضای مشترک تمام تشکل‌ها (مجمع واردات – سندیکا – مجمع تشکل‌ها – سازمان نصر – اتحادیه – مرکز تحقیقات) برای وزارت صنعت و معدن و تجارت ارسال شود.
در حال حاضر، از آنجا که ارز مرجع به تجهیزات فاوا تعلق نمی‌گیرد لازم است قیمت تمام شده کالا، بر اساس نرخ واقعی ارز که توسط شرکت‌های رایانه‌ای پرداخت می‌شود محاسبه شود بنابراین مسوولان کمیسیون به نمایندگی اعضا، در رابطه با موضوع انجام محاسبات بر اساس نرخ واقعی با سازمان امور مالیاتی، تعامل و مکاتبه خواهند کرد.
همچنین از کارگروه خدمات پس از فروش و کارگروه استاندارد، درخواست شد تا در رابطه با مباحث مصوب کمیسیون، اقدام کنند و در جلسه بعد، نتایج اقدامات انجام شده را، ارایه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :