آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15855
تاریخ انتشار : 29 مهر 1391 11:16
تعداد بازدید : 813

بهرامی رییس کمیسیون تجارت اتاق تهران:

موبایل، لپ تاپ، و آی پد کالای لوکس نیست

با حذف مصرف ارزی در اولویت های 9 و 10 تقاضای ارزی کشور در برخی از کالاها بدون پاسخ می ماند و این موضوع به نفع سیاست های ارزی کشور نیست.

ایسنا- محسن بهرامی رییس کمیسیون تجارت اتاق تهران درباره به صفر رساندن مصرف ارزی کشور در اولویت‌های 9 و 10 گفت: اگر ما هر نوع تقاضای ارزی اعم از اولویت هشت، 9 و 10 یا کالاهای خارج از اولویت‌ها را بدون پاسخ بگذاریم به نفع سیاست ارزی کشور نیست.
بهرامی با بیان اینکه با توجه به شرایط فعلی وجود نظام چند نرخی، عرضه ارز با نرخ مرجع به اولویت‌های پایین‌تر دور از پیش بینی نیست، بیان کرد: وجود نظام چند نرخی ارز و اختلاف قیمت بین نرخ ارز مرجع، نرخ ارز مبادله‌ای در اتاق پایاپای، نرخ بازار آزاد و سایر نرخ‌ها طبیعی است که ما ارز دولتی با نرخ مرجع را در اولویت‌هایی که برای کشور اهمیت بیشتری دارد صرف کنیم.
وی با تاکید بر اینکه سیاست خوبی است که ارز ارزان صرف کالاهای مورد نیاز شود، گفت: برای کالاها در اولویت هشتم، نهم و دهم و کالاهای خارج از اولویت به طور قطع باید سیاست‌هایی را در پیش گرفت، زیرا تعداد این کالاها زیاد است و پاسخگویی به نیاز داخلی نباید مورد غفلت
واقع شود.
بهرامی ادامه داد: اگر مصرف ارزی کشور در این کالاها به صفر برسد تمامی تقاضا برای واردات این کالا به بازار آزاد هجوم آورده وباعث شکل‌گیری قیمت‌های جدید و در نهایت تاثیر این قیمت‌ها بر ارز مرجع و ارز مبادله‌ای می‌شود.
رییس کمیسیون تجارت اتاق تهران تصریح کرد: تعریف کالاهای لوکس که در اولویت نهم و دهم قرار گرفته باید به طور مشخص‌تر و با حضور بخش خصوصی تعریف شود.
وی با بیان اینکه قطعا بسیاری از کالاها مثل خودروهای گران‌قیمت یا برخی از لوازم خانگی که تولید داخلی دارند جزو کالاهای لوکس قرار می‌گیرند تصریح کرد:‌ ولی کالاهایی نظیر موبایل، لپ‌تاپ،‌ آی‌پد و نظایر آن جزو کالاهای لوکس نیستند، چون نه تنها تقاضا برای مصرف آنها بسیار بالاست بلکه تولید داخلی مشابه ندارد و نمی‌توان ارز مصرفی آن را به صفر رساند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :