آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15866
تاریخ انتشار : 29 مهر 1391 11:38
تعداد بازدید : 887

بازاری ها کم می آورند، چک ها باد می کنند

خزان برگ ریز بازار کامپیوتر در راه است

بازار کامپیوتر این روزها حال و روز خوبی ندارد و سخت تر از قبل به فعالیت های خود ادامه می دهد. با شروع پاییز و بالا رفتن روز به روز و نوسانات ساعتی قیمت ارز نوع فعالیت های بازار تغییر کرده و بازاریان به ندرت اقدام به فروش کالا با چک می کنند. این روند تاثیر به سزایی در بازاری دارد که تا پیش از این حدود 60 تا 70 درصد از معاملات خود را به صورت عرفی انجام می داد. این تغییر رویه و نوسان ارز موجب شده تا تعداد زیادی از بازاریان درصدد این باشند تا از فعالیت در این بازار صرفه نظر کنند و به کار دیگری مشغول شوند. در این مورد گفت وگویی با فعاان این عرصه داشته ایم که می خوانید.

گزارش: حامد گل جان اکبری

تغییر رویه بازار
تا قبل از وقوع بحران ارز در کشور تعداد بسیاری از بازاریان به دلیل ثبات نسبی قیمت ارز و اطمینان از تامین قطعات مورد نیاز خود با همان قیمت گذشته به طور گسترده از مبادلات عرفی و چکی استفاده می‌کردند و اجناس را به طور عرفی خریداری و یا به فروش می‌رساندند. روال معاملات عرفی به این ترتیب  است که کالا از روی اطمینان و یا اعتبار در اختیار فروشنده قرار می گیرد و در ازای آن چکی مدت دار برای تسویه حساب به صاحب کالا ارایه می شود. در اکثر موارد تعهد این چک‌ها حداکثر تا 24 ساعت بعد از تاریخ چک است، اما با تغییر در قیمت ارز و متضرر شدن فروشندگان، تاریخ تعهد چک‌ها طولانی‌تر و مدت زمان پاس شدن چک‌ها بیشتر شده است.   یاشار باقری مدیر فروش شرکت آونگ در این مورد می‌گوید: در سال‌های گذشته حداکثر فرصت پاس شدن، 24 ساعت بعد از تاریخ روی چک بود، اما طی ماه‌های گذشته و تغییر در مراودات بازاریان مدت باز پرداخت چک‌ها طولانی شده است.  وی می افزاید: در حال حاضر هیچ ضمانتی برای پاس شدن چک‌ها در بازار نیست و بازاریان به دلیل اینکه در این مواقع امکان "کم آوردن" بسیار است، به شدت از گرفتن چک‌های مدت دار امتناع می‌کنند. باقری با نابسامان دانستن اوضاع بازار سخت افزار می گوید: بازار روزهای سختی را طی می‌کند و تعداد بسیاری از بازاریان با دادن چک‌های مدت دار بدهکار هستند. این افراد به دلیل خراب شدن اوضاع کسب و کار به شدت برای پاس کردن چک‌های خود زیر فشار هستند و بعید نیست که تعدادی از این افراد به دلیل ناتوانی در اجرای تعهدات شان از بازار خارج شوند.
کلاه برداری نمی کنند، کم می آورند
بازار سخت افزار به دلیل نبود تولیدکنندگان داخلی و متکی بودن به واردات به شدت وابسته به ارز است و نوسانات کوچک بازار ارز تاثیراتی گسترده و طولانی مدت  روی نحوه ورود کالا، نحوه توزیع و همچنین نوع فعالیت کاسبان این بازار می گذارد. بازاریان با بروز نوسانات ارز در بازار و تغییر ناگهانی قیمت ارز در بسیاری از موارد متضرر شدند و نتوانستند به تعهدات خود در قبال شرکت‌ها پشتیبانی کنند و پاسخ دهند و به اصطلاح کم آورده‌اند.
غلامرضا پاک ضمیر، نایب ریس اتحادیه فناوران رایانه‌ای تهران با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز به صورت زنجیر‌وار روی ورود کالا و فعالان بازار تاثیر گذار است می گوید: عوامل وارد کننده قطعات IT  به طور زنجیر وار به هم متصل هستند و در صورت بروز مشکل در یکی از این حلقه‌ها، تمامی اعضا متضرر می‌شوند.وی می افزاید: به دلیل نوسانات نرخ ارز وارد کنندگان به ندرت اقدام به سفارش کالا می‌کنند. این امر موجب شده که علاوه بر بالا رفتن قیمت‌ها، از حجم بازار نیز کاسته شود و در نتیجه بازاریان تراکنش مالی مناسبی ندارد و نمی‌توانند به تعهدات خود پاسخگو باشند.
وی می گوید: بسیاری از افرادی که توانایی پاس کردن چک‌های خود را ندارند از افراد قدیمی و یا خوش نام بازار هستند که به ناچار و به دلیل نبود کالا و بالا بودن قیمت نمی‌توانند اجناس خود را به فروش برسانند و به ناچار کم می‌آورند و از بازار خارج می شوند . این افراد واقعا قصد کلاهبرداری از بازار را ندارند اما اوضاع فعلی  بازار موجب شده تا این افراد به اجبار از این تجارت بیرون روند.
وی با بیان اینکه تثبیت بازار ارز تنها چاره برون رفت از اوضاع فعلی است می گوید: ثبیت نرخ ارز حتی با قیمت بالا تنها راه برون رفت از آشفتگی بازار است زیرا کاربرانی که نیازمند کالاهای IT هستند با هر قیمتی باید این کالا را تهیه کنند.
به گفته وی،  در صورت ثبات نیافتن قیمت ارز در آینده نزدیک شاهد آن خواهیم بود که 30 تا 40 درصد بازار دست از فعالیت در این حوزه بردارند و شاهد تعطیلی مغازه‌های بسیاری در بازارهای کامپیوتر باشیم.
بازار کوچک، فعالیت‌های محدود نوع فعالیت‌های بازاریان طی ماه‌های اخیر به نحو چشمگیری تغییر کرده است. امروزه 99 درصد خرید و فروش‌ها در بازار به صورت تراولی و یا نقدی است و تنها فروش کالاهای جانبی آن هم به صورت محدود به واسطه چک‌های 10 تا 15 روزه انجام می‌شود.
یاوری از فعالان بازار رضا در این باره می‌گوید: به دلیل اینکه در فاصله فروش و سفارش دادن کالا تغییرات بسیاری در نرخ ارز صورت می‌گیرد بازاریان به ناچار مجبور هستند تا فاصله فروش و سفارش دادن را به  نحو چشمگیری کاهش دهند تا در صورت نوسان زیاد میزان زیان خود را به حداقل برسانند و این امر تنها با فروش نقدی و یا چک‌های روز قابل اجراست.
وی می افزاید: در حال حاضر اوضاع خرید فروش چکی حتی در مورد چک‌های روز اصلا مناسب نیست و حتی چک‌های روز در طول کار بانک‌ها بارها به پشت باجه‌ها می‌رود تا به پول برسد.این اتفاق حتی در مورد افرادی که مدت‌هاست در بازار در حال فعالیت هستند نیز صدق می‌کند.یاوری با بیان اینکه گردش پول در بازار کامپیوتر کاهش یافته است و میزان چک‌ها از متوسط 100 قطعه در هفته به 30 کاهش یافته است می گوید: کاهش گردش پول موجب شده تا مغازه داران وسعت کار خود را کاهش دهند و مغازه‌های خود را به چندین نفر برای کار اجاره دهند.

 نابه سامانی در ثبت سفارش تجهیزات شبکه
در هفته گذشته نابه سامانی در نوع تعرفه‌های تجهیزات شبکه موجب شد تا تعدادی از وارد کنندگان تجهیزات شبکه برای ثبت سفارش کالاهای خود دوچار سردرگمی شوند.
اکبر سلیمانی مدیر عامل شرکت نوین پرداز و نماینده محصولات Cnet در ایران در این‌باره می گوید : وارد کنندگان تا ماه‌های گذشته  بنا بر شماره تعرفه 8517 و چند شماره تعرفه دیگر اقدام به ثبت سفارش کالاهای خود می‌کردند اما در هفته گذشته این دو شماره تعرفه حذف شد و تا چند روز بعد شماره تعرفه جایگزین برای آن تعیین نشد اما در روزهای اخیر شماره تعرفه‌های جدیدی مشخص شد و واردکنندگان توانستند تعدادی از کالاهای خود را ثبت سفارش کنند.

پر فروش‌های بازار
با وجود اینکه بازار، بازار مطلوب بازاریان نبود اما قطعاتی همچون رم کینگستون 1333  با ظرفیت 2 گیگابایت و 4 گیگابایت به ترتیب با قیمت های  27 هزار و 500 تومان و 47 هزار و 500 تومان پر فروش ترین های بازار بود. همچنین هارد 500 گیگابایت و یک ترابایت شرکت وسترن دیجیتال در بازار هارد توانست رتبه اول فروش را به خود اختصاص دهد. G920 اینتل نیز در بین پردازنده های بازار بالاترین اقبال را به همراه مادربوردهای سری  Z77 داشت.
 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :