آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 16325
تاریخ انتشار : 3 آبان 1391 9:52
تعداد بازدید : 790

رییس سازمان تنظیم مقررات:

دوره حفاظت از بازار رایتل 15 ماه افزایش یافت

به گفته رییس سازمان تنظیم مقررات اپراتور سوم توانسته با توجیه نهادهای بالادستی دوره حفاظت از بازار خود را از 24 ماه به 39 ماه افزایش دهد.

فناوران- محمد علی فرقانی با بیان این مطلب گفت: مدیران اپراتور سوم با پیگیری مشکلاتی که تحریم‌های اقتصادی به این اپراتور تحمیل کرده است توانستند با جلب نظر موافق نهادهای بالادستی خارج از وزارت ارتباطات، دوره حفاظت از بازار خود را افزایش دهند.وی در پاسخ به این سوال که اگر رگولاتوری در این خصوص تصمیم‌گیر بود چه اقدامی انجام می‌داد، افزود: براساس قوانین آنچه که اکنون رایتل ارایه کرده‌ است ما آن را اجرا می‌کنیم اما اگر از منظر کارشناسی و سازمان تنظیم مقررات این موضوع را بررسی کنیم ما نظر متفاوتی نسبت به تصمیم امروز داریم.وی در خصوص نظارت بر عملکرد اپراتور سوم گفت: در حال حاضر نظارت‌ها و فشارها بر روی رایتل همچنان ادامه دارد تا هر چه سریع‌تر این سرویس در کشور راه‌اندازی شود و در برخی از نقاط نیز جریمه‌هایی به اپراتور سوم ابلاغ شده است.فرقانی در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش دوره حفاظت از بازار این اپراتور جریمه‌های نقدی که تاکنون از سوی رگولاتوری به رایتل ابلاغ شده است احتمالا برگشت خواهد خورد گفت: قاعدتا این اتفاق می‌افتد، ولی ما از نظارت‌های خود کوتاه نخواهیم آمد و فشارهای لازم برای توسعه هر چه سریع‌تر نسل سوم تلفن همراه در کشور را به این اپراتور می‌آوریم.فرقانی با بیان اینکه تاریخ آغاز دوره حفاظت از بازار اپراتور سوم از خرداد ماه سال گذشته آغاز شده است گفت: سایر اپراتورهای تلفن همراه باید تا شهریور ماه سال 1393 منتظر ارایه خدمات نسل سوم تلفن همراه باشند.

عملکرد رایتل وزیر ICT را به مجلس کشاند
 در عین حال  رییس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاخیر اپراتور سوم در پوشش شبکه تلفن همراه خود، گفت: مجلس از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درخواست کرده تا گزارشی در خصوص عملکرد این اپراتور ارایه کند.
رمضانعلی سبحانی‌فرد افزود:  همه اپراتورهای تلفن همراه با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات قراردادی دارند که باید مطابق با آن عمل کنند و در صورت عدم رعایت  تعهدات، برخوردهای قانونی صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه مجلس در خصوص عملکرد اپراتور سوم از وزارتICT گزارشی خواسته، افزود: با ارایه گزارش وزارت ارتباطات مشخص خواهد شد که این اپراتور در چه مرحله کاری قرار دارد، سپس اقدامات لازم  در خصوص وضعیت این اپراتور از سوی مجلس انجام می‌شود.
وی کیفیت فعلی شبکه تلفن همراه را قابل قبول ندانست و معتقد است که شبکه  تلفن  همراه جا دارد که از جهات گوناگون در کشور پیشرفت کند.
سبحانی‌فرد با بیان اینکه وضعیت ضریب نفوذ تلفن همراه در مقایسه با کشورهای منطقه در جایگاه خوبی قرار دارد، گفت: لازم است در برخی از نقاط محروم پوشش شبکه تلفن همراه کامل شود.
چندی پیش رییس کمیته  فناوری‌های نوین مجلس نیز با اشاره به اینکه در شرایط حاضر اپراتور اول و دوم از نبود اپراتور سوم نفع می‌برند، اعلام کرد: بهتر است که این دو اپراتور خدمات و سرویس‌های متنوعی را به کاربران خود ارایه دهند و با تعرفه‌های تشویقی سعی کنند مشتریان خود را راضی نگه دارند.
محمد سلیمانی با بیان اینکه در شرایط حاضر دیده می‌شود که اپراتورها چنین اقداماتی را انجام می‌دهند، بیان کرد: لازم است که این رفتارها بیشتر در دستور کار اپراتورهای تلفن همراه قرار گیرد و امکانات متنوعی به متقاضیان خود ارایه دهند.
طبق آخرین اخبار و آمار منتشر شده، هم‌اکنون شرکت ارتباطات سیار ایران حدود ۵۷ میلیون سیم‌کارت فروخته که ۵۲ میلیون آن فعال شده و ضریب نفوذ این اپراتور حدود ۷۰ درصد است، اما آمار نشان داده شده از اپراتور دوم تلفن همراه حاکی از وجود نزدیک به ۳۳ میلیون مشترک اعم از دایمی و اعتباری است.
درهمین حال اپراتور سوم تلفن همراه هم که چندی است از آغاز فعالیت رسمی‌اش می‌گذرد و به توزیع سیم‌کارت‌های خود در استان‌های تهران، کرج، مشهد و شیراز پرداخته و اکنون در ۱۵ شهر دارای پوشش ارتباطی است، اما هنوز به دلیل تازگی کار و شروع واگذاری در شهرهای مختلف آماری از سیم‌کارت‌های فعال این اپراتور در دست نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :