آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15982
تاریخ انتشار : 1 آبان 1391 10:44
تعداد بازدید : 639

رییس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی:

جوایز صادراتی مزیت صادرکننده ایرانی به رقبای خارجی است

رییس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی با بیان اینکه ظرفیت کشور برای صادرات خدمات فنی و مهندسی سالانه تا 20 میلیارد دلار است، افزود: این رقم در سال گذشته افزون بر چهار میلیارد دلار بود.

فناوران - محمدرضا انصاری با بیان اینکه هم‌اکنون شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری در حدود 60 کشور همچنان به طور موفق کار می‌کنند، افزود: صادرات خدمات فنی و مهندسی که از سال 73 راه‌اندازی شده، هنوز جوان و نهالی است که شاید نیازمند مراقبت باشد.
انصاری با ارایه گزارشی از متوسط سالانه صادرات خدمات فنی و مهندسی گفت: این میزان تا سال 81 با متوسط سالانه 171 میلیون دلار به 5/1 میلیارد دلار رسید که متوسط رشد سالانه آن 12 درصد بود.
وی ادامه داد: از سال 81 به مدت 9 سال، متوسط رشد صادرات خدمات فنی و مهندسی با 45 درصد به میانگین 1/2 میلیارد دلار رسید و این رقم در سال 90 افزون بر چهار میلیارد و 170 میلیون دلار شد و به این معناست که جهش صادراتی با مرجع صادراتی اتفاق افتاده است.
رییس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی معتقد است، ارزش صادرات خدمات فنی و مهندسی که نسبت کمی از تجارت جهانی را شامل می‌شود، در واقع ارزشی کیفی است و در توسعه اقتصادی کشور و آشنایی مهندسان با آخرین استانداردها و توسعه فناوری نقش مهمی را عهده‌دار است.
انصاری با بیان اینکه تا زمان کنونی متخصصان و جوانان ایرانی در دیگر کشورها کیفی کار کرده‌اند، افزود: آثار این کارکرد در حسن روابط ملت‌ها و دولت‌ها به خوبی مشهود است.
وی معتقد است: نقش دیگر صادرات خدمات فنی و مهندسی آن است که جلودار توسعه اقتصادی کشور می‌شود.
بحران جهانی سال 2008، کاهش سرمایه گذاری‌ها و تنگ‌تر شدن فضا و تشدید رقابت‌ها، موضوع دیگری بود که این فعال بخش خصوصی مطرح کرد و گفت: گرفتاری ناشی از بحران جهانی برای ما آن بود که سرمایه‌گذاری‌های اندک، میزان شرکت‌های متقاضی در یک مناقصه را کاهش داد به نحوی که اگر تا قبل از این سال سه شرکت در یک مناقصه بین‌المللی شرکت می‌کردند از این سال به بعد 30 شرکت متقاضی یک مناقصه شدند.
انصاری به شرایط کشور و تحریم‌های جهانی نیز اشاره و عنوان کرد: در این شرایط چراغ صادرات خدمات فنی و مهندسی نه تنها خاموش نشد، بلکه با کوشش ایرانیان صادرات ادامه یافت.
وی در ادامه از جوایز صادراتی به عنوان یکی از حمایت‌های به موقع دولت از سال 81 به بعد نام برد و گفت: این جوایز تاثیر بسیاری بر پیشی گرفتن صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی از رقبای چینی، ترکیه‌ای و غیره در عرصه بین‌الملل داشت.
به گفته وی، پس از اعلام جوایز صادراتی از سال 81 به بعد تعداد مناقصات افزایش یافت و با ادامه جوایز صادراتی، فعالیت صادرکنندگان حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز گسترده‌تر شد.
وی با بیان اینکه باید کمک کنیم تا چراغ صادرات خدمات فنی و مهندسی روشن بماند، از دولت خواست تا حمایت‌های لازم در این بخش را از بخش خصوصی داشته باشد
انصاری افزود: انجمن صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی هم‌اکنون 280 شرکت عضو را در خود جای داده است، اعضای آن تاکنون نیز جوایز متعددی را به دست آورده و همچنین چندین جایره کیفیت را از روسای جمهوری دیگر کشورها دریافت کرده‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :