آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15999
تاریخ انتشار : 1 آبان 1391 11:2
تعداد بازدید : 817

اساسنامه مرکز ملی فضای مجازی در روزنامه رسمی کشور منتشر شد

تاکيد بر مديريت خدمات محتوا محور، آی پی تی وی و آی پی مديا در متن اساسنامه مرکز ملي فضاي مجازي

امروزه در بسياري از کشورهای دنیا، عرضه خدمات چندرسانه ای باندوسیع، رونق قابل توجهی یافته است و به خصوص طی سال هاي اخیر، تحولات و نوآوری های متعددی در حوزه رسانه و خدمات ارتباطی محتوا محور خلق شده است. اين در حالي است که تجاری سازی ارایه خدمات چندرسانه ای باند وسیع در کشور به دليل ابهامات قانونی و رگولاتوری و اختلاف و هم پوشانی بین عملکرد بخش هاي مختلف، با تاخیر طولانی مواجه شده است.

خوشبختانه تشکیل شورای عالی و مرکز ملي فضاي مجازي، نویدبخش ساماندهي و هماهنگي نهادهاي تخصصي در حوزه مقررات گذاري محتوای فضای مجازی و خدمات محتوامحور است.
اخیرا اساسنامه مرکز ملی فضای مجازی کشور به تصویب نهایی شورا رسید و 25 مهرماه در روزنامه رسمی کشور منتشر شد. با نگاهي بر متن اساسنامه مرکز ملي فضاي مجازي که در 14ماده و 4 تبصره به تصويب رسيده است، مي‌توان اميدوار بود که با ساماندهي نظام صدور پروانه و جذاب سازي و غني‌سازي محتوا و خدمات بومي در راستاي مواجهه فعال و مبتکرانه با فضاي مجازي، روند حل مشکلات و رفع خلاءهای قانونی در ارایه اين خدمات تسريع شود.
در اين اساسنامه "ﺑﺮرﺳﯽ و ﺗﺼﻮﯾﺐ طﺮح‌های ﮐﻼن ﻣﺮﺗﺒﻂ ﺑﺎ ﻓﻀﺎی ﻣﺠﺎزی ﮐﺸﻮر ﻧﻈﯿﺮ ﺷﺒﮑﻪ ﻣﻠﯽ اطﻼﻋﺎت و همچنین آی ﭘﯽ ﺗﯽ وی و آی ﭘﯽ ﻣﺪﯾﺎ و ﻧﻈﺎرت ﻣﺴﺘﻤﺮ ﺑﺮ آنها"، به عنوان یکی از وظایف مرکز ملی فضای مجازی مورد تاکيد قرار گرفته است که عملي شدن آن نقش مهمی در ارایه خدمات چندرسانه‌ای باند وسیع خواهد داشت. ﺳﯿﺎﺳﺘ‌ﮕﺬاری، ﺑﺮﻧﺎﻣﻪرﯾﺰی ﮐﻼن و نظارت در همه اﺑﻌﺎد ﻓﻀﺎی ﻣﺠﺎزی؛ ﺳﺎزﻣﺎﻧﺪهی و ﻧﻈﺎمﻣﻨﺪﺳﺎزی تمامی اﺑﻌﺎد ﻓﻨﯽ، ﻣﺤﺘﻮاﯾﯽ و ﺧﺪﻣﺎﺗﯽ در ﻓﻀﺎی ﻣﺠﺎزی؛ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﮐﺎر ﻣﻠﯽ، هماهنگی و هم‌افزایی در ﻓﻀﺎی ﻣﺠﺎزی؛ ﭘﺎﯾﺶ و رﺻﺪ ﻋﺎﻟﻤﺎﻧﻪ، ﻧﻈﺎمﻣﻨﺪ و ﻣﺴﺘﻤﺮ فرصت‌ها و تهدیدهای ﻓﻀﺎی ﻣﺠﺎزی، از دیگر وظایفي است که در اين اساسنامه به آن اشاره شده است.
 چندی قبل سخنانی از دکتر اخوان بهابادی دبير شوراي عالي و رییس مرکز ملی فضای مجازی در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر اينکه حاکمیت در زمینه ارایه خدمات چندرسانه‌ای کاملا مصمم است و با برطرف کردن موازی کاری‌ها و ابهامات موجود شرایط مناسبی را برای ارایه این خدمات فراهم خواهد کرد.
امید است این عزم و اراده مسوولان در کنار فراهم شدن زمینه‌های قانونی به حل مشکلات و مسایل مزمن توسعه خدمات محتوامحور ثابت و سیار در بستر شبکه‌های مخابراتی منجر شود. لازم به ذکر است دکتر اخوان به عنوان سخنران افتتاحیه همایش "خدمات چندرسانه‌ای باندوسیع؛ از سیاست‌گذاری تا اجرا" به بیان سیاست‌ها و برنامه‌های مرکز ملی فضای مجازی برای تحقق رگولاتوی همگرا و توسعه خدمات چندرسانه‌ای بر بستر شبکه‌های ارتباطی کشور خواهند پرداخت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :