آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 16327
تاریخ انتشار : 3 آبان 1391 10:5
تعداد بازدید : 859

معاون وزیر ICT:ایران به هیچ کشوری حمله سایبری نکرده و نمی کند

سوء استفاده هکرها از IPهای ایرانی

معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: ایران علیه هیچ کشوری اقدام به حملات سایبری نکرده و نمی کند چرا که باور دارد نباید از فضای مجازی استفاده نامناسبی صورت بگیرد.

 ایسنا- علی حکیم‌جوادی در پاسخ به ادعاهایی که مبنی بر حملات سایبری ایران به کشورهایی مانند آمریکا و رژیم صهیونیستی مطرح می‌شود، گفت: به صراحت اعلام می‌کنم که ایران هیچ حمله‌ای نسبت به هیچ کشوری صورت نمی‌دهد.
رییس سازمان فن‌آوری اطلاعات گفت:‌ البته اتفاقی که امروزه در دنیا مرسوم شده آن است که برخی کشورها با استفاده از IP برخی کشورهای دیگر به حمله اقدام می‌کنند که این اتفاق در ارتباط با ایران هم رخ می‌دهد و ما هم روزانه شاهدیم که با IP برخی کشورها حملاتی به ما صورت می‌گیرد.
 حکیم‌جوادی با بیان اینکه ایران این نوع حملات را به حساب کشورهای حمله‌کننده نمی‌گذارد، عنوان کرد: امروزه هکرها از چنین شیوه‌ای استفاده می‌کنند و به این ترتیب با استفاده از IP یک کشور به عملیات هکینگ اقدام می‌کنند. این موضوع گاه هم با IP ایران صورت می‌گیرد اما به صراحت اعلام می‌کنیم که ایران به هیچ کشوری حمله نکرده و تا جایی که بنده اطلاع دارم علاقه‌ای هم ندارد که وارد چنین حملاتی شود.
 وی با بیان اینکه پیش از این در اجلاس WSIS نیز خطر تروریسم سایبری را گوشزد کردیم گفت: این موضوع خطر بزرگی برای کشورهای مختلف به شمار می‌رود و نیازمند تمهیدات جدی است.
 معاون وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که آیا مشخص شده که کدام کشورها از IP ایران سواستفاده می‌کنند گفت: در اغلب موارد این دولت‌ها نیستند که این کار را می‌کنند بلکه بیشتر هکرها هستند که از این شیوه بهره می‌گیرند.
 حکیم جوادی در پاسخ به این سوال که آیا این حملات هدفی غیرسیاسی دارند، عنوان کرد: در اغلب موارد این گونه است و به عنوان مثال در حال حاضر در عملیات بانکی و بحث فیشینگ از IPهای مختلف استفاده می‌شود. به همین دلیل ما این نوع اقدامات را خیلی به حساب کشورها نمی‌گذاریم چراکه شرایط دنیای مجازی به گونه‌ای است که در آن از این اتفاقات رخ می‌دهد.

تولید داخلی راه حل مبارزه با حملات سایبری
  رییس سازمان پدافند غیر عامل هم در گفت و گو با مهر  در مورد حملات سایبری به حوزه‌های مربوط به شبکه و زیرساخت و سخت افزار و با کاربردهای مختلف هشدار داد و تاکید کرد: ویروس‌های نهادینه شده در نرم‌افزارها و ویروس‌های سخت افزاری که به صورت روبات کار گذاشته شده و از راه دور فعال می‌شود از جمله این حملات خواهند بود که در واقع تنها راه حل مقابله با این حملات، تولید ملی است؛ به این معنی که باید به تولید نرم‌افزارهای پایه اساسی در کشور پرداخته شود.
وی گفت: در قرارگاه دفاع سایبری تمرکزمان ایجاد کنسرسیوم یا یک مجموعه مشترک از ظرفیت‌های دانشی، صنعتی، پژوهشی و اجرایی کشور است که بتوانیم نیازهای نرم‌افزاری، حیاتی و حساس خودمان را تولید کنیم؛ در این راستا نخستین تمرکزمان روی تولید اسکادای
 بومی است.رییس سازمان پدافند غیرعامل با تاکید براینکه تولید اسکادای بومی جزو اولویت‌های ماست گفت: هم اکنون این کنسرسیوم در حال تشکیل است تا بتواند در داخل کشور و با حمایت بخش داخلی، این سامانه مدیریتی و کنترلی را تولید کند .به گفته وی با اسکادای خارجی قادر به برقراری امنیت نیستیم چرا که همه رمزها و کدها به صورت بسته نوشته شده و امکان دسترسی به آن وجود ندارد.

دفاع سایبری به صورت لایه به لایه
سردار جلالی گفت : در بازخوانی اغلب حملات سایبری صورت گرفته مشخص شد که نفوذ از سمت سیستم اسکادا صورت گرفته است براین اساس رویکرد و سیاست‌گذاری ما تولید و حمایت از سیستم‌های پایه و اساسی در امنیت دفاع کشور است. ضمن آنکه نهادینه سازی لایه به لایه دفاع سایبری هم جزو رویکردهای ما محسوب می‌شود.

هماهنگی با وزارت اطلاعات و وزارت ارتباطات
رییس سازمان پدافند غیرعامل همچنین از هم‌پوشانی، هم‌افزایی و هماهنگی در مباحث امنیتی و زیرساختی با دو وزارتخانه اطلاعات و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همکاری‌های لازم در این بخش خبر داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :