آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15908
تاریخ انتشار : 29 مهر 1391 11:51
تعداد بازدید : 1438

در نشست پنج روزه اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) مطرح شد

دنیای ICT به بانوان نیاز دارد

نشست پنج روزه اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) از روز دوشنبه و هم زمان با نمایشگاه بزرگ جیتکس در دوبی شروع به کار کرد. این نشست با هدف نوآوری و اطمینان، بررسی چالش های پیاده سازی اینترنت پهن باند، مسایل مربوط به امنیت سایبر، حریم خصوصی کاربران و چشم انداز ارتباطات انسانی در آینده برگزار شد و در آن، کارشناسان و تحلیل گران و اپراتورهای مختلف از کشورهای متفاوت در مورد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان به ویژه در اقتصادهای نوظهور به بحث و گفت وگو نشستند.

گزارش: نسترن صائبی
منبع: ITU

مراسم افتتاحیه
در مراسم افتتاحیه نشست ITU، ابتدا دکتر حمدون توره، دبیرکل اتحادیه بین‌المللی مخابرات از مقامات دوبی به دلیل میزبانی از این رویداد مهم تشکر کرد و سپس دیدگاه‌هایش را درباره نقش ICT در تحقق اهداف هزاره سازمان ملل و همچنین ثبات طولانی مدت و ارایه راهکارهای لازم برای چالش‌های تغییر وضعیت آب‌وهوا در جهان شرح داد. وی تایید کرد که هدف ITU، توسعه اینترنت پهن‌باند در تمامی جهان، استفاده از DNA قابل تغییر راهکارهای ICT برای جهانی بهتر، شفاف‌تر و موفق‌تر است. وی افزود: پیش‌بینی می‌کنم که به لطف معجزه بی‌سیم، حتی مناطق دورافتاده نیز متصل خواهند شد. من از همین جا از شما می‌خواهم که با جرات تمام برای شکل‌گیری دنیای جدید پهن‌باند تلاش کنید. اپراتورها باید در زیرساخت سرمایه‌گذاری کنند و دولت‌ها و رهبران کشورها باید رویاهای بلندپروازانه‌ای در این زمینه در سر بپرورانند. با جرات می‌توانم بگویم که مقامات دوبی رویاهای بزرگی در این زمینه دارند.
بعد از حمدون توره، محمدبن احمد الکاظمی، رییس رگولاتوری ارتباطات امارات متحده عربی سخنرانی کرد. وی در ابتدا از توسعه و پیشرفت امارات متحده عربی در زمینه شبکه‌های نسل سوم و چهارم اظهار مباهات کرد و گفت که ارایه خدمات بهتر به مشترکان و به‌روز کردن فناوری باعث رونق اقتصاد این کشورها شده است. وی افزود: امارات متحده عربی نه تنها در مورد فناوری اطلاعات و ارتباطات صحبت می‌کند، بلکه آن را نیز محقق می‌کند. ما در این منطقه، پیشگام و پاسخگوی بهترین خدمات به شهروندان‌مان هستیم. تصمیم‌گیران و پیشگامان از فناوری به عنوان شریان اصلی اقتصادی جهانی صحبت به میان می‌آورند. وی همچنین گفت: خاورمیانه در آینده نقش مهمی در مشارکت توسعه انسانی خواهد داشت.
احمد عبدالکریم جولفار، مدیر اجرایی گروه اتصالات نیز در مراسم افتتاحیه سخنرانی کرد. وی گفت: فناوری اطلاعات و ارتباطات مزایایی برای ابرقدرت‌های جهانی آینده خواهد داشت. فناوری حرف اول را در منازعات بر سر قدرت و توانایی کشورها برای رقابت می‌زند. وی افرود: مردم امارات از طریق فیبر نوری به اینترنت وصل می‌شوند و هم‌اکنون سه میلیون کیلومتر فیبر نوری در این منظقه کار گذاشته شده است. در واقع، طول این فیبر نوری 75 بار دور زمین را می‌زند. ضریب نفوذ اینترنت فیبرنوری در منازل (FTTH) حدود 70 درصد و ضریب نفوذ پهن‌باند در این منطقه 100 درصد است. به گفته وی، ترافیک اینترنت در سال 2015 حدود هفت برابر ترافیک امروز خواهد بود. در سال 2015، میزان ترافیک شبکه‌ها در یک روز به ترافیکی برابر کل ترافیک اینترنت یک سال 2001 خواهد رسید.
اتحادیه پخش آسیا مشارکت بیشتر زنان را در فناوری و رسانه خواستار شد
در نشست ITU، فراخوانی برای مشارکت بیشتر زنان در حوزه‌های رسانه، فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین مخابرات در منطقه آسیا- اقیانوسیه صادر شد. این فراخوان با برگزاری مجمع دو روزه Women With the Wave در کره هم‌زمان بود که در آن رهبران صنعت رسانه‌ای، دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی راهکارهایی را برای حضور بیشتر زنان در کارهای صنعتی و پخش تلویزیونی و رادیویی ارایه کردند. این نشست نیز توسط ITU میزبانی شده است. آنها اعلام کردند که باید زنان و دختران نیز در رسانه‌ها و حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات مشارکت کنند تا این شکاف جنسیتی در این صنعت پر شود. آنها معتقدند که برای این کار، زنان باید به پلات‌فورم‌های دیجیتال و فناوری دسترسی بیشتری داشته باشند. این نشست یکی از رویدادهای مجمع عمومی اتحادیه پخش آسیا- اقیانوسیه (ABU) است که در سئول برگزار شد. در این نشست، جینا دیویس، برنده جایزه اسکار بازیگری که اخیرا نیز به عنوان سفیر ITU برای زنان و دختران اتحادیه جهانی مخابرات معرفی شده است سخنرانی کرد. وی گفت: هم‌اکنون زمان تغییر است و تمامی شما که در این سالن حضور دارید، به تنهایی یک عامل قدرتمند برای تغییر هستید. وی افزود: باید به پخش‌کنندگان، فیلمسازان، سرمایه‌گذاران در زمینه اینترنت و موسسات آموزشی آفرین بگویم، چون آنها در حال تغییر دادن جایگاه و تصویر زنان و دختران در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هستند. در بیانیه نهایی این نشست آمده: 50 درصد از جمعیت جهان را زنان تشکیل می‌دهند که حقوق برابر و فرصت‌های برابر در اقتصاد و اجتماع دارند. ما از همه کسانی که می‌توانند به سازماندهی موج دیجیتال کمک کنند، دعوت می‌کنیم که برای آماده‌سازی زنان و دختران در فعالیت‌های مربوط به فناوری اطلاعات و ارتباطات دست به کار شوند.
حمدون توره نیز تعهد این سازمان  بر کنترل ICT به منظور توانمند سازی زنان گوشزد کرد و گفت که این سازمان در دو زمینه بهبود دسترسی به فناوری‌های نوین و همچنین آموزش در زمینه ICT برای زنان تلاش می‌کند.
وی افزود: اتحادیه جهانی مخابرات در این زمینه کمپین «فناوری به دختران نیاز دارد» (Tech Needs Girls) و همچنین رویداد سالانه «جایزه فناوری به دختران نیاز دارد» را برای دختران 9 تا 18 ساله برگزار می‌کند. این رده سنی برای آنها در نظر گرفته شده، چون در این سن است که ایده‌ها و انتخاب شغل شکل می‌گیرد. هدف از این کمپین و جایزه، کمک به زنان و دختران برای درک ارتباط میان فناوری و زندگی روزانه آنها، افزایش اعتماد به نفس در مهارت‌ها و یافتن سرگرمی در حوزه ICT است. علاوه بر این، پورتال چند زبانه و فراگیر «دختران در ICT» با هدف پرداخت کمک هزینه‌ برای فناوری، آموزش مهارت‌ها و طرح‌های مشارکت دختران در حوزه ICT در سرتاسر جهان راه‌اندازی شده است.
تایلند میزبان بعدی جهان مخابرات ITU خواهد بود
کنفرانس جهان ارتباطات اتحادیه جهانی مخابرات (ITU Telecom World) امسال نیز 14 اکتبر در دوبی برگزار شد. در این کنفرانس خبری، حمدون توره گفت: جهان ارتباطات ITU امسال نقشی اساسی در آگاهی‌رسانی به عموم مردم و بخش خصوصی و تغییر شکل برگشت‌ناپذیر صنعت ICT و فرصت‌ها و چالش‌ها دارد. وی افزود: این کنفرانس، نمایشی از نوآوری‌ها، محصولات و خدماتی است که چشم‌انداز ارتباطات و ICT را در آینده متحول خواهد کرد و فرصت‌های کسب‌وکاری جدیدی را ایجاد می‌کند و در آن راهکارهای مناسبی برای چالش‌های جهانی نظیر سلامت ، بهداشت و همچنین وضعیت آب‌وهوا ارایه خواهد شد. رضا جعفری، رییس هیات مدیره ارتباطات ITU در این کنفرانس گفت: نوآوری‌های مشارکتی اساس پیشرفت‌های فناورانه است و توسعه انسانی و تحولات را شکل می‌دهد. رویدادهای جهان ارتباطات ITU پلات‌فورم منحصر به‌فردی برای ملاقات ایده‌ها و چشم‌اندازهایی است که موفقیت اکوسیستم‌ ما که تمامی صنایع را شامل می‌شود، تضمین می‌کند. جعفری افزود: کنفرانس خبری جهان ارتباطات ITU سال آینده در پاییز 2013 در بانکوک تایلند برگزار خواهد شد و قرار است که این رویداد سالانه در کشورهای مختلف برگزار شود.

ابتکارات جدید جهان ارتباطات ITU برای توسعه و مدیریت بحران
ITU دو ابتکار جدید در زمینه تحقق توسعه پایدار برای کنترل فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات هوشمند به ویژه در بخش تلفن‌های همراه ارایه کرد. این دو ابتکار با عنوان‌ مدل توسعه M-Powering و توسعه پایدار در پلات‌فورم نجات زندگی‌ها (Saving Lives) در جهان ارتباطات ITU امسال مطرح شد.  مدل توسعه M-Powering در واقع یک کاتالیزور برای تحقق پایداری است. ITU به دنبال کنترل قدرت فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات به‌ روز و راهکارهای هوشمند برای ملاقات با اهداف توسعه پایدار است. از آنجا که تعداد مشترکان تلفن همراه به شش میلیارد نفر رسیده است، پهن‌باند همراه با رشد سریعی همراه شده است و فرصت جدیدی برای بهبود وضعیت سلامت و بهداشت، آموزش، کشاورزی و تجارت به شمار می‌رود. ابزارهای همراه برای توسعه M-Powering هم برای «توانمندسازی» کاربران و هم «نیرومند کردن» فعالیت‌های توسعه‌ای و اقتصادی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. هدف مدل توسعه پایدار هوشمند (SSDM) اتحادیه بین‌المللی مخابرات نیز شامل پیوند ICT برای توسعه (ICT4D) و مدیریت بحران (ICT4DM) می‌شود تا از این طریق توسعه پایدار محقق شود. راهکارهای هوشمند، مدل‌های مقرون به صرفه برای توسعه زیرساخت ICT، امنیت شبکه و تقویت امنیت سایبری، توسعه و پیاده‌سازی کاربردهای جدید را شامل می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :