آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14266
تاریخ انتشار : 17 مهر 1391 0:41
تعداد بازدید : 3026

پلیس فتا هشدار داد

مراقب کلاهبرداری اینترنتی به روش نیجریه ای باشید

سرپرست معاونت تشخیص و پیشگیری پلیس فتا با اشاره به روش های جدید کلاهبرداری در فضای سایبر، گفت: کاربران اینترنت مراقب «کلاهبرداران نیجریه ای» باشند.

پایگاه پلیس فتا- سرهنگ علی نیک‌نفس با اشاره به روش‌های جدید کلاهبرداران در فضای مجازی گفت: یکی از روش‌های رایج کلاهبرداری در فضای سایبر، اقدامات مجرمانه از طریق ایمیل است که طی آن بزهکار با ارسال ایمیل‌ها و درخواست‌هایی که در ایمیل مطرح می‌کند، کاربر را فریب می‌دهد.
 نیک‌نفس ادامه داد: در حال حاضر یکی از ترفندهای رایج کلاهبرداری از طریق ایمیل، روشی تحت عنوان، «کلاهبرداری نیجریه‌ای» است.
 سرپرست معاونت تشخیص و پیشگیری پلیس فتا در توضیح این روش کلاهبرداری، افزود: کلاهبردار با ارسال ایمیل و معرفی خود به عنوان تاجری ورشکسته، شاهزاده‌ای مخلوع و یا وکیل خانواده‌ای که بزرگ آن خانواده فوت کرده، و نیاز است تا برای سیر مراحل و اقدامات قانونی مبلغ قابل توجهی پول برای ارسال کننده ایمیل، واریز شود.
نیک‌نفس ادامه داد: در ادامه این روش کلاهبرداری، ارسال کننده ایمیل به کاربر پیشنهاد سهمی از آن مبلغی که در دست دارد، می‌کند و در این راستا پس از فریب مخاطب وی را متقاعد می‌کند که مبلغ قابل توجهی پول که البته در مقابل مبلغی که به کاربر وعده داده، اندک است، به حساب فرد فرستنده منتقل کند.وی با اشاره به اینکه پس از واریز وجه به حساب فرد فرستنده، کلاهبرداری صورت گرفته و دیگر فرستنده در دسترس نیست، افزود: متاسفانه به این دلیل که اکثر این ایمیل‌ها از خارج از کشور ارسال می‌شوند، پیگیری این کلاهبرداران سخت است.
 معاونت تشخیص و پیشگیری پلیس فتا در پایان با اشاره به آمار کلاهبرداری‌ها در سال 91 ،خاطرنشان کرد: در شش ماه ابتدای سال جاری 10 درصد از سرپرست کلاهبرداری‌های رایانه‌ای و اینترنتی تحت پوشش ارسال ایمیل‌های فریبنده و ازدواج‌های اینترنتی بوده و 44 درصد از جرایم رخ داده و پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتا مربوط به برداشت‌های غیرمجاز، که البته وقوع این جرم بیشتر به دلیل ناآگاهی مردم بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :