آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14237
تاریخ انتشار : 16 مهر 1391 10:30
تعداد بازدید : 532

سایه سنگین تلفن‌های همراه بر روابط اجتماعی

وقتی موبایل دو به هم زن می شود

بی توجه به دیگران داخل خیابان ها، در طول جلسه، داخل سینما و رستوران با صدای بلند با تلفن های همراه صحبت می کنیم. گاهی آنقدر سرگرم مکالمه با گوشی تلفن همراه می شویم که جایگاه مان به عنوان یک روزنامه نگار، مدیر، دبیر یا دانشجو فراموش می شود. غافل از اینکه این رفتار علاوه بر لطمه ای که به فرهنگ ما وارد می کند جایگاه اجتماعی ما را نیز زیر سوال می برد و باعث توهین به اطرافیان مان می شود.

از این رو محققان می‌گویند طی چند سال گذشته تلفن‌های همراه باعث تخریب روابط بین افراد شده است.
وجود این دستگاه‌ها آنقدر در زندگی مردم پررنگ شده که همراه نداشتن یکی از این دستگاه‌ها باعث آشفتگی و دلشوره و ناآرامی افراد می‌شود و در بسیاری از موارد لازم نیست حتما با گوشی صحبت کرد یا برای ارسال و دریافت پیامک از آن استفاده کرد، بلکه وجود گوشی فقط روی میز هم به روابط میان افراد لطمه وارد می‌کند.
بر اساس مطالعاتی که به تازگی انجام شده، حضور موبایل در یک جلسه باعث می‌شود که افراد توجه کمتری به سوی طرف مقابل‌شان داشته باشند.
مطالعات نشان داده که استفاده از گوشی یا حتی استفاده نکردن از آن در زمان صرف شام در رستوران یا ملاقات با دوستان باعث آسیب جدی در روابط اجتماعی افراد می‌شود.
روان‌شناسان معتقدند که تلفن‌های همراه به شکل خودکار بر روی روابط اجتماعی افراد اثر می‌گذارند و میزان فهم مکالمات رو در رو را کاهش می‌دهند.
این مطالعات نشان داده که تلفن‌های همراه می‌توانند تاثیر منفی روی دقت، ارتباط و کیفیت مکالمات رو در رو داشته باشد.
به گفته محققان، وجود یک دستگاه تلفن همراه در یک جمع باعث می‌شود، صاحب گوشی علاوه بر جمع، به افراد و مسایلی که در آن مکان حضور ندارند فکر کند و به این ترتیب فکر و توجه وی به افراد و موارد و موضوعاتی غیر از چیزهایی که پیرامون وی هستند کشیده شود.
در مقالات و مجلاتی که درباره آداب معاشرت افراد نوشته شده، به نکاتی مثل وجود تلفن‌های همراه روی میز شام و ارتباط میان افراد اشاره شده است.
در این مطالعات، یک تیم روان‌شناسی 37 گروه دو نفره را مورد آزمایش قرار دادند و از آنها خواستند که 10 دقیقه با یکدیگر درباره اتفاقاتی که برای آنها در طول ماه گذشته افتاده صحبت کنند.
این افراد روی صندلی‌هایی در اتاقک‌های خصوصی نشستند و یک دستگاه تلفن همراه روی میز آنها قرار داده شد. برای برخی از آنها یک دستگاه لپ‌تاپ روی میز قرار گرفت و از آنها خواسته شد که به پیامک بازی یا چت هم بپردازند.
در پایان همه این افراد به سوالاتی درباره فرد مقابل‌شان پاسخ دادند. محققان دریافتند افرادی که به پیامک بازی با تلفن همراه پرداخته بودند توجه کمتری به فردی که با وی صحبت می‌کردند داشتند.
در مرحله بعدی از افراد خواسته شد که هنگام مکالمه با طرف مقابل‌شان به چت با تلفن‌های همراه درباره مسایل جهان نیز بپردازند و در این باره به طرف مقابل هم راست بگویند.
تعداد زیادی از این افراد گوشی‌های خود را در نزدیکی‌ جایی که نشسته بودند قرار دادند، اما مکالمات معنا داری در رابطه با جهان داشتند و توانسته بودند دقت و توجه فرد مقابل خود را که به چت پرداخته بود جلب کند.
اما این اتفاق درباره افرادی نیفتاد که مجبور بودند درباره چت خود روی گوشی تلفن همراه به پارتنر خود دروغ بگویند.
نتایج این تحقیقات نشان داد که حضور تلفن‌های همراه می‌تواند روی روابط افراد اثر بگذارد مخصوصا اگر افراد در باره مساله خاصی صحبت می‌کنند.
این مطالعات ابتدا در مورد تاثیرات تلفن‌های همراه در مکالمات رودررو مورد آزمایش قرار گرفت.
محققان می‌گویند این آزمایش‌ها نشان داده که حضور تلفن همراه واقعا دلیلی برای تغییر رفتار افراد نسبت به یکدیگر یا فهم افراد از دیگران خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :