آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14363
تاریخ انتشار : 18 مهر 1391 10:11
تعداد بازدید : 1140

پیشنهاد تاسیس مرکز مبادلات ارزی خرد دفاتر پیشخوان دولت

رییس کمیته مطالعات راهبردی دفاتر پیشخوان دولت در تهران با بیان اینکه اگر دفاتر پیشخوان دولت با نظارت بانک مرکزی و دولت به بازار عرضه و تقاضای خرد ارز وارد شوند، التهابی در بازار به وجود نخواهد آمد، اعلام کرد: در حال حاضر پیشخوان خدمات ارزی در چند نقطه کشور به صورت پایلوت فعال شده است.

موبنا - زهیر طیب با بیان اینکه مبادلات ارزی مردم، مبادلات خرد و در حد چرخش ارز است که اساسا نیازی به تزریق زیاد ارز از سوی دولت در این زمینه به نظر نمی‌آید، گفت: بنابراین با عریض کردن باند اعتماد و سپردن امور مردم به خود آنها، زمینه بروز التهابات ارزی از نظر روانی در مردم کاهش جدی خواهد یافت.
این مسوول صنفی بیان کرد: در قانون برنامه پنجم توسعه کشور همه دستگاه‌های اجرایی از جمله بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مکلف به واگذاری خدمات قابل عرضه خود در دفاتر پیشخوان دولت هستند و بنابراین خدمات ارزی نیز با رعایت قوانین و مقررات پولی و مالی کشور در دفاتر پیشخوان دولت قابل تحقق است.
وی با تاکید بر اینکه دفاتر پیشخوان دولت می‌توانند برای کنترل و مهار بازار ارز در مواقع مقتضی به یاری دولت و بانک مرکزی بیایند، ادامه داد: براین اساس چنانچه داد و ستد خرد ارز در دفاتر پیشخوانی که با استانداردهای بانکی و صرافی همخوان هستند با ظرفیتی محدودتر از صرافی‌ها صورت بگیرد شاهد آن خواهیم بود که امور مردم توسط خود آنها به بهترین وجه مدیریت می‌شود.
طیب گفت: پیشنهاد می‌شود با هماهنگی بانک مرکزی، نقطه‌ای به عنوان «مرکز مبادلات ارزی خرد» با تعیین دفاتر پیشخوان دولت دارای استانداردهای لازم با همکاری مشترک بانک مرکزی و دفاتر پیشخوان تاسیس شود تا با نظارت آن بانک، خدمات خرد ارزی در دفاتر منتخب در سراسر کشور به مردم و مصرف کنندگان واقعی نه دلالان حرفه‌ای ارایه شود.
وی شفافیت معاملات و واقعی شدن آنها را از ویژگی‌های واسپاری مسوولیت تبادل خرد ارز در دفاتر پیشخوان دولت دانست و گفت: در حال حاضر پیشخوان خدمات ارزی در چند نقطه کشور به صورت پایلوت فعال است که تجربه موفقی بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :