آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15834
تاریخ انتشار : 30 مهر 1391 10:29
تعداد بازدید : 599

مدیرعامل سابق بانک تات:

بانك ها همچنان دست در جیب بانك مركزی می كنند

بهاءالدین حسینی هاشمی، كارشناس اقتصادی، با بیان اینكه بانك ها همچنان دست در جیب بانك مركزی می كنند، علت آن را كمبود منابع اعلام كرد و گفت: در چنین شرایطی نسبت مطالبات معوق به کل اعتبارات پرداخت شده به بیش از 20درصد می رسد که از زاویه تامین منابع، یکی از عوامل کاهنده قدرت وام دهی بانک ها تلقی می شود.

 ایلنا- مدیرعامل سابق بانك تات با بیان اینكه بانک‌ها به دلیل کمبود منابع از تسهیلات اجباری یا اضافه برداشت‌ها استفاده می‌کنند،گفت: بانک‌ها بیش از منابع خود تسهیلات ارایه کرده‌اند که اکنون نسبت مصارف بر منابع بانک‌ها از 100نیز عبور کرده است. به گفته وی، در حال حاضر بانك‌ها در شرایط درماندگی قرار گرفته‌اند و بانك‌ها در پرداخت اعتبار ناتوان هستند.‌هاشمی ‌تصریح كرد: بخش عمده‌ای از ناتوانی بانك‌ها و افزایش مطالبات معوقه مربوط به اوراق مشارکتی است که بانک‌ها بازخرید کردند و نتوانستند و جه این اوراق را ازشرکت‌های دولتی و شبه دولتی اخذ کنند، گفت:
 وی با اشاره به اینكه مهم‌ترین دلیل ناتوانی اعتباری بانک‌ها در این است که تسهیلات اعطایی به بانک‌ها باز نمی‌گردد،افزود: بخشی از تسهیلات تکلیفی یا دیربازده که گردش نقدینگی در بانک را دچار اخلال کرده است. در این شرایط بانک‌ها در مرحله ناتوانی قرار می‌گیرند و قدرت خود را برای پاسخگویی به تقاضاهای اعتباری جدید از دست می‌دهند. البته ‌هاشمی ‌در عین حال تاكید كرد: بی‌تردید پرداخت تسهیلات تکلیفی به طرح‌های موسوم به «زودبازده» در ناتوانی اعتباری امروز بانک‌ها نقش موثری داشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :