آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14288
تاریخ انتشار : 17 مهر 1391 1:43
تعداد بازدید : 570

ریيس كل سازمان توسعه تجارت:

بانک مرکزی مشکل واردکنندگان را رفع می کند

ریيس كل سازمان توسعه تجارت ايران از مساعدت بانك مركزي در خصوص مرتفع شدن مشكلات مبادله اسناد بانك ها و حل این مشکل واردکنندگان خبر داد.

ایسنا- حميد صافدل با بيان اينكه بايد مواد اوليه و ماشين آلات خط توليد با تعرفه‌هاي پايين وارد كشور شوند گفت: در حال حاضر اولويت‌هاي گروه 1 و 2 برای تخصيص ارز مرجع در نظر گرفته شده‌اند‌ كه اين دسته‌بندي و تعيين اولويت‌ها به منظور تنظيم سياست‌هاي اقتصادي و مديريت واردات صورت گرفته است كه در حال بازنگري مجدد است.
محمد مهدی نهاوندی نیز گفت: دربخش حمایت از صادرات مهم‌ترین اولویت احصای ضوابط، مقررات و رویه‌های اجرایی در بخش‌ها و دستگاه‌های مختلفی است که در شرایط فعلی مانعی برای توسعه صادرات و همچنین تاثیرگذار در افزایش هزینه تمام شده صادرات کشور هستند. بنابراین دراین راستا برگزاری میزهای کالایی و تمرکز بر مشکلات می‌تواند درامر توسعه صادرات موثر باشد.
سرپرست معاونت کمک‌های تجاری سازمان توسعه و تجارت کشور، گفت: به نظر می‌رسد تحریم‌های بین‌المللی به رغم ایجاد چالش‌هایی در برخی از حوزه‌های اقتصادی، فرصت تاریخی ارزشمندی برای جهش صادراتی و تحول درحوزه تولید صادرات‌گرا می‌تواند باشد.
وی با ضروری شمردن تحقق تحول درتولید صادرات‌گرا که نیازمند الزامات و حمایت‌های ویژه‌ای نیزهست، افزود: روز ملی صادرات علاوه بر اینکه فرصتی برای تکریم و تقدیر از فعالان اقتصادی حاضر در حوزه تجارت است، می‌تواند زمانی برای بررسی انتظارات و تحقق بستر مناسب برای استفاده حداکثری از شرایط موجود در مسیر توسعه صادرات و تولید صادرات‌گرا باشد.وی با اشاره به اینکه محوری‌ترین فعالیت‌های جاری سازمان توسعه و تجارت گسترش صادرات به صورت تخصصی در بخش‌های کالایی و خدماتی کشور است، گفت: در بخش حمایت ازصادرات مهم‌ترین اولویت احصای ضوابط، مقررات و رویه‌های اجرایی در بخش‌ها و دستگاه‌های مختلفی است که در شرایط فعلی مانعی برای توسعه صادرات و همچنین تاثیرگذار در افزایش هزینه تمام شده صادرات کشور هستند، بنابراین دراین راستا برگزاری میزهای کالایی و تمرکز بر مشکلات می‌تواند در امر توسعه صادرات موثر باشد.
نهاوندی، برلزوم نهادینه شدن فرهنگ حمایت از صادرات و تولید صادرات‌گرا تاکید کرد و ادامه داد: اینگونه به نظر می‌رسد که در شرایط فعلی راهبرد نظام به سمت عدم کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و اتکای بیشتر به تولید و صادرات با ارزش افزوده بالاتر است. این درحالی است که قطعا برگزاری روز ملی صادرات و تداوم حمایت‌های فرهنگی و حقوقی از فرآیند ارزشمند صادرات در طول سال، نیز یکی از الزامات تحقق اهداف کلان تدوین شده نظام در بخش اقتصاد و تغییر رویکرد فعالان اقتصادی به سود حاصل از تولید و صادرات محصولات غیرنفتی خواهد بود.
سرپرست معاونت کمک‌های تجاری ایران،درادامه یادآور شد: موضوع تقویت نگاه تولید صادرات محور در تولیدکنندگان که مورد توجه و اهتمام ویژه مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده به عنوان یکی از راهبردهای توسعه صنعتی کشور در برنامه‌های پیشنهادی وی به مجلس شورای اسلامی ارایه شد و در تمام اجزای برنامه‌ریزی و پیگیری و اقدامات پایین دستی وزارتخانه به عنوان هدف کلیدی و اساسی مبنای اقدامات شاکله این وزارتخانه بوده است.
وی توجه و تاکید تولیدکنندگان برای حضور پایدار و مطمئن دربازارهای صادراتی راضروری خواند و یادآور شد: پرداخت جوایز صادراتی در ابتدا به عنوان یک فعالیت کوتاه مدت پیش‌بینی شده بود که به نظر می‌رسد بعد از گذشت چندین سال از این اقدام توانسته کارکردهای مناسبی را به همراه داشته باشد، لذا در شرایط فعلی بناست که رویکرد اولویت‌ها به سمت حمایت‌های غیرمستقیم سوق داده شود که این مرحله مکمل مرحله اول در پشتیبانی از امر صادرات و توانمندسازی و خوداتکایی صادرکنندگان کشور خواهد بود و نیز فرصتی است برای حضور پایدار و باثبات‌تر تولیدکنندگان در بازارهای جهانی.به گفته وی، این مساله به این معنا نیست که مشکلات و نارسایی‌هایی که بعضا درفعالیت‌های صادرکنندگان کشور وجود دارد نادیده گرفته شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :