آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14265
تاریخ انتشار : 16 مهر 1391 23:38
تعداد بازدید : 735

پاسخ وزارت ارتباطات به کارگروه تعیین مصادیق جرایم رایانه‌ای

وزارت ارتباطات: اختلال «جی میل» نتیجه ضعف فنی نبود

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در بیانیه ای که روی سایت وزارتخانه منتشر شد، اختلال در کارکرد «جی میل» به دلیل عدم آمادگی فنی در وزارت ارتباطات را قویا رد کرد.

فناوران- در پاسخ وزارت ارتباطات آمده است: «طی چند هفته گذشته و پس از اجرایی شدن دستور ابلاغی از سوی کارگروه تعیین مصادیق جرایم رایانه‌ای در خصوص فیلتر یکی از سایت‌های اینترنتی، اظهارنظرهای متفاوتی مطرح شد که به نظر می‌رسد برخی از این موارد به دلیل فقدان اطلاعات فنی کافی مطرح شده است.
با توجه به این نکته، بار دیگر تاکید می‌شود که انجام هر فعالیتی در این حوزه، براساس نقطه نظر مقام‌های مسوول بوده و اختلال در کارکرد جی‌میل به دلیل عدم آمادگی فنی در وزارت ارتباطات، قویا تکذیب می‌شود.
در این راستا لازم به ذکر است که بر اساس اقدام‌های صورت گرفته از سوی متخصصان وزارت ارتباطات، پیش از این، آمادگی فنی در حوزه‌های مختلف مهیا بوده، تنها نیاز به هماهنگی میان دستگاه‌های مسوول وجود داشت که در مورد اختلال پیش آمده، پس از انجام هماهنگی لازم، کارشناسان فنی این وزارت بلافاصله نسبت به رفع مشکل اقدام کردند.
بدیهی است که کسب آمادگی برای حل این گونه مشکلات در زمان کوتاه ممکن نبوده، چنانچه به واقع مشکل فنی از جانب وزارت ارتباطات وجود داشت و پیش از پیش‌بینی‌های لازم انجام نشده بود، بدون شک در چنین مدت کوتاهی این مشکلات قابل حل نبود، کما اینکه پیش از اجرای حکم ابلاغی از سوی کارگروه تعیین مصادیق جرایم رایانه‌ای احتمال بروز اختلال در ارایه سرویس از سوی جی‌میل به مسوولان ذی‌ربط اعلام شده بود لیکن از آنجا که وزارت ارتباطات صرفا مجری دستورات واحدهای ذی‌ربط در کشور است برابر نظر کارگروه اقدام شد.»
گفتنی است در پی ایجاد محدودیت چند روزه در دسترسی کاربران به برخی سرویس های گوگل، به ویژه سرویس پست الکترونیکی جیمیل، مسوولان دلیل این اختلال را ضعف فنی وزارت ارتباطات در تفکیک  سرویس های یوتیوب و جی میل روی پروتکل Https  اعلام کردند. البته در همان زمان معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ضعف فنی وزارت ارتباطات را نادرست خوانده بود. اما پس از بازگشایی جی میل نیز محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه، اعلام کرد که با رفع مشکلات فنی در وزارت ارتباطات، مشکل دسترسی به این سرویس مرتفع شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :