آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 16324
تاریخ انتشار : 3 آبان 1391 9:49
تعداد بازدید : 1754

شرح وظایف کمیسیون تنظیم مقررات فضای مجازی

شورای عالی فضای مجازی، در هشتمین جلسه خود که در تاریخ 25 شهریورماه برگزار شد ، براساس ماده 9 اساسنامه مرکز ملی فضای مجازی، شرح وظایف و اختیارات و اعضای «کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی کشور» را تصویب کرد.

 فناوران- کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی کشور به منظور تنظیم سیاست‌ها، نظارت، هدایت، هماهنگی و تصویب مقررات و آیین‌نامه‌های کلان در همه ابعاد فضای مجازی در چارچوب مصوبات شورای عالی فضای مجازی تشکیل می‌شود و وظایف و اختیارات آن به شرح زیر است:
 1- تصویب معیارها، سیاست‌ها و نظام‌های کنترل کیفی و فنی در همه‌ زمینه‌های فضای مجازی از جمله امنیتی و محتوایی و همچنین سیاست‌ها و معیار‌های ارایه محتوا، خدمات، توسعه و بهره‌برداری در فضای مجازی کشور در چارچوب مصوبات شورای عالی.
2- سیاست‌گذاری، هماهنگی و تصویب ضوابط کلی صدور مجوز فعالیت و بهره‌برداری در چارچوب مصوبات شورای عالی برای ارایه‌ هرگونه فعالیت در فضای مجازی شامل محتوا (اعم از داده، متن، صوت و تصویر)، خدمات و زیرساخت‌های فنی و ارتباطی.
3- تدوین و ارایه‌ پیشنهاد در خصوص تعیین نوع فعالیت‌ها و بهره‌برداری‌های غیرمجاز در فضای مجازی و تعیین جریمه و مجازات در موارد نیاز جهت تصویب در شورای عالی و عندالزوم ارجاع به مراجع قانون‌گذاری.
4 - سیاست‌گذاری در زمینه‌ نرخ‌گذاری برای کلیه‌ خدمات فضای مجازی در چارچوب مصوبات شورای عالی.
5- ایجاد هماهنگی و نظارت بر عملکرد دستگاه‌های صادر‌کننده‌ مجوز‌های ارایه خدمات و محتوا در فضای مجازی در چارچوب مصوبات شورای عالی.
6- تدوین سیاست‌ها و تصویب مقررات کلان مورد نیاز فضای مجازی کشور از جمله توافق‌نامه‌های درجه و سطح خدمات، حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و تنظیم روابط فعالان فضای مجازی در چارچوب مصوبات شورای عالی.
بنا بر اعلام ترکیب اعضای کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی کشور به این شرح است:
1_ رییس مرکز ملی فضای مجازی (رییس کمیسیون عالی).
2_ معاون مربوطه مرکز ملی فضای مجازی (دبیر کمیسیون عالی).
3_ نماینده رییس قوه قضاییه.
4_ معاون مربوطه رییس مجلس شورای اسلامی (یا رییس کمیسیون مرتبط با تایید مجلس شورای اسلامی).
5_ نماینده وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات.
6_ نماینده وزارت اطلاعات.
7_ نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.
8_ نماینده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران.
9_ نماینده سازمان صدا‌وسیما.
10_ نماینده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.
11_ دبیر کمیسیون عالی امنیت فضای مجازی کشور.
12_ دبیر کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای فضای مجازی کشور.
13_ 16 _ چهار نفر اعضای حقیقی از میان افراد متخصص و با تجربه به پیشنهاد رییس مرکز ملی فضای مجازی و تصویب شورای عالی فضای مجازی.
تبصره1: رییس کمیسیون عالی می‌تواند حسب مورد از افراد صاحب‌نظر و یا نمایندگان بخش خصوصی در جلسات کمیسیون عالی بدون حق رای دعوت به عمل آورد.
تبصره 2_ نماینده دستگاه‌های مختلف باید دارای سمت حداقل معاونت مربوطه باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :