آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 16323
تاریخ انتشار : 3 آبان 1391 9:42
تعداد بازدید : 1610

تحقیق کمیسیون IT مجمع واردات در مورد ادعای تولید تبلت ایرانی

بیست و سومین جلسه کمیسیون IT مجمع واردات با حضور فعالان این حوزه، اعضای کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای و رییس اتحادیه رایانه تهران برگزار شد.

روابط عمومی کمیسیون سخت‌افزار- در این جلسه، نتایج فعالیت کارشناسی کارگروه تشکیل کنسرسیوم فعالیت تجاری مشترک به اعضای جلسه ارایه شد و مزایای ایجاد یک کنسرسیوم برای فعالیت جمعی اعضای کمیسیون، مورد بررسی قرار گرفت.
براساس این گزارش ایجاد یک کنسرسیوم مشترک با حضور فعالان صنف، باعث تقسیم ریسک شده و هزینه‌های ورود و خروج به فعالیت تجاری را تقلیل می‌دهد و تشکیل کنسرسیومی از شرکت‌های معتبر و شناخته شده، باعث ایجاد ارزش افزوده معنوی خواهد شد.
تشکیل کنسرسیوم، به اتفاق آرا به تصویب اعضای حاضر در کمیسیون رسید و مقرر شد بررسی‌های عملی چون انتخاب نوع کالا و مزیت‌های رقابتی و غیره، انجام و در جلسات بعد، ارایه و بررسی شود.
همچنین کارگروه تدوین شرایط شرکت در مناقصات، موارد زیر را در رابطه با شرایط روز، پیشنهاد کرد تا به منظور بررسی، تصحیح، و تکمیل در اختیار کمیته برنامه‌ریزی مجمع قرار گیرد:
1- تعریف و تبیین تازه‌ای از شرایط فورس ماژور منطبق بر شرایط بحران که در برگیرنده جنگ اقتصادی و فضای تحریم باشد.
2- پذیرش تغییرات نرخ ارز به عنوان فورس ماژور در طول زمان قرارداد یا پذیرش سایر ارزها (به جز ریال) در قرارداد‌ها و مناقصات
3- پذیرش تاخیر تحویل کالا به عنوان فورس ماژور برای قراردادهای قبلی و عدم کسر جریمه تاخیر و افزایش زمان تحویل کالا.
4- افزایش مبلغ پیش پرداخت‌ها حداقل به میزان 50 درصد آن در مقابل ارایه ضمانت نامه.
5- پذیرش تغییرات هزینه‌های گمرک (ترخیص) سود و عوارض بازرگانی، استاندارد و مالیات در طول اجرای قرارداد به عنوان فورس ماژور.
6- پرداخت و تسویه حساب در زمان‌های توافق شده در قرارداد و پذیرش جریمه تاخیر در صورت عدم پرداخت به موقع.
7- موضوع افزایش یا کاهش 25 درصد سهم خرید لغو گردد.
با توجه به کاهش واردات و بالنتیجه کاهش درآمد شرکت‌های عضو، نحوه محاسبه مالیات شرکت‌ها، مورد بحث قرار گرفت تا نرخ ارز در مراجع مالیاتی، بر مبنای نرخ واقعی روز بازار، مبنای محاسبه شود و قیمت تمام شده، منطبق با واقعیت باشد. بر این اساس، مقرر شد تعامل لازم با مرجع مالیاتی مربوطه، انجام پذیرد.
همچنین در رابطه با ادعای تولید تبلت در داخل کشور، تحقیق در رابطه با صحت ادعا از طریق تعامل با سندیکای تولید کنندگان، صورت پذیرد.
به منظور تسهیل و تسریع در روند واردات کالا، پیشنهادات ذیل توسط کارگروه استاندارد کمیسیون، ارایه شد تا مراتب از طریق مذاکره با مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک و سازمان استاندارد، پیگیری شود:
1- حذف بازرسی در مرحله ثبت سفارش و انجام آزمون‌های لازم و صدور گواهی انطباق هنگام ترخیص کالا (در صورت لزوم).
2- تسهیل در نمونه برداری و آزمون به شرح زیر:
الف) عدم نمونه برداری از کالاهای دارای تکنولوژی بالا (High Tech) مانند سرورهای خاص و پیشرفته یا کالاهایی که به تعداد 10 دستگاه یا کمتر در هر محموله وارد می‌شوند و نشانه‌های استانداردهای معتبر اروپایی یا آسیایی یا آمریکایی را بر روی کالا دارند.
ب) عدم نمونه‌برداری و آزمون از کالایی که حداقل سه بار سابقه قبولی در آزمون آزمایشگاه‌های مورد تایید سازمان استاندارد دارند.
پ) معرفی برندهای معتبر از طریق رجوع به سوابق نمونه برداری و آزمون در سازمان استاندارد و معاف نمودن این برندها از انجام نمونه برداری و آزمون.
ت) تلاش در حفظ و نگهداری نمونه‌های ارسالی به آزمایشگاه‌های همکار سازمان استاندارد و پرهیز از ایجاد هر گونه خسارت به کالا و متعلقات آن.
3- تعدیل تعرفه‌های آزمون کالای حوزه فناوری اطلاعات در حد تعرفه‌های سایر کالای مشابه و نظارت بر نحوه قیمت‌گذاری آزمایشگاه‌های همکار.
4- تشکیل کمیته یا کارگروه رسیدگی به مشکلات و موانع استاندارد در سازمان استاندارد و مشارکت نماینده کمیسیون فناوری اطلاعات مجمع واردات در این کمیته.
در ادامه جلسه، مقرر شد با توجه به ضروریات مربوط به خدمات پس از فروش کالا، کارگروه تخصصی برای پیگیری موضوع، تشکیل شود.در پایان این جلسه اعضا عملکرد کمیسیون را درخشان و رضایت‌بخش در توسعه و تسهیل روند کسب و کار فعالان اقتصادی ارزیابی کرده و با اجماع کامل بر ادامه فعالیت یکپارچه کمیسیون به شکل فعلی با حضور تمامی اعضای حاضر و حفظ ترکیب آن، تاکید کردند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :