آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 16091
تاریخ انتشار : 2 آبان 1391 10:38
تعداد بازدید : 1595

روز چهارشنبه و در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران

سمینار آشنایی با «گوهر» برگزار می شود

سمینار آشنایی با گروه واکنش هماهنگ رخداد (گوهر) روز چهارشنبه به همت کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران برگزار می شود.

فناوران- بهناز آریا رییس کمیسیون افتای سازمان نصر تهران با اعلام این خبر گفت: گروه واکنش هماهنگ رخداد ترجمه مفهوم
Computer Emergency Response Team (CERT) و یا  به عبارتیComputer Security Incident Response Team CSIRT است و وظیفه این گروه برنامه‌ریزی برای واکنش فوری در مقابل تهدیدات امنیتی شبکه و اطلاعات است.
وی ادامه داد: همان طور که در مساله زلزله باید به برنامه‌ریزی برای واکنش فوری پرداخته و به نیروهای امدادی و مکان‌های استقرار فکر کنیم، در مورد رخدادهای حوزه فناوری اطلاعات هم باید اندیشید، مراقبت کرد و اقدامات پیشگیرانه‌ و اصلاحی را انجام داد.
آریا با بیان اینکه در تمام دنیا و از جمله کشورمان دایما تعداد رخدادها و شدت آن در حوزه امنیت فناوری اطلاعات بیشتر می‌شود گفت: دولت در راستای بهبود امنیت اطلاعات، سازمان‌های دولتی خصوصا سازمان‌های مرتبط با زیر ساخت‌های حیاتی کشور را موظف به تشکیل گوهر در مجموعه خود کرده است. این گروه‌ها موظف‌اند رخدادهای امنیتی در دنیا و ایران را رصد کرده و با شناسایی خطرات امنیتی، اقدامات پیشگیرانه و برنامه‌ریزی برای واکنش مناسب در زمان وقوع رخداد امنیتی را در دستور کار خود قرار دهند. همچنین این گروه‌ها باید آمادگی این موضوع را داشته باشند که در صورت بروز حادثه، در کم‌ترین زمان ممکن، شرایط را به حالت عادی برگردانند.در حقیقت اگرچه ماهیت CERT پیشگیرانه است، عملیاتی که انجام می‌دهد در راستای اصلاح در هنگام بروز مخاطرات امنیتی است.
رییس کمیسیون افتای سازمان نصر تهران در مورد سمینار آشنایی با گوهر یا CERT توضیح داد: در این سمینار که از سمینارهای سری آشنایی کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران است، مبانیCERT، نحوه انتخاب اعضای گوهر، خدمات و به طور کلی گام‌های اصلی تشکیل گوهر را معرفی می‌کنیم. همچنین اطلاعات مفیدی برای شرکت‌های خصوصی علاقه‌مند به فعالیت در این حوزه و هم شرکت‌های دولتی موظف به راه‌اندازی گوهر ارایه خواهد شد.
گفتنی است این سمینار روز چهارشنبه از ساعت دو تا پنج بعد از ظهر در محل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران برگزار خواهد شد. هزینه حضور در این سمینار برای اعضای کمیسیون افتا رایگان، اعضای سازمان نصر 20 هزار تومان و دیگر شرکت کنندگان 70 هزار تومان خواهد بود. علاقه‌مندان برای حضور در آن می‌توانند با دبیرخانه سازمان نصر، خانم جلیلی تماس بگیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :