آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15970
تاریخ انتشار : 1 آبان 1391 10:20
تعداد بازدید : 1180

رییس سازمان ثبت خبر داد:

ثبت بیش از سه هزار اختراع در سامانه ثبت

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه از راه اندازی سامانه ثبت اظهارنامه اختراعات در سال جاری خبر داد و گفت: در این سامانه تاکنون سه هزار و 834 اظهارنامه اختراعات ثبت شده است.

فناوران- دکتر احمد تویسرکانی در همایش ملی مدیریت و تجاری سازی مالکیت فکری اصل کنونی را اصل انفجار اطلاعات یاد کرد و گفت: یکی از عوامل بسیار مهمی که در پیداش اقتصاد دانش بنیان موثر بوده حمایت از حقوق مالکیت معنوی است به گونه‌ای که در اوایل قرن 21 صنایع تولیدکنندگان محصولات ملموس چون فولاد و آهن و پوشاک موتور رشد اقتصادی بوده ولی امروزه به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کرده است.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه با تاکید بر اینکه در دهه‌های اخیر دارایی‌های فکری نقش فزاینده‌ای در رشد اقتصادی دارد، افزود: بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که در سال 1975 دارایی‌های معنوی و ناملموس کمتر از 20 درصد ارزش‌های شرکت‌‌های تجاری را تشکیل می‌دهد در حالی که امروزه دارایی‌های ناملموس بیش از 80 درصد ارزش جاری این گونه شرکت‌هاست. در حال حاضر دارایی‌های غیرمادی شرکت مایکروسافت 10 برابر دارایی‌های مادی و دارایی‌های معنوی شرکت کوکاکولا بیش از 14 برابر دارایی‌های مادی آن است.
وی با تاکید بر کاربردی کردن دارایی‌های فکری و ارزش گذاری و تجاری سازی اختراعات، ادامه داد:‌ ارزش گذاری و تجاری سازی دارایی‌های معنوی این فرصت را در اختیار پدید آورندگان این اختراعات قرار می‌دهند تا بتوانند به نحو مطلوب از خلاقیت‌ها و نوآوری‌های خود استفاده کنند.
 وی تجاری‌سازی اختراعات، علایم تجاری و طرح‌های صنعتی را از موضوعات بسیار مهم در حوزه ثبت اختراع و تجاری سازی مالکیت‌های معنوی ذکر کرد و ادامه داد: تجاری سازی دارایی‌های فکری اقتضایات و مشکلات خود را دارد و کشورهای در حال توسعه که از امکانات مالی کمتری برخوردارند با مشکلات زیادی مواجه هستند.
 تویسرکانی تجاری‌سازی اختراعات را مستلزم طی فرآیند تولید و معرفی محصول جدید همراه با ریسک بالا توصیف کرد و اضافه کرد: تجاری سازی دارایی‌های فکری احتیاج به زیرساخت‌های قوی مالی و کاهش ریسک برای صاحبان این دارایی‌ها دارد از این رو حمایت از نوآوران در کشورهای در حال توسعه به ویژه برای مخترعان جوان از ضروریات امروز است.
 وی با اشاره به اقدامات انجام شده در کشور در زمینه تجاری سازی و ارزش گذاری اختراعات خاطرنشان کرد: در این راستا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای حمایت از صاحبان فکر و مخترعان مبادرت به اصلاح فرآیند خدمت رسانی و ارایه خدمات ثبتی به صورت غیرحضوری و الکترونیکی کرده است.
 رییس سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه با اشاره به جزییات این طرح یادآور شد:‌ در خردادماه سال جاری این سازمان اقدام به راه‌اندازی سامانه ثبت اظهارنامه اختراعات شد که با راه‌اندازی این سامانه تاکنون سه هزار و 834 اظهارنامه ثبت شده ضمن آنکه یکهزار و 592 طرح صنعتی نیز از طریق اینترنتی به ثبت رسیده است.
وی از راه‌اندازی پایگاه اطلاعاتی در این سازمان خبر داد و یادآور شد: ‌این سازمان در حال راه‌اندازی یک پایگاه اطلاعاتی است که از طریق آن خواهد توانست نقش مهم و ارزنده‌ای در ارایه خدمات به مراجع تحقیقاتی، صنعتی و دانشگاهی ایفا کند و در نتیجه موجب تسهیل در امر تجاری‌سازی اختراعات، طرح‌های صنعتی و علایم تجاری شود.
معاون قوه قضاییه با اشاره به تکالیف برنامه پنجم توسعه در زمینه تجاری سازی ارزش‌گذاری اختراعات، ادامه داد: گرچه در برنامه پنجم توسعه برای کمک به تجاری سازی اختراعات، طرح‌های صنعتی و علایم تجاری تکالیفی در زمینه گسترش حمایت‌های هدفمند مادی و معنوی و حمایت از نوآوران معین کرده است ولی اجرای دقیق این اهداف نیازمند جدیت و هماهنگی همه دستگاه‌ها و نهادهاست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :