آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14416
تاریخ انتشار : 19 مهر 1391 10:43
تعداد بازدید : 1302

دستورالعمل بخشودگی جرایم بدهی های قطعی بیمه تا اسفند 90 اعلام شد

دستورالعمل اجرایی بخشودگی جرایم بدهی های قطعی تا اسفندماه 1390 از سوی وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی، از سوی مجمع امور صنفی صنوف تولیدی و خدمات فنی تهران منتشر شد.

فناوران- این دستورالعمل از سوی سعید مرتضوی رییس سازمان تامین اجتماعی به ادارات کل استان‌ها ابلاغ شده و قابل اجراست. در این دستورالعمل آمده است:
به منظور تسهیل وصول مطالبات معوق (بدهی‌های قطعی لغایت اسفندماه 90) به سازمان تامین اجتماعی اجازه داده می‌شود جریمه حق بیمه کارفرمایان مدیون واحدهای صنفی، صنعتی و کشاورزی، مشروط بر اینکه حداکثر تا پایان آذر ماه سال‌جاری نسبت به پرداخت و یا تعیین تکلیف اصل حق بیمه اقدام نماید مورد بخشودگی قرار دهد، همچنین طبق بند مصوبات «4» جلسه مورخ 16/5/91، واحدهای اجرایی موظف‌اند به منظور تسریع در اجرای قانون مزبور و مصوبه یاد شده و بهره‌مندی کارفرمایان محترم واحدهای صنفی، صنعتی و کشاورزی از بخشودگی جرایم، که با درخواست کتبی خود مبنی بر پرداخت و با تعیین تکلیف بدهی تا تاریخ 30/9/91 ارایه و ثبت دفتر شعبه می‌گردد، به ترتیب زیر عمل نمایند:
نحوه عمل و اجرای قانون مذکور:
الف) پرداخت به صورت یکجا: در صورتی که کارفرمایان مزبور درخواست کتبی خود مبنی بر پرداخت بدهی‌های قطعی معوقه بابت اصل حق بیمه بیکاری و چهار درصد مستمری کارهای سخت و زیان‌آور لغایت اسفند  90 را طبق فرم شماره 1، حداکثر تا تاریخ 30 آذر ماه سال جاری مبلغ مربوطه را به صورت یکجا و تا تاریخ یاد شده در یکی از بانک‌های عامل به حساب سازمان واریز نمایند، 90 درصد جرایم متعلقه (جرایم تاخیر تادیه حق بیمه و بیمه بیکاری و تاخیر یا عدم ارسال لیست مورد بخشودگی قرار می‌گیرد.
ب) پرداخت به صورت اقساط: چنانچه کارفرمایان مزبور توان پرداخت کل بدهی‌‌های قطعی معوقه اسفند ماه 90 را به صورت یکجا نداشته باشند می‌توانند درخواست کتبی مبنی بر تقسیط بدهی‌های کارگاه خود را  طبق فرم شماره 2 بابت بدهی‌های قطعی معوقه لغایت اسفند ماه 90 (اصل حق بیمه بیکاری) ارایه و ثبت دفتر شعبه مربوطه نمایند. در این صورت با توافق شعبه مربوط بدهی تقسیط شده و در صورتی که کارفرما اقساط تعیین شده  را در سررسیدهای مقرر پرداخت کند از بخشودگی بخشی از جرایم متعلقه (به ازای هر ماه 10 درصد کاهش بخشودگی) به ترتیب ذیل بهره‌مند می‌گردد.
در صورت پرداخت قسط اول تا قسط هشتم به ترتیب از تاریخ 30 دی 91 تا 31 مرداد ماه 92، تا سررسید قسط بعدی به ترتیب از بخشودگی معادل 80 درصد تا 10 درصد جرایم مربوطه برخوردار خواهند شد.
تذکر: در کلیه موارد به بندهای 1 تا 8 فوق‌الذکر چنانچه کارفرما به هر دلیل، هر یک از اقساط را تا سر رسید قسط بعدی پرداخت نماید، بدهی تبدیل به حال شده و جرایم نسبت به مانده بدهی از تاریخ تبدیل به حال با رعایت تبصره 2 ماده 1 قانون اصلاح قانون دریافت جرایم نقدی از کارفرمایان کارگاه‌های مشمول قانون تامین اجتماعی که ظرف مهلت نسبت به ارسال صورت مزد و حقوق بیمه شدگان و حق بیمه مربوطه اقدام نمی‌نمایند (مصوب 8/4/87 مجمع تشخیص مصلحت نظام) دریافت خواهد شد. بدیهی است جرایم مطالبه شده قبلی نیز نسبت مانده قابل وصول می‌باشد و واحدهای اجرایی تابعه مکلف‌اند در این خصوص سریعا اقدامات لازم را جهت پیگیری و وصول کل مطالبات سازمان به عمل آورند.
بدهی‌هایی که مشمول ضوابط این دستور اداری می‌باشند و نحوه استفاده کارفرمایان مزبور از تسهیلات قانون:
1) در مورد آن قسمت از بدهی‌های معوق که مستند به لیست‌های ارسالی از سوی کارفرما بوده و یا به علت انقضا مهلت مقرر در ماده 42 و 43 قانون تامین اجتماعی و یا به دلیل صدور رای هیات بدوی (برای مواردی که مبلغ بدهی تا یک میلیون و 500 هزار ریال بوده و قابل اعتراض جهت طرح موضوع در هیات تجدید نظر تشخیص مطالبات نبوده و یا مهلت اعتراض به رای هیان بدوی منقضی شده) بدهی‌های مربوط به آرای هیات‌های تجدیدنظر تشخیص مطالبات، بدهی‌های تقسیط شده در حال پرداخت و همچنین کلیه بدهی‌های مربوط به لغایت اسفند ماه 1390 که قبل از 30/9/91 قطعی می‌گردد، در صورتی که کارفرمایان مربوطه درخواست کتبی خود را ثبت دفتر شعبه کرده و اصل حق بیمه و بیمه کاریه را مطابق بندهای الف و ب فوق‌الذکر به صورت یکجا و یا به اقساط پرداخت نمایند، بخشی از جرایم متعلقه با رعایت مقررات یاد شده مورد بخشودگی قرار می‌گیرد.
2) چنانچه کارفرما بدهی‌های لغایت سال 90 را قبل از اجرای قانون تقسیط و اقساط آن در حال پرداخت باشد، می‌تواند با ارایه درخواست کتبی طبق فرم‌های 1 و 3 پیوست، از بخشودگی بخشی از جرایم متعلقه با رعایت بندهای الف و ب مذکور برخوردار شود.
3) چنانچه کارفرما به بدهی لغایت اسفند ماه 90 معترض باشد می‌تواند از بخشودگی جرایم به شرح ذیل استفاده کند:
در صورتی که کارفرما از اعتراض خود اعلام انصراف نماید می‌تواند حداکثر تا تاریخ 30/9/91 با ارایه درخواست کتبی نسبت به پرداخت و یا تقسیط آن اقدام و با رعایت بندهای الف و ب از بخشودگی از جرایم مربوطه برخوردار شود.
4) کلیه کارگاه‌هایی که لغایت اسفند سال 90 نسبت به پرداخت اصل حق بیمه و بیمه بیکاری خود اقدام نموده‌اند جرایم حق بیمه‌های متعلقه مشمول بند الف فوق‌الذکر خواهند بود.
برای اطلاعات بیشتر، شرکت‌ها می‌توانند به سایت اتحادیه فناوران رایانه تهران به نشانی www.itunion.ir مراجعه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :