آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14377
تاریخ انتشار : 18 مهر 1391 10:34
تعداد بازدید : 549

انتقاد ریيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران از وضعیت اقتصادی کشور:

وزارت اقتصاد و بانك مركزي مسوول وضعيت فعلي هستند

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت درباره نوسان نرخ ارز طي چندماه گذشته گفت: مسوول اصلي اين وضعيت وزارت اقتصاد و بانك مركزي هستند، در حالي كه همه دراين باره از وزارت صنعت، معدن و تجارت سوال مي كنند.

ايسنا- غلامرضا شافعي دیروز با انتقاد از وضعيت كنوني اقتصاد كشور گفت: ما در اغلب شاخص‌هاي اقتصادي مهم در بين كشورهاي منطقه رتبه‌هاي پاييني داريم. به عنوان مثال در شاخص رقابت‌پذيري در دنيا شصت ونهم و در منطقه يازدهم هستيم. در زمينه شاخص‌هاي كارآيي نيروي بازار كار و پيشرفته بودن بنگاه‌ها نيز به ترتيب در دنيا 135 و 91 هستيم.
ریيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران با بيان اينكه تحريم‌هاي بين‌المللي باعث شده دسترسي به فناوري و واردات كالا دچار مشكل شود، عنوان كرد: وضعيت به گونه‌اي شده كه بنگاه‌هاي اقتصادي با بهره‌هاي كلان اقدام به دريافت وام مي‌كنند، در حالي كه شركت‌هاي فعال در كشورهاي منطقه با بهره‌هاي دو تا سه درصدي وام مي‌گيرند. حال بايد پرسيد شركت‌هاي ايراني چطور مي‌توانند در چنين شرايطي رقابت‌پذيري خود را بالا ببرند.
شافعي كه در كنفرانس بنگاه اقتصادي پيشرو در افق ايران1404 سخن مي‌گفت، با اشاره به برخوردهاي نامناسب انجام شده با سازمان گسترش در چند‌سال قبل يادآوري كرد: متاسفانه وضعيت به گونه‌اي بود كه حتي عده‌اي قصد داشتند سازمان گسترش را جمع كرده و آن را منحل كنند. همچنين اجازه سرمايه‌گذاري به صورت بسيار محدود به ما داده شد.
ریيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران همچنين از برخي خصوصي‌سازي‌هاي انجام شده در كشور انتقاد كرد و گفت: برخي از خصوصي‌هاي انجام شده در كشور طي ساليان گذشته كاملا اشتباه بوده و شركت‌هاي اقتصادي به دست افرادي سپرده شد كه صلاحيت نداشتند.
اين مقام مسئول از نمايندگان مجلس خواست تا قانون مربوط به سازمان‌هاي توسعه‌اي را اصلاح كنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :