آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14191
تاریخ انتشار : 15 مهر 1391 1:41
تعداد بازدید : 1334

بازار سایت‌های آموزش از راه دور داغ است

اینترنت کمک درسی

آغاز فصل مدارس، دانش آموزان و دانشجویان زیادی را ترغیب به جست وجوی منابع کمک درسی روی اینترنت می کند. مقالات آموزشی و دوره های رایگان در سایت های مختلف که با برگزاری کلاس های آنلاین، به اشتراک گذاری ویدیو های آموزشی و محتوا نه تنها به دانشجویان و دانش آموزان کمک می کند تا بتوانند در تحصیل خود موفق تر باشند بلکه راه کار مناسبی برای کسانی است که تحصیل شان به پایان رسیده اما مشتاق آموزش و یادگیری در حوزه های مختلف هستند. هر چند به نظر می رسد در ایران با توجه به کیفیت اینترنت، سایت های آموزش آنلاین رشد کندی دارند اما فعالان و علاقه مندان به آموزش از راه دور از شیوه های مختلفی برای بهره گرفتن از امکانات موجود استفاده کرده اند.

 درسنامه
تیم درسنامه با توجه به اهمیت آموزش از راه دور در این مقطع از زمان، شیوه‌ای بر پایه ایمیل طراحی کرده‌اند که طی مدت کوتاهی که از آغاز به کارشان گذشته از استقبال خوبی هم برخوردار شده است.
درسنامه، وب‌سایت آموزش از راه دور بر مبنای ایمیل است که کاربران می‌توانند با دریافت واحدهای آموزشی از طریق ایمیل و بدون مراجعه به وب‌سایت، درس‌ها را خوانده و در آزمون‌ها
شرکت کنند.
مزیت درسنامه بر دیگر سیستم‌های آموزشی از راه دور در روش ارتباط با کارآموزان است. در روش‌های متداول آموزشی در دنیا، کاربران برای مشاهده و شرکت در آزمون باید به وب‌سایت خاصی مراجعه کنند، اما در درسنامه تمامی ‌این کارها در ایمیل کاربر صورت می‌گیرد و کاربر نیاز به مراجعه به وب‌سایت درسنامه ندارد.
شرکت در دوره‌های آموزشی درسنامه رایگان است. این سایت دوره‌هایی برگزار می‌کند که می‌تواند به عنوان اطلاعات تکمیلی به دانشجویان و دانش‌آموزان رشته‌های مختلف کمک کند. از جمله این آموزش‌ها می‌توان به دوره‌های مبانی علم اقتصاد، آشنایی با انیمیشن، آموزش مقدماتی سینما، سواد رسانه‌ای و اصول مقدماتی عکاسی اشاره کرد.
darsnameh.com
 coursera
سایت coursera.org یکی از سایت‌های پر طرفدار است که دروه‌های رایگان آموزشی را با تدریس استادان مطرح بهترین دانشگاه‌های دنیا برگزار می‌کند. کاربران از سراسر جهان می‌توانند پس از عضویت در این سایت رشته مورد علاقه خود را از بین رشته‌هایی مانند جامعه شناسی، هنر، پزشکی، حقوق، فناوری، اقتصاد، تغذیه، تاریخ و فلسفه انتخاب کنند. در هر رشته‌ای دوره‌های مختلف و زمان بندی شده به کاربر معرفی و توضیحات اولیه در مورد استادی که آن را تدریس می‌کند و نیز آنچه کاربر طی دوره می‌آموزد ارایه می‌شود.
هر کاربر پس از انتخاب دوره مورد نظر خود و با فرا رسیدن برگزاری دوره مورد نظر می‌تواند به ویدیوهای کم حجم دوره دسترسی پیدا کند که استادان برای تدریس آنها را با شاگردان خود به اشتراک گذاشته‌اند. در زمان‌های مشخص از هر دوره امتحاناتی از سوی استاد مربوطه برگزار می‌شود که کاربران در صورتی که نتوانند آن را با موفقیت پشت سر بگذارند نمی‌توانند به ویدیوی درس بعدی دست پیدا کنند.
در حال حاضر بیش از 160 دوره در این سایت برگزار می‌شود که به تعداد این دوره‌ها اضافه می‌شود. مدت زمان معمول دوره‌های مختلف در این سایت بین 3 تا 12 هفته است و استادان این دوره‌ها از 33 دانشگاه معتبر انتخاب شده‌اند.
coursera.org
 درس یار
این سایت که دارای موافقت‌نامه اصولی آموزشگاه‌ها از وزارت آموزش و پرورش است می‌تواند به دانش‌آموزان مقطع پیش دبستانی تا پیش دانشگاهی کمک کند.
با استفاده از این سیستم دانش‌آموزان به تمامی سوالات تستی و امتحانی و جزوات هر درس دسترسی خواهند داشت و با پرداخت مبلغی امتیاز استفاده از هر درس به صورت کامل در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.
دانش‌آموزان با استفاده از درس یار به نکات کلیدی هر درسی دسترسی دارند و می‌توانند از سوالات تستی و تشریحی دروس همراه با پاسخ استفاده کنند. عدم پرداخت هزینه خرید کتب متعدد کمک آموزشی، ارایه شیوه‌های تدریس بعضی از دروس به اولیا و رفع اشکالات درسی دانش‌آموزان به صورت آنلاین از جمله امکانات درس یار است. همچنین شاگردان می‌توانند از مشاوران تحصیلی با تجربه برای برنامه‌ریزی‌های درسی کمک بگیرند.
darsyar.ir

 رشد
رشد را دانش‌آموزان حتما می‌شناسند. شبکه رشد که سال‌هاست در زمینه آموزشی فعالیت می‌کند با استفاده از ارایه فایل‌های چند رسانه‌ای (صوتی و تصویری) با آغاز فصل مدارس می‌تواند کمک بزرگی به دانش‌آموزان بکند. این سایت که مورد تایید وزارت آموزش و پرورش است برای مقاطع دبستان، راهنمایی، دبیرستان و پیش دانشگاهی مطالب درسی و کمک درسی به صورت آنلاین منتشر می‌کند که می‌تواند در موفقیت تحصیلی دانش‌آموزان تاثیر مفیدی داشته باشد.کاربرانی که عضو شبکه رشد می‌شوند می‌توانند از کتابخانه، رسانه‌های آموزشی، فیلم‌های جشنواره رشد، خدمات مشاوره، بانک نرم‌افزاری استفاده کنند. آنها همچنین می‌توانند از نمونه سوالات امتحانات نهایی هم استفاده کرده و کتاب‌های درسی را به صورت پی دی اف دریافت کنند.
media.roshd.ir

 کنکور
شکی نیست که کنکوری‌ها یک سال پراضطراب را پیش رو دارند. آنها به دنبال منابع مختلف و شیوه‌های متفاوت آموزشی می‌گردند تا بتوانند در کوتاه‌ترین مدت میزان یادگیری خود را افزایش دهند. سایت کنکور می‌تواند کمی‌ به کنکوری‌ها کمک کند. در این سایت تبلیغات مختلفی درباره آموزشگاه‌های کنکور وجود دارد که می‌تواند مرجع خوبی برای کاربران باشد. نمونه سوالات آخرین دوره برگزار شده کنکور نیز در اختیار کاربران قرار داده شده تا بتوانند با آخرین سوال‌ها آشنا شوند.
در این سایت امکان استفاده از خدمات مشاوران برای کنکوری‌ها نیز فراهم شده است.
konkur.in


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :