آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14425
تاریخ انتشار : 19 مهر 1391 11:5
تعداد بازدید : 606

پليس فتا؛ مراقب فیشینگ های تلفنی باشيد

سرپرست معاونت تشخیص و پیشگیری پلیس فتا گفت: ارسال لینک های فیشینگ و سرقت اطلاعات حساب بانکی افراد یکی از روش های رایج کلاهبرداری های اینترنتی است.

ایسنا - سرهنگ علی نیک‌نفس در ششمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال با اشاره به اینکه مجرمان فضای مجازی همواره راه‌هایی را برای اعمال مجرمانه خود می‌یابند، گفت: یکی از روش‌های رایج بزهکاران فضای مجازی ساخت لینک‌ها و صفحاتی تحت عنوان فیشینگ است که فرد سودجو با ارسال ایمیل لینکی را به کاربر معرفی می‌كند.
نیک‌نفس ادامه داد: بزهکاران فضای سایبر با ارسال ایمیل به کاربران و سپس معرفی لینک‌هایی، از کاربر می‌خواهند تا یکسری اطلاعات هویتی یا مالی خود را طی فرم‌هایی در آن سایت ارایه دهند، پس از این اقدام از سوی کاربران، کلاهبرداران اقدام به سرقت اطلاعات وارد شده می‌كنند.
وی با اشاره به اینکه مجرمان اقدام به طراحی سایت‌ها و درگاه‌های بانکی به صورت جعلی می‌کنند، گفت: کاربران همواره باید آدرس این درگاه‌ها را چک کنند، زیرا بزهکاران با استفاده از لوگوها و تیترهای رسمی از بانک‌ها و موسسات مالی معتبر درصد به دست آوردن اطلاعات بانکی افراد از طرف خود کاربران هستند که در این صورت به راحتی می‌توانند حساب بانک افراد را خالی کنند.
نیک‌نفس با بیان اینکه فیشینگ ممکن است از سوی افراد آشنا و دوستان ارسال شود، گفت: لینک‌های فیشینگ ممکن است به صورت پیغام یا تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی، تحت‌پوشش وب‌سایت‌های خیریه، برنامه‌های پیغام فوری یا از طریق پیامک برای کاربران ارسال شود.
وی با اشاره به اینکه سودجویان با دستکاری در پیوندهای موجود در سایت‌ها کاربران را گمراه می‌کنند، افزود: فیشرها برای جلوگیری از شناسایی متن‌های متداول فیشینگ در ایمیل توسط فیلترهای ضد فیشینگ از عکس به جای نوشته استفاده می‌کنند.
سرپرست معاونت تشخیص و پیشگیری پلیس فتا به فیشینگ‌های تلفنی نیز اشاره کرد و گفت: در این مورد پیام‌هایی به ظاهر از سوی بانک ارسال می‌شود که طی آن از مخاطب درخواست می‌شود، براي رفع نقصی از حساب خود، شماره خاصی را شماره‌گیری كند، بعد از گرفتن شماره که متعلق به فیشر است، از کاربر خواسته می‌شود تا شماره حساب و رمز خود را نیز وارد کند؛ در صورت اجابت این درخواست، مخاطب مورد بزه قرارگرفته و اطلاعات وی به سرقت
می‌رود.
وی در پایان مهم ترین راه پیشگیری از این کلاهبرداری را، مجهز شدن به فناوری‌های پیشرفته و تدوین قوانین و مقررات لازم از سوی دولت دانست؛ پول و امضای الکترونیکی از جمله مصداق‌های رشد این فناوری‌های جدید است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :