آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15852
تاریخ انتشار : 29 مهر 1391 11:11
تعداد بازدید : 501

نوسان نرخ ارز درآمد ام تی ان در ایران را نصف کرد

رویترز طی گزارشی اعلام کرد در اثر نوسان نرخ ارز در ایران، درآمد دلاری شرکت ام تی ان آفریقای جنوبی در ایران نصف شده و انتظار می رود درآمد کل سالانه این شرکت بیش از ۵ درصد کاهش یابد.

خبرگزاری فارس- به نوشته رویترزکاهش ارزش واحد پول ایران می‌تواند موجب کاهش 5 درصد یا بیشتر درآمد کل سالیانه شرکت ام تی ان شود.
 ام تی ان، بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه آفریقایی، در سال 2005 قرارداد بزرگ و پرسودی را در ایران به امضا رساند که به موجب آن 49 درصد از سود شرکت ام تی ان ایرانسل نصیب آن می‌شود.
 با این حال، کاهش ارزش ریال و طرح دعوی 2/4 میلیارد دلاری علیه کسب امتیاز فعالیت ام تی ان در ایران، ریسک فعالیت در ایران که تحت فشار غرب قرار دارد را برای این شرکت افزایش داده است.
 ریچارد بارکر، تحلیلگر بانک کردیت سوئیس در ژوهانسبورگ گفت: آن طور که من فهمیدم، مقامات ایران تلاش دارند تا قیمت دلار را درحدود 25 هزار ریال تثبیت کنند. اگر فرض کنیم که قیمت در حد 25 هزار ریال تثبیت شود، درآمد سالیانه ام تی ان در ایران تقریبا به نصف کاهش خواهد یافت. این به معنی کاهش 5 درصدی کل درآمد شرکت ام تی ان است.
 مازیر پاتل، مدیر امور مالی شرکت ام تی ان در ماه اوت گفته بود که کاهش ارزش ریال در شش ماهه دوم سال تاثیر عمده‌ای بر درآمدهای ام تی ان خواهد داشت.
  شرکت ام تی ان به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران، طی ماه‌های اخیر قادر به خارج کردن پول از ایران نبوده است. گفته می شود که مسوولان این شرکت گفت‌وگوهایی را با مقامات آمریکایی در مورد خروج پول از ایران انجام داده‌اند.
 تاتو ماشیگو، کارشناس امور دارایی در این باره گفت: برخی ممکن است نگران این موضوع باشند، اما تا زمانی که شما خدمات خود را ارزان ارایه کنید، در حقیقت این مساله تاثیری بر درآمد شما نخواهد داشت. بنابراین در کوتاه مدت من مشکلی نمی بینم.
 شرکت ایرانسل در سال 2011 سومین شرکت پرسود ام تی ان بوده و بدون احتساب بهره، مالیات و استهلاک، حدود 7/4 میلیارد رند (545 میلیون دلار) سود عاید این شرکت کرده است.
 درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری در ایران، حدود 9 درصد کل درآمد سالیانه شرکت ام تی ان یعنی در حدود 11 میلیارد رند را به خود اختصاص داده است. این میزان سود بر اساس قیمت 10 هزار و 614 ریال برای هر دلار حاصل شده است.
 بیرون لوتر، کارشناس امور مالی گفت، این احتمال وجود دارد که شرکت ام تی ان بخشی از درآمد خود در ایران را صرف سرمایه‌گذاری در این کشور کند.
ام تی ان پروژه‌های بزرگی در آفریقای جنوبی و نیجریه در اختیار دارد، اما ایران سریع‌ترین رشد در زمینه مشترکان و درآمد را برای ام تی ان به همراه داشته است. سهام شرکت ام تی ان اوایل ماه جاری به دلیل نگرانی‌ها از کاهش ارزش ریال کاهش یافت، اما رفته رفته این کاهش جبران شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :