آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14402
تاریخ انتشار : 19 مهر 1391 10:12
تعداد بازدید : 840

رییس پلیس فتا خبر داد:

ایجاد هفته ای 80 هزار سایت تنها با هدف و مقاصد مجرمانه

سردار سید کمال هادیانفر گفت: تنها در سال 2011، 388 میلیارد دلار در جهان از طریق اجرای اعمال مجرمانه عاید بزهکاران فضای سایبر شده
است.

فناوران- سردار سید کمال‌هادیانفر با اشاره به اینکه انسجام و یکپارچگی تمام افراد و مسوولان در کاهش تهدیدات و خطرات فضای مجازی می‌تواند راهگشا باشد، گفت: یکسری از آسیب‌ها و تهدیدات از خارج از کشور است، ولی در عین حال یکسری از تهدیدات از داخل توسط مجرمان و متخلفان بر ما تحمیل می‌شود.
وی با بیان اینکه امنیت تولید جمعی است، گفت: تمام آحاد جامعه به خصوص جوانان متدین و مومن می‌توانند در پیشگیری، کنترل و مقابله با جرایم نقش آفرین باشند، چون بر اساس سند افتای دولت 75 میلیون شغل در فضای مجازی ایجاد می‌شود که به همین میزان نیز مخاطرات و تهدیدات این فضا افزایش می‌یابد.
هادیانفر با اشاره به اینکه به تناسب رشد محیط مجازی موضوعات مجرمانه نیز در آن رشد می‌کند، گفت: در حال حاضر روزانه 100 هزار سایت در کل جهان متولد می‌شود که هفته‌ای 80 هزار سایت تنها با هدف و مقاصد مجرمانه شکل می‌گیرد.
هادیانفر ادامه داد: در سال 2011 بیش از 388 میلیارد دلار در جهان درآمد از جرایم رایانه ای عاید مجرمان این فضا شده، که این مبلغ در حد رقابت با درآمدهای برخی از کشورهاست.
رییس پلیس فتا با اشاره به تعامل و همکاری میان دستگاه‌ها گفت: همه نهادها، از کاربری فردی تا کانون خانواده، و سازمان‌ها و نهادها در تولید امنیت دست دارند، البته این امنیت جز با همبستگی و همکاری تولید نمی‌شود.

 گزارشی از آسیب ویروس‌ها به سامانه‌های ایران نداشته‌ایم
سردار سیدکمال‌هادیانفر گفت: تاکنون گزارش خاصی مبنی بر آسیب ویروس‌ها به سامانه‌ها و سیستم‌های ایران نداشته‌ایم.
وی در ادامه  با اشاره به اینکه همواره ایران هدف حملات سایبری دشمن بوده است، گفت: دشمن با استفاده از انواع حملات سایبری و ورود بدافزارها به سیستم‌های ایران تلاش دارد تا به زیرساخت‌های ما نفوذ کند.
وی با اشاره به بیانات وزیر اطلاعات مبنی بر حملات و تهدیدات شدید سایبری علیه کشورمان در چند وقت اخیر، ادامه داد: دشمن به طور مستمر سعی دارد به زیرساخت‌های ما آسیب وارد کند این در حالی است که هشیاری و در عین حال همکاری دستگاه‌های مسوول و امنیتی باعث شده که تا کنون دشمن در هیچ زمینه‌ای نتیجه نگیرد.
وی با بیان اینکه ما باید بیش از پیش مراقب حملات سایبری دشمن باشیم، افزود: در حال حاضر حملات بدافزارها و ویروس‌ها که، ماهیت آنها پنهان بودن است، از طریق سامانه‌ها و فلش‌ها منتقل می‌شوند و نیاز است بیش از پیش در این حوزه‌ها مراقبت‌های امنیتی صورت گیرد.‌ هادیانفر در خصوص ورود ویروس استاکس نت که بار دیگر دشمنان در تلاش بودند تا وارد سیستم‌های ایران کنند، تصریح کرد: وجود و ورود ویروس‌ها از طریق دشمن به سیستم‌ها را نمی‌توان انکار کرد.
رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا (فتا) ادامه داد: ذات ویروس‌ها پنهان و مخفی بودن آنها است اما آنچه از این بدافزارها که مورد شناسایی قرار گرفتند و اقدامات لازم برای مصون سازی، محدود سازی و تهیه آنتی ویروس‌ها صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینکه حملات مستقیم دشمن حمله هکری است، افزود: حمله از طریق بدافزارها و ویروس‌ها به دلیل ماهیت آنها مبنی بر پنهان بودن،حمله غیر مستقیم به سیستم‌ها محسوب می‌شود. هادیانفر در پایان خاطر نشان کرد: تاکنون گزارش خاصی مبنی بر آسیب ویروس‌ها به سامانه‌ها و سیستم‌های ایران نداشته‌ایم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :