آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15863
تاریخ انتشار : 29 مهر 1391 11:33
تعداد بازدید : 1029

گرانی گریبان عکاسی را گرفته است

کامپکت های چند میلیونی DSLR های چند ده میلیونی

طی یک ماه گذشته گرانی گریبان بازار داخلی را گرفته است. این که چرا و چطور ناگهان قیمت ها به دو برابر قیمت های دو ماه پیش رسیده، دلیل عجیب و غریبی ندارد. نابه سامانی اقتصاد داخلی در کنار نوسانات قیمت ارز و نیز تاثیر تحریم ها را که کنار یکدیگر بگذاریم به بازار و اقتصاد حق می دهیم که بیمار شود و ما را هم بیمار کند.

بازار دوربین دیجیتال نیز از این بیماری جان سالم به در نبرده است. طی یک ماه گذشته قیمت دوربین عکاسی و تجهیزات آن 20 تا 50 درصد افزایش داشته است. شاید به نظر عده‌ای این بازار، بازار لوکسی باشد که نباید نگران افزایش قیمت در آن باشیم. اما حقیقت این است که در دنیای امروز دوربین‌های دیجیتال از کالای لوکس فاصله گرفته‌اند. شاید نتوان این کالا را جز کالاهای اولویت دار و مورد نیاز عامه مردم قرار داد. اما نمی‌توان انکار کرد که عده‌ای از کار عکاسی ارتزاق می‌کنند و عده‌ای در رشته‌ای مرتبط با آن تحصیل. به غیر از این دو گروه که به دوربین دیجیتال و تجهیزات وابسته به آن نیاز دارند مردم عادی نیز به نسبت گذشته تمایل بیشتری به داشتن حداقل یک دوربین دیجیتال در هر خانواده دارند.
هر چند کاربرانی که به دوربین نیاز دارند، با افزایش قیمت‌ها باز هم خرید می‌کنند، اما بازار دوربین دیجیتال طی یک ماه گذشته دچار رکود چشمگیری شده است. نوسانات قیمت ارز فقط  منجر به افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها نشده است. بسیاری از شرکت‌های واردکننده، مجبور شده‌اند برای کاهش هزینه‌های خود واردات‌شان را کاهش دهند. به همین خاطر موجودی بازار دوربین‌های دیجیتال نیز کم شده است.
در حالی که تا چندی پیش متوسط قیمت دوربین‌های کامپکت در بازار با امکانات مناسبی مانند امکان فیلمبرداری HD حدود 300 تا 500 هزار تومان بود، اینک خریدار باید رقمی‌ بین 400 تا 700 هزار تومان برای خرید یک دوربین کامپکت مناسب بپردازد. این افزایش در مورد دوربین‌های حرفه‌ای، قیمت آنها را تبدیل به ارقام نجومی ‌کرده است که باعث ناباوری کاربران دوربین‌های دیجیتال شده است. برای خرید یک دوربین دیجیتال حرفه‌ای کامل و مدل جدید با برندی محبوب مانند نیکون و کانن امروز باید بالای 10 میلیون تومان پرداخت؛ پولی که تا چندی پیش می‌توانستیم به جای دوربین دیجیتال، با آن یک ماشین دست دوم تمیز بخریم.
از جمله دوربین‌های پر فروش و محبوب این روزها می‌توان به مدل powershot SX40 سونی اشاره کرد که حدود یک میلیون و 200 هزار تومان قیمت دارد. این مدل، یکی از مدل‌های کامپکت سونی است. مدل 60D کانن نیز جزو دوربین‌های پرفروش و محبوب بازار شناخته شده است که بین 3 میلیون و 600 تا 4 میلیون تومان در فروشگاه‌های مختلف قیمت‌گذاری شده است. از مدل‌های 550D و 7D کانن هم استقبال خوبی شده است. گران‌ترین مدل کانن 5D مارک III است که گفته می‌شود هفته گذشته تا 12 میلیون تومان نیز قیمت‌گذاری شده است. از برند نیکون هم مدل D800 یکی از گران‌ترین مدل‌هاست که گزارشات نشان می‌دهد حدود 13 میلیون تومان در بازار بها داشته است. این در حالی است که این روزها بیشتر فروشگاه‌ها از ارایه قیمت و فروش مدل‌های گران دوربین‌های دیجیتال خودداری می‌کنند. مدیر فروش یکی از این فروشگاه‌ها دلیل به فروش نگذاشتن مدل‌های گران قیمت دوربین را نوسان قیمت ارز و موجود نبودن این کالاها در انبار عنوان کرد. اما پرفروش‌ترین مدل‌های نیکون در بازار دو مدل D5100  و D700 بوده که به ترتیب حدود 2 و 3 و نیم میلیون تومان بها دارند. دوربین G1x کانن هم یک میلیون و 800 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :