آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14262
تاریخ انتشار : 17 مهر 1391 0:7
تعداد بازدید : 489

داستان جالب کلید Scape را بخوانید

فرار بزرگ

خیلی از ما با وجودی که لقب کاربر کار کشته کامپیوتر را یدک می کشیم، خیلی وقت ها برای اینکه از یک برنامه خود را خلاص کنیم و از آن بیرون بیایم، از کلید فرار Escape استفاده می کنیم. مطمئنا 90 درصد کارکشته های کامپیوتر نمی دانند که چه کسی به فکرش خطور کرده که این کلید چقدر کاربرد دارد و چگونه آن را طراحی کرده است.

نیویورک تایمز- جک دنرلین (Jack Dnnerlein)، کارشناس نحوه تعامل انسان با کامپیوترها از دانشگاه هاروارد معتقد است که کلید فرار در دهه 1970 و 1980 به تحول کامپیوترها کمک کرد. این کلید به کامپیوتر می‌گوید: “آنچه را انجام می‌دهی متوقف کن! من باید همه چیز را تحت کنترل درآورم”. به بیان دیگر این کلید ما را یاد ماشین‌هایی می‌اندازد که استاد انسان‌ها بوده‌اند. اگر فضانوردان در «2001: اودیسه فضایی» کلید اسکیپ داشتند، می‌توانستند فضاپیمای عظیم‌الجثه را با همین کلید ساده و کوچک متوقف کنند.
کلید اسکیپ در سال ۱۹۶۰ متولد شد، زمانی که یک برنامه‌نویس IBM به نام باب بمر (Bob Bemer) در حال تلاش برای رفع مشکل برج بابل (Tower of Babel) بود. برج بابل به مشکل برقراری ارتباط کامپیوترهایی گفته می شد که تولید شرکت‌های مختلفی بودند و از کد‌های مختلفی  استفاده می‌کردند. بمر کلید ESC را برای این اختراع کرد که برنامه‌نویسان بتوانند به کمک آن، از یک کد به کد دیگر سوییچ کنند. بعدها، زمانی که کدهای کامپیوتری استاندارد شد (تلاشی که خود بمر آن را رهبری کرد)، کلید ESC به یک قطع کننده تبدیل شد؛ کلیدی که به کامپیوتر می‌گوید: “ادامه نده و کار را همین جا متوقف کن”.
حال چرا این کلید اسکیپ نام گرفت؟ بمر می‌توانست از کلمه دیگری استفاده کند، اما چرا ESC را انتخاب کرد؟
 باب فرانکستون، برنامه‌نویس خبره می‌گوید که کلمه «فرار» برای اینکه ما را از جهنمی که در آن قرار گرفته‌ایم، نجات دهد، انتخاب شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :