آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14345
تاریخ انتشار : 18 مهر 1391 9:35
تعداد بازدید : 726

مگادروید؛ شهر مجازی آندروییدی

در آزمایشگاه های ملی سندیا در کالیفرنیا، 500 کامپیوتر دسکتاپ ارزان قیمت روی قفسه هایی آنچنان مرتب چیده شده اند که بیشتر به یک سالن فروشگاه Best Buy شباهت پیدا کرده است. اما جالب کاری است که این کامپیوترها انجام می دهند؛ آنها یک شهر مجازی درست کرده اند. تیم کوچکی از محققان امنیت سایبری این کامپیوترها را به شکل یک دسته رایانشی ريزکامپيوتر اوليه به یکدیگر متصل کرده اند و نام آن را مگادروید (MegaDroid) گذاشته اند. آنها پنج ردیف قفسه با تیرآهن درست کرده اند و کامپیوترها را در آنها جا داده اند تا در مواقعی چون زلزله صدمه ای به آنها وارد نشود. این کامپیوترها با کابل های اترنت رنگارنگ به هم وصل شده اند و همانند یک دهکده شبه سایبری کار می کنند. یک نرم افزار شبیه سازی در این سیستم عظیم به کار گرفته شده که از رفتار یک شهر مملو از گوشی های هوشمند مبتنی بر آندرویید تقلید می کند. این محققان رفتار شبکه ای از چند صد هزار گوشی مبتنی بر آندرویید را تقلید کرده اند؛ رفتارهایی چون ارسال پیامک و انتقال داده های بی سیم و حتی رفتار حسگرها یا امواج رادیویی گوشی ها.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: نیویورک تایمز
در واقع این تیم تحقیقاتی با این کامپیوترها یک شهر مجازی ساخته‌اند که شهروندان آن با تلفن‌های آندروییدی‌شان در آن رفت و آمد می‌کنند. این شهر آندروییدی که در آن 500 سیستم دسکتاپ با مشخصات پردازنده i7 سندی بیریج و 12 گیگ رم هم‌زمان به کار گرفته شده است تا بتوانند 300 هزار گوشی هوشمند مبتنی بر سیستم عامل آندرویید 4.0 را در شهری مجازی مورد آزمایش قرار دهند تا تست‌های گوناگون از جمله شبکه‌های مجازی و طریقه پخش ویروس‌ها از طریق شبکه‌های وای‌فای را مورد برسی قرار دهند. تلفن‌های آندروییدی شبیه‌سازی شده تقریبا تمام مشخصات یک تلفن آندروییدی را دارند و مجهز به GPS و دیگر حسگرها نیز هستند.
این پروژه 500 هزار دلار برآورد هزینه داشته تا بتواند اسمارت‌فون‌های امروزی را به صورت مجازی طراحی و مورد استفاده قرار دهد.
این تیم تحقیقاتی امیدوار است که در آینده، این نرم‌افزار را به صورت منبع باز در اختیار طراحان اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی نظیر  Foursquare، برنامه‌ریزان جنگ‌های نظامی، مدیران بحران و هکرهای آمریکایی قرار دهد. در واقع منظور از هکرها، هکرهای آمریکایی هستند که شبکه‌های بی‌سیم مش را برای کمک به شهروندانی که در کشورهای دیکتاتوری زندگی می‌کنند و اینترنت آنها تحت کنترل دولت است، ایجاد می‌کنند. شبکه‌های مش یک نوع ساختار شبکه‌سازی است که در آن هر ایستگاه کاری به غیر از اینکه اطلاعات مربوط به خود را می‌گیرد و می‌فرستد به عنوان رله (تقویت کننده)  نیز عمل می‌کند.
جان فلورن، دانشمند علوم کامپیوتر سندیا که عضو تیم سازنده این سیستم است، می‌گوید: ما می‌خواهیم سیستمی را درست کنیم که بتوانیم برخی رویدادها را با آن شبیه‌سازی کنیم. ایده این تیم آن است که چنین شبیه‌سازها را که قبلا توسط مهندسان شبکه‌های داده کلان طراحی شده‌اند، برای ساخت اپلیکیشن‌های جدید مورد استفاده قرار گیرند.
این تیم قصد دارد با راه‌اندازی این سیستم، امکان شبیه‌سازی رویدادهای مختلف را داشته باشند. برای مثال تصور کنید که یک بدافزار آندروییدی پیدا شود که خودش را از طریق وای‌فای به دیگر تلفن‌ها منتقل کند. برای فهمیدن مکانیسم انتشار آن و سرعت گسترش‌اش نیاز به یک سیستم مدل‌سازی است و مگادروید دقیقا همان چیزی است که این کار را انجام می‌دهد. تا این تاریخ، شبکه‌های گوشی هوشمند بی‌سیم از آلوده شدن به بدافزارها صدمه‌ای ندیده‌اند. این در حالی است که شبکه‌های کامپیوتری تاکنون بارها و بارها مورد حمله بدافزارها قرار گرفته‌اند. بسیاری از متخصصات امنیت کامپیوتر معتقدند که از آنجا که به طور کلی دنیای رایانش به سمت موبایل یا ابزارهای همراه پیش می‌رود، پس باید منتظر چنین بدافزارهایی در این زمینه نیز باشیم.
از سوی دیگر، ابزارهای همراه با معاملات بانکی نیز تلاقی پیدا کرده و به قول ویلی ساتن، سارق مشهور بانک در حدود نیم قرن پیش، هر جا که پول باشد، هک و نفوذ و در نهایت بحران هم هست. شبیه‌سازی شبکه بی‌سیم همانند مگادروید به محققان امنیتی این امکان را می‌دهد تا دیدگاه خود را درباره «بردارهای حمله» تغییر دهند.
در این آزمایشگاه یک شهر کامل با شبکه تلفن همراه‌اش به صورت شبیه‌سازی شده در اختیار محققان قرار می‌گیرد. در واقع رفتار شناسی شبکه‌های کامپیوتری چیزی است که محققان چند سال پیش به اهمیت‌اش پی برده‌اند. در سال ۱۹۸۸ و در شروع کار اینترنت بود که یک دانشجو تقریبا کل اینترنت را از کار انداخت. او یک کرم اینترنتی ساخته بود که به سرعت تکثیر می‌شد و خیلی سریع به همه جا سرایت کرد. حالا با گسترش تلفن‌های هوشمند این نگرانی وجود دارد که چنین رخدادهایی در اینجا هم تکرار شود. پروژه مگادروید قصد دارد که امکان پیش‌بینی و کنترل چنین حوادثی را فراهم کند.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :