آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15985
تاریخ انتشار : 1 آبان 1391 10:50
تعداد بازدید : 747

در مراسم روز ملی صادرات عنوان شد:

سوظن و ایجاد محدودیت، صادرات را متوقف می کند

مراسم روز ملی صادرات بعد از ظهر شنبه با حضور مسوولان دولتی و بخش خصوصی برگزار شد.

فناوران- رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در این مراسم با بیان اینکه دنبال معاون اول رییس جمهور دویدم و از وی خواهش کردم که در مراسم روز ملی صادرات بماند چراکه جلسه‌ای مهم‌تر از آن نیست، گفت: التهابی که در بازار ارز پیش آمده است، علت‌اش این نیست که صادرکننده کالای غیرنفتی، ارز را داخل کشور نیاورده است، بلکه روزی این جهش رخ داد که عرضه ارز نفتی، در بازار ارز کاهش یافت.
محمد نهاوندیان در مراسم روز ملی صادرات گفت: در صادرات غیرنفتی تلاش شده تا صادرات به یک فرهنگ در جامعه تبدیل شود، این در شرایطی است که هم اکنون در گوشه و کنار جامعه به صادرات به عنوان میدان افتخارآفرینی اقتصاد ایران نگاه می‌شود.
رییس اتاق بازرگانی، شرایط ویژه صادراتی کشور را بسیار حساس دانست و افزود: تصمیمی که امشب در مراسم روز ملی صادرات گرفته می‌شود، مشخص می‌کند که آیا قرار است صادرات ادامه یابد یا دچار لطمه جدی شود، لذا بحث‌های امشب بسیار جدی است و باید یکدیگر را از خطای استراتژیک دوری بدهیم.  وی تصریح کرد: اتفاقات چند هفته اخیر نشان داد که با کمال تاسف، اقتصاد ایران نسبت به تحولات ارزی حساس است؛ اما مشاهده می‌شود در بخش‌هایی که ارتباطی به ارز ندارد، اتفاقاتی که در بازار ارز رخ می‌دهد؛ روی قیمت کالاها و خدمات اثرگذار است و تاسف بزرگ‌تر این است که این اتفاقات، پیام‌هایی به تحریم‌کنندگان داد که شایسته ایران نیست.
به گفته نهاوندیان، آنچه که اتفاق افتاد، قابل پیش‌بینی و پیشگیری بود، چراکه اگر سال‌هایی که ما در این مراسم با هم گفت‌وگو می‌کردیم، در قانون نوشته بودیم که وقتی تورم داخلی و خارجی با هم تفاوت معنا دار دارد، باید این رقم در نرخ ارز تعدیل شود، به این نقطه فعلی نمی‌رسیدیم.
وی گفت: به جای اینکه به واردات، یارانه پنهان دهیم و صادرات را جریمه کنیم، اگر توجه می‌کردیم که با تغییرات نرخ ارز، نقدینگی مورد نیاز تولیدکننده و صادرکننده افزایش می‌یابد و تصمیماتی را در سیستم بانکی برای سیستم ارزی فعلی پیش‌بینی می‌کردیم، این فشاری که تولید را دچار مشکل جدی کرده است، پیش نمی‌آمد.
به اعتقاد رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، به جای اینکه چشمه‌های بزرگ جهش نقدینگی در طرف مصرف را در اقتصاد ایجاد کرده و گسترش دهیم، اگر به فکر نقدینگی تولید می‌بودیم، در شرایط فعلی تورم و جهش‌های تورمی را شاهد نبودیم. اینها نکات قابل پیش‌بینی و پیشگیری بود. ضمن اینکه اگر ما در صحنه بین‌المللی وارد چالش جدی شده‌ایم و راه‌های دیپلماتیک، ما را به توافق‌هایی نرسانده است؛ باید مشکل را به طور دیگر مدیریت می‌کردیم. وی افزود: ما سال‌های سختی را در دوران جنگ داشته‌ایم که توانستیم با پیش‌بینی مشکلات در ارزاق و سفره مردم را حل کنیم، بنابراین اگر ما سیاست خارجی خودمان را برای این چالش آماده کرده بودیم، باید در حوزه اقتصاد نیز این آمادگی را ایجاد می‌کردیم. عضو شورای پول و اعتبار گفت: التهابی که در بازار ارز پیش آمده است، علت‌اش این نیست که صادرکننده کالای غیرنفتی، ارز را داخل کشور نیاورده است، بلکه روزی این جهش رخ داد که عرضه ارز نفتی، در بازار ارز ما کاهش یافت. وی گفت: نباید انگشت اتهام را به سمت صادرات غیرنفتی برد، البته ارز صادرات غیرنفتی باید برای تامین واردات مورد نیاز کشور تخصیص یابد؛ در این میان، انتخاب ما بین دو رویکرد است که باید شفاف با هم تکلیف را مشخص کنیم. نهاوندیان گفت: یک رویکرد، رویکرد اعتماد به افسران این جبهه است، به این معنا که باید صادرکنندگان را افراد امین و مورد اعتماد نظام دانست و رویکرد دوم این است که سوءظن داشته باشیم و البته لازمه سوءظن این است که محدویت ایجاد کرده و نظارت‌های مختلفی بگذاریم و حاصل آن را نیز بدانیم که جز توقف نخواهد بود.
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران خاطرنشان کرد: یک رودخانه جوشان پرآبی وجود دارد که در مقابل آن، چشمه کوچکی شروع به جوشش کرده، آب لطیفی از آن جاری شده است و در کنار آن تعدادی از مزارع سیراب شده‌اند، یکباره رودخانه خروشان مشکل پیدا می‌کند، بنابراین تشنگی به ما فشار می‌آورد و به یاد چشمه می‌افتیم. وی ادامه داد: اگر همه به این چشمه هجوم آوریم، این چشمه نیز خواهد خشکید و البته نباید آن را گل کرد. به گفته نهاوندیان، محاسبات اولیه سرانگشتی نشان می‌دهد ما می‌توانیم امسال اگر رویکرد اول را انتخاب کنیم و صادرکنندگان را ارج نهیم و به آنها اعتماد کنیم، در شرایط اقتصاد مقاومتی خواهیم توانست از ارز صادرکنندگان و تولید ملی استفاده کنیم. حتما صادرات کالا و خدمات ما البته با رفع مشکلاتی که بر سر راه‌اش است، می‌تواند 18 میلیارد دلار امسال تامین ارز داشته باشد، پتروشیمی و میعانات نیز اگر 20 میلیارد دلار تامین ارز کند و حتی اگر صادرات نفت نیز ثلث سال گذشته باشد، می‌توانیم 60 میلیارد دلار ارزآوری داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: دلیلی برای التهاب در بازار ارز نیست، دلیل التهاب این است که عرضه ارز کاهش یافته است و تقاضا جهش پیدا کرده و الان نیز تقاضای سفته بازانه در بازار رونق گرفته است، البته نباید به صورت اجباری و تهدید آمیز و مبتنی بر سوءظن، ملاقات عرضه و تقاضا را طراحی کرده و آنها را روبه‌روی هم قرار دهیم.
نهاوندیان ادامه داد: ارز برای واردات باید از ارز نفت، یا مرکز مبادلات ارزی یا صادرات غیرنفتی تامین شود، ضمن اینکه باید جلوی هر وارداتی که منبع ارزی آن نامشخص است، گرفته شود، این در حالی است که نباید صادرکنندگان را مجبور کرد که ارز را به دولت بفروشند. وی افزود: اگر ما ثبات لازم را داشته باشیم و خلاء را کنترل کنیم که بین واردات و صادرات مکانیزم ارتباطی منطقی ایجاد شود، از مسیر سوءظن و الزام استفاده نکرده و آب را گل نخواهیم کرد؛ چراکه چشمه را خشک می‌کند.
عضو شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد: ارتباطات مویرگی صادرکنندگان در دنیا را قدر بدانیم و اجازه دهیم صادرکنندگان کار خود را بکنند؛ امکان ارتباط بین صادرکننده و واردکننده را به نحوی باید فراهم کرد که همدیگر را راضی کنند، ضمن اینکه واردات مورد نیاز کشور به میزانی که برآورد می‌شود از محل صادرات تامین شود، البته روش‌های تجارت تهاتری و تجارت متقابل قابل استفاده است و باید در جلسات کاری، طراحی و تقویت شود و تجارب آن نیز در بانک مرکزی وجود دارد و لازمه قطعی اینکه از صادرات حمایت کنیم این است که از تولید حمایت کنیم.
وی افزود: مغلطه بزرگی که در ادبیات اقتصادی امروز تکرار می‌شود و این است که درست است که ما در کل اقتصاد، مشکل اصلی افزایش نقدینگی بی حساب را داشته، ولی این در طرف مصرف است؛ چراکه در تولید کاهش شدید نقدینگی داریم.
نهاوندیان گفت: صادرکنندگان عزم دارند که در این شرایط به دولت و نظام کمک کنند؛ اما اجازه باید داد که راه کمک کردن را خود صادرکنندگان ارایه دهند.

افزایش نرخ ارز به نفع صادرکنندگان است
وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم گفت: هم‌اکنون فرصت تاریخی خوبی برای ایفای نقش موثرتر صادرکنندگان در فضای کسب و کار فراهم شده و آنها می‌توانند با استفاده از این شرایط در مورد طراحی مکانیزم تعامل و نقش مورد علاقه خود و ارایه ارز حاصل از صادرات با دولت وارد گفت‌وگو شوند.  مهدی غضنفری عنوان کرد: مختصات زمانی کنونی فرصت مناسبی برای ایفای نقش موثرتر صادرکنندگان در فعالیت‌های اقتصادی فراهم کرده است.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون صادرکنندگان در اوج توجه هستند و فرصت مناسبی برای آنها فراهم شده است، افزود: اگر مشکلات حل شود و ارز فراوانی از طریق نفت حاصل شود، توجه به صادرکنندگان به طور طبیعی کاهش می‌یابد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسشی درباره گزینه مورد نظر برای ارایه ارز صادرکنندگان به تولید گفت: مرکز مبادلات ارزی یکی از گزینه‌های استفاده از ارز صادرکنندگان است، این نحوه عرضه می‌تواند به اشکال دیگری دراختیار تولید قرار گیرد. وی با بیان اینکه در کنار مرکز مبادلات ارزی، مرکز ملاقات دارندگان و متقاضیان ارز نیز شکل گرفته است، افزود: این مکان با هدف تعامل بخش خصوصی با یکدیگر است تا از این طریق ارز صادرات برای تولید استفاده شود. غضنفری درعین حال گفت: از فضای دومی هم می‌توان استفاده کرد، به عنوان مثال این ملاقات در اتاق بازرگانی یا خانه صنعت، معدن و تجارت یا جای دیگری باشد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه مهم‌ترین نکته این است، ارزی که در بازار فروخته یا خریده می‌شود، باید شفاف باشد تا بتوان آن را مدیریت کرد، گفت: موضوع قیمت ارز صادر کنندگان، مساله دوم است اما محور اصلی این است که ارز شفافیت پیدا کند تا بتوان آن را در خدمت تولید قرار داد.
وی سپس گفت: صادرکنندگان به این قاعده که ارز آنها با قیمت مناسب در اختیار تولید قرار گیرد، علاقه‌مند هستند، اما مکانیزم آن باید با بخش خصوصی و خانه صنعت و معدن و سایر تشکل‌ها طراحی شده تا به زودی اجرایی شود.
غضنفری با بیان این جمله که هم اکنون در شرایطی نیستیم که ارز حاصل از نفت به صفر رسیده باشد، ادامه داد: اگر وابستگی به ارز حاصل از نفت نداشتیم، تولید یا صادرات با چالشی از لحاظ ارز نفت مواجه نمی‌شد.
وی شعار همیشگی روز ملی صادرات را پیشی گرفتن صادرات از واردات و استفاده ارز حاصل از صادرات برای واردات دانست و گفت: در راستای همان شعار موضوع مشارکت فعال‌تر صادر کنندگان در تامین ارز کشور مطرح شده است.
غضنفری ارزش صادرات غیرنفتی در شش ماه نخست امسال را 21 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: رقم صادرات غیرنفتی سال گذشته بدون در نظر گرفتن خدمات فنی و مهندسی 44 میلیارد دلار شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسشی در باره وضعیت نرخ ارز و تاثیر آن بر روی صادرات توضیح داد: نرخ ارز پارامتری است که گروهی‌های اقتصادی مختلف دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به آن دارند. مصرف کنندگان نرخ پایین‌تر ارز را طلب می‌کنند، صادرکنندگان نرخ ارز بالاتر را مناسب می‌دانند، تولیدکنندگان ثبات قیمت ارز را طلب می‌کنند و در کل کمی جهش در قیمت ارز می‌تواند برای صادرکنندگان مفید باشد.
غضنفری افزود: نوسان و تغییرات ناگهانی قیمت ارز حتما باید مدیریت شود وگرنه صادرکنندگان جز در یکی دو مرحله از صادرات خود ممکن است با کالای گران‌تری برای تامین و صادرات مواجه شوند و برای آنها صرفه نداشته باشد.
وی با اشاره به اینکه به طور معمول کشورها درصد ناچیزی از ارزش پول ملی خود را کاهش می‌دهند، تا صادرات رونق پیدا کند، ادامه داد: این امر برای کشورهایی که حجم صادرات آنها بیش از واردات است، کمک کننده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با استناد به دیدگاه‌های متخصصان گفت: آنها می‌گویند در احتساب ما به التفاوت تورم داخلی و تورم خارجی باید پول ملی کاهش یابد، یعنی قیمت ارز افزایش یابد، اما در شرایط فعلی باید به سمت ثبات قیمت ارز و ثبات در فضای کسب و کار حرکت کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :