آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14304
تاریخ انتشار : 17 مهر 1391 2:16
تعداد بازدید : 1172

همکاری جف بزوس و «سیا» در ساخت کامپیوتر کوانتومی

D-Wave، شرکت تجاری رایانش کوانتومی به تازگی اعلام کرده که 30 میلیون دلار در پروژه ای در زمینه رایانش کوانتومی سرمایه گذاری کرده است.

فوربس- یکی از سرمایه‌گذاران این پروژه شرکت In-Q-Tel است که در گذشته نیز در بخش فناوری در CIA و چندین آژانس امنیتی - جاسوسی دیگر سرمایه‌گذاری کرده است. بنیاد بزوس نیز که توسط جف بزوس، بنیانگذار آمازون تاسیس شده، به عنوان شرکت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی یکی دیگر از سرمایه‌گذاران این پروژه است. ورن برونل، مدیر اجرایی D-Wave در مورد این پروژه می‌گوید: بسیار خرسندیم که شرکت‌های بزرگی در این پروژه مشارکت می‌کنند. این شرکت‌ها همگی به رایانش کوانتومی به عنوان یک نیروی تحول آفرین نگاه می‌کنند و مبالغی که برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته‌اند نیز نشان می‌دهد که نقش D-Wave را در مسیر دستیابی به رایانش کوانتومی منحصربه‌فرد ارزیابی می‌کنند.
 D-Wave که یک شرکت کانادایی است، در سال 1999 تاسیس شده و قصد دارد که موفقیت سخت‌افزاری خود را با کاربردهای دیگری برای سیستم کامپیوتری کوانتومی D-Wave توسعه دهد. دکتر جوردی رز (Geordie Rose)، بنیانگذار و مدیر ارشد فناوری D-Wave می‌گوید: زمانی که می‌توانیم مشکلات مشتریان‌مان را شناسایی و برطرف کنیم، پس می‌توانیم کاربردهای دیگری را نیز برای آنها تعریف کنیم. این در حالی است که D-Wave تاکنون فقط یکی از سیستم‌های 10 میلیون دلاری خود را فروخته و خریدار این سیستم شرکت لاک‌هید مارتین (Lockheed Martin) بوده است. با این حال، این شرکت با مشتریان و گروه‌های دانشگاهی دیگری نیز در حال مذاکره است.
رز با اشاره به اینکه حضور جف بزوس در این پروژه به عنوان سرمایه‌گذار شانس بزرگی به شمار می‌رود، می‌گوید: جف انسان پرابهتی است. او زمانی که برای دیدن امکانات این شرکت در زمینه رایانش کوانتومی به اینجا سفر کرد، خیلی زود به تمامی فعالیت‌های ما پی برد. ما خیلی خوش شانسیم که وی با ما همکاری می‌کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :