آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14192
تاریخ انتشار : 15 مهر 1391 1:43
تعداد بازدید : 3097

6 فایده موبایل برای اهالی قاره سیاه

تلفن های همراه از یک دهه گذشته رشد شگفت انگیزی داشته تا آنجا که اکثر مردم در سراسر دنیا تلفن همراه دارند. این پیشرفت در آفریقا رشد معنادارتری داشته تا آنجا که باعث تحول زندگی مردم در این قاره فقیر شده است.گزارش ها حاکی است که 100 میلیون نفر در نیجریه به عنوان بزرگ ترین بازار آفریقا از تلفن همراه استفاده می کنند.تلفن های همراه بخش مهمی از زندگی هر روز آنها را تشکیل می دهد.تقریبا یک دهه پیش تعداد خطوط تلفن در نیجریه 100 هزار دستگاه برآورد شده بود و پس از یک دهه این رقم به 100 میلیون دستگاه تلفن همراه رسیده و به بزرگ ترین بازار مخابراتی آفریقا تبدیل شده است.بر اساس گزارش کمیسیون ارتباطات نیجریه، در سراسر قاره آفریقا رشد تلفن همراه روند مشابهی داشته چنان که بین سال های 2000 تا 2010 شرکت سافاری کام در کنیا تعداد مشترکان اش را 500 برابر کرد و در سال 2010 تعداد کاربران تلفن همراه در روآندا رشد 50 درصدی داشت. در سال های ابتدایی عرضه تلفن همراه در قاره آفریقا، مهم ترین کاربرد کاربران آفریقایی از تلفن های همراه استفاده از پیامک بود، اما این روزها اساسی ترین استفاده ای که کاربران آفریقایی از این دستگاه ها می کنند دسترسی به اینترنت است.

ترجمه: ساحره چمنی
منبع: CNN


به این ترتیب موبایل بهترین و سریع‌ترین رایانه‌ای است که کاربران آفریقایی به آن دسترسی دارند و هیچ چیزی به اندازه گوشی‌های تلفن همراه در این قاره شخصی و خصوصی نیست.از اوایل پاییز سال گذشته کاربران نیجریه برای نخستین بار از طریق تلفن‌های همراه به اینترنت دسترسی پیدا کردند و به این ترتیب تعداد کاربران موبایل برای مرورگری اینترنت از کاربران دسک‌تاپ بیشتر شد. و این روند همچنان ادامه پیدا کرد.مردم آفریقا بیشتر از گوشی‌های ارزان‌قیمت نوکیا استفاده می‌کنند و بیش از 10‌ها میلیون دستگاهی که سالانه در این قاره به فروش می‌رسد ،گوشی‌های ارزان‌قیمت تشکیل می‌دهند، با این حال کاهش قیمت باعث شده که گوشی‌های هوشمند هم فراگیر محبوب شوند. به طوری که سهم بازار بلک‌بری در کشورهای در حال توسعه به تازگی افزایش یافته، اما در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی با نزول همراه شده است.بر این اساس گوگل در حال برنامه‌ریزی برای فروش 200 میلیون دستگاه گوشی آندروییدی در آفریقاست و تخمین زده که تا چهار سال آینده یک میلیارد گوشی در این قاره به فروش برسد.در سال 2007 رییس جمهور روآندا پیش بینی کرد که تلفن‌های همراه به یک ابزار ضروری برای مردم در آفریقا تبدیل خواهد شد.
در این گزارش به شش تغییری که تلفن‌ همراه روی زندگی آفریقایی‌ها  گذاشته است می‌پردازیم.

 بانکداری
M-PESA سرویس نقل و انتقال پول است که از سال 2007 توسط سافاری‌کام به بازار آفریقا عرضه شده است.پنج سال پیش M-PESA این سرویس را برای 15 میلیون یا یک سوم جمعیت کنیا ارایه کرد و امروز اکثر مردم از این سرویس برای انتقال پول استفاده می‌کنند.
در حالی‌که فقط یک پنجم مردم در آفریقا حساب بانکی دارند، در کنیا و سودان بیشتر افراد از سرویس‌های پولی موبایلی استفاده می‌کنند. از آفریقای جنوبی تا نیجریه و تونس مردم از سرویس‌های بانکداری موبایلی استفاده می‌کنند و این سرویس محبوبیت زیادی یافته است.
هم‌اکنون اکثر مردم آفریقا از سرویس بانکداری موبایلی برای پرداخت صورت‌حساب، خرید کالا و پرداخت‌های شخصی خود و نیز انتقال پول از کشورهای دیگر برای خانواده خود بهره می‌برند.

 آموزش
با رشد محبوبیت شبکه‌های اجتماعی در آفریقای جنوبی، ابزاری با نام MoMath برای آموزش ریاضی ارایه شده که کاربران سرویس‌های پیام فوری را هدف گرفته‌ است.Mxit محبوب‌ترین پلات‌فورم رسانه اجتماعی در آفریقای جنوبی است که بیش از 10 میلیون کاربر فعال در این کشور دارد.این سرویس ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر از سرویس‌های رایانه‌ای است و ابزاری برای آموزش محتواست.انتظار می‌رود آموزش‌های غیرمستقیم از طریق شبکه‌های اجتماعی به کاهش تعداد کودکانی که امکان دسترسی به مدرسه و سرویس‌های آموزشی ندارند، کمک ‌کند.

 سرگرمی
در سال 2009 تحقیقات نشان داد که اطلاعات و سرگرمی ، محبوب‌ترین فعالیت‌هایی است که با استفاده از تلفن‌های همراه در نیجریه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در این میان رادیو، دانلود اطلاعات و به اشتراک گذاری آهنگ، عکس و ویدیو از محبوبیت به‌سزایی برخوردار است.با این حال بسیاری از شرکت‌ها در حال ساخت پلات‌فورم‌های ویژه‌ای برای موبایل هستند تا بازار این نوع سرگرمی‌ها را هدف قرار دهند.شرکت‌های آفریقایی هم اکنون در حال همکاری با پلات‌فورم‌های آنلاین همچون  Kulahappy هستند که یک کانال سرگرمی محبوب در کنیا به شمار می‌رود و به توسعه برنامه‌های ویژه موبایلی می‌پردازد.
از سوی دیگر AfriNolly برای ارایه فیلم روی گوشی‌های تلفن همراه ارایه شده است.
صنعت موسیقی موبایلی نیجریه یکی از صنایع پررونق به شمار می‌رود که امکان دانلود موسیقی و زنگ‌های موبایلی را برای کاربران تلفن همراه فراهم می‌کند.Eskimi سایت شبکه اجتماعی موبایلی لیتوانی است که به تازگی عنوان دومین سایت محبوب اجتماعی پس از فیس‌بوک در نیجریه را به خود اختصاص داده و حدود هفت میلیون کاربر موبایلی دارد.

 مدیریت حوادث غیرمترقبه
گوشی‌های موبایل به ابزاری برای پناهندگان سیاسی در آفریقا تبدیل شده تا با خانواده و دوستان خود در تماس باشند. شبکه NGO اقدام به همکاری با شرکت‌های موبایلی برای جمع‌آوری و ثبت اطلاعات شخصی کاربران کرده است. این اطلاعات روی یک مرکز داده جمع‌آوری شده و به این ترتیب افرادی را که گم شده یا در دسترس نیستند  می‌توان پیدا کرد.در سال 2008 سرویس پیامکی برای هشدار در وقوع حوادث غیرمترقبه ارایه شد که به این ترتیب کاربران را از وقوع زلزله، سیل و طوفان مطلع می‌کند.

 کشاورزی
تلفن‌های همراه تغییرات بزرگی در زندگی کشاورزان قاره آفریقا ایجاد کرده‌اند. از آنجا که کشاورزی یکی از مهم‌ترین مشاغل در این قاره به شمار می‌رود و کشاورزان به هیچ ابزار مالی یا فناوری دسترسی ندارند، با استفاده از موبایل می‌توانند پلات‌فورم به اشتراک گذاری اطلاعات آب‌ و هوایی، قیمت‌های بازار و طرح بیمه خود دسترسی داشته باشند. تلفن‌های همراه به کشاورزان آفریقایی امکان می‌دهد که تصمیم بهتری بگیرند و با استفاده از این دستگا‌ه‌ها درآمدزایی کنند.بر این اساس کشاورزان با ارسال پیامک می‌توانند به قیمت بذر در صدها کیلومتر دورتر دسترسی داشته باشند.در سال 2003 سرویس پیامک SokoniSMS64 و M-Farm توسط سافاریکام ارایه شد که امکان دسترسی به اطلاعات قیمت را برای کشاورزان فراهم می‌کند.iCow سرویسی برای گاوداری‌هاست که می‌تواند با ارسال پیام متنی یا صوتی به اطلاعاتی درباره آبستن شدن گاوها دسترسی داشته باشند. همچنین دامداران از طریق این سرویس می‌توانند به دامپزشکان برای زایمان گاوها دسترسی پیدا کنند.
  بهداشت
سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که 30 درصد کل داروهایی که در کشورهای در حال توسعه توزیع می‌شود تقلبی است. بر این اساس، دانشجویان پزشکی در غنا سرویس پیامکی راه‌اندازی کرده‌اند که تقلبی بودن داروها را مشخص می‌کند.در سال 2009، حدود 100 کودک که در حال دندان درآوردن بودند در نیجریه به دلیل استفاده از مواد ضد یخ در داروهایی که به آنها خورانده شد، جان خود را از دست دادند.بر این اساس، این گروه از دانشجویان کد خاصی را در روی داروها حک کردند که پس از خرید دارو می‌توان با ارسال پیامک از اصل یا تقلبی بودن دارو مطلع شد.
این سیستم در چندین کشور آفریقایی و آسیایی که مشکلات اینچنینی در حوزه دارو دارند ارایه شده است.در آفریقای جنوبی، سرویسی با نام Impilo ارایه شده که به مردم امکان دسترسی به سرویس‌های بهداشتی را در هر جایی در طول 24 ساعت شبانه‌روز می‌دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :