آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14285
تاریخ انتشار : 17 مهر 1391 1:28
تعداد بازدید : 434

معاون امور گمركي گمرك ايران:

واردكنندگان تا اظهارنامه ندهند كالاي شان ترخيص نمي شود

معاون امور گمركي گمرك ايران در واكنش به برخي اظهارنظرها درباره بلوكه شدن مواد اوليه وارداتي صنايع در گمرك هاي كشور به دليل اختلاف ارزي بانك ها با بانك مركزي گفت: به صورت طبيعي اگر كالايي از طريق سيستم بانكي گشايش اعتبار و وارد گمرك هاي كشور شده باشد، نبايد براي ترخيص آن مشكلي وجود داشته باشد.

ایسنا- محمدرضا نادري افزود: واردكنندگان تا اظهارنامه و مدارك خود را به گمرك ندهند، نمي‌توانند كالاي خود را ترخيص كنند.
او با اشاره به اينكه آمار كالاهاي دپو شده در گمرك‌ها كه به آنها اجازه ترخيص داده نشده، در اختيار گمرك‌هاي مناطق ويژه است، افزود: اگر كالايي براي واردات گشايش اعتبار شده باشد و بانك مركزي مجوز واردات آن‌را داده است، نبايد در واردات كالا مشكلي وجود داشته باشد.
معاون گمرك در پاسخ به اين سوال كه برخي صنايع عنوان كرده‌اند كه مواد اوليه وارداتي آنها از گمرك‌ها ترخيص نشده است، گفت: ممكن است اين موضوعي كه مطرح مي‌شود پايه درستي نداشته باشد و آن واردكننده به سيستم بانكي بدهكار باشد كه در اين صورت اسناد ترخيص را به او نمي‌دهد. البته برخي از كالاها نيز خارج از سيستم بانكي وارد كشور مي‌شوند.
پيش از اين ریيس هيات مديره انجمن توليد‌كنندگان لوازم خانگي با اشاره به ترخيص‌ نشدن مواد اوليه وارداتي برخي از توليد‌كنندگان از گمرك‌هاي كشور گفته بود كه متاسفانه بانك‌ها به ويژه بانك پاسارگاد به دليل اختلاف ارزي كه با بانك مركزي دارند، اسناد ترخيص را به توليد‌كنندگان نمي‌دهد و به همين دليل مواد اوليه كارخانه‌ها در گمرك دپو شده كه اين وضعيت هزينه‌هاي توليد را افزايش داده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :