آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14395
تاریخ انتشار : 19 مهر 1391 9:49
تعداد بازدید : 994

حقوق گمرکی کالاهای ICT دو برابر می شود

با ساماندهی تازه گروه های کالایی دارای اولویت برای دریافت ارز که دیروز اعلام شد، کالاهای حوزه فناوری اطلاعات در اولویت نهم و دهم و جزو کالاهای غیر ضرور و لوکس قرار داده شد. با این تصمیم، حقوق گمرکی واردات این کالاها نیز دو برابر می شود.

فناوران- کیومرث فتح‌اله کرمانشاهی، معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه تغییرات جزئی در اولویت‌های ده گانه تخصیص ارز مرجع صورت گرفته است، گفت: این اقدام در راستای اجرای دستور رئیس جمهور برای غربالگری اولویت‌های ارزی انجام شد.
به این ترتیب نوت بوک و تبلت در  اولویت 9 قرار گرفته اند و موبایل و دستگاه تلفن به اولویت 10 منتقل شده اند. این دو گروه کالایی در دسته سوم کالاها قرار می گیرند.
کرمانشاهی گفت: در یک دسته بندی کلی کالاهای اولویت نهم و دهم شامل  ماشین آلات سواری پرمصرف، لوازم خانگی غیرضرور ،اسباب بازی موبایل و رایانه، وسایل تزیینی و لوکس اعلام شده است که هنوز تکلیف خاصی برای اختصاص ارز در اتاق مبادلات ارزی ندارند. تخم پرندگان، ادویه‌جات و کاغذ سیگار نیز جزو کالاهای گروه 9 است.
معاون کل سازمان توسعه و تجارت همچنین از دو برابر شدن حقوق ورودی اولویت‌های ۹ و ۱۰ خبر داد و گفت:  تا امروز همه اولویت‌های ده‌گانه حقوق ورودی خود را بر مبنای ارز 1226 تومانی پرداخت می‌کردند اما از این پس و در راستای ایجاد محدودیت برای واردات کالاهای غیرضرور  و لوکس که عمدتا در اولویت‌های 9 و 10 قرار دارند حقوق ورودی برای این دو اولویت بر مبنای نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی محاسبه می‌شود.
 پس از آغاز دوره نوسان نرخ ارز دسترسی صنعت ICT  به ارز مرجع به شدت محدود شد. اما به نظر می رسد افزایش حقوق گمرکی این کالاها، به ویژه تلفن همراه، حرکت در خلاف جهت برنامه های توسعه ای باشد. کارشناسان بر این باورند که کالاهای فاوا طیف متنوعی از کالاهای ضروری را شامل می‌شود که زیرساخت توسعه محسوب می شوند و محدود شدن دسترسی یا افزایش هزینه استفاده از این کالاها می تواند فرایند توسعه را کند کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :