آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14190
تاریخ انتشار : 15 مهر 1391 1:40
تعداد بازدید : 886

جامعه مجازی، آینه واقعیت

پرونده فیلترینگ جی میل هفته پیش بسته شد و کاربران توانستند بار دیگر به سرویس الکترونیکی جی میل دست پیدا کنند. البته نگرانی از تصمیم گیری های نادرست برای فیلتر شدن سرویس های آنلاین همچنان در فضای مجازی به چشم می خورد. طی مدتی که سرویس جی میل فیلتر شده بود کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی فیس بوک و وبلاگ های شان برای اطلاع رسانی و نشان دادن اهمیت این سرویس برای کاربران تلاش زیادی کردند. برگزاری هنگ اوت های آنلاین، انتشار پست در وبلاگ ها و سایت ها و استفاده از ابزار شبکه های اجتماعی از جمله فعالیت هایی بود که کاربران ایرانی طی یک هفته از آن بهره گرفتند تا در کنار فشار رسانه ها بتوانند مسوولان را متوجه اشتباه بودن فیلتر شدن جی میل کنند.

بهار ادیبان

جالب است که بعد از باز شدن سرویس جی‌میل بسیاری از فیلترشکن‌ها از کار افتادند و به گفته برخی از کاربران سرعت و کیفیت اینترنت به مدت یک روز دچار اختلال شد.
آشفتگی بازار ارز بار دیگر فضای مجازی را ملتهب و نگران کرد. در حالی که همه منتظر بودند راهی برای کاهش نرخ ارز پیدا شود، نرخ دلار در هفته گذشته با افزایش و نوسان ساعت به ساعت به مرز چهار هزار تومان رسید. افت و خیز قیمت دلار در هفته گذشته که نگرانی‌های جدی برای فعالان اقتصادی به وجود آورده بود دنیای آنلاین کاربران ایرانی را نیز آشفته کرد. شاید به دلیل همین نگرانی‌های جدی بود که نشست خبری رییس‌جمهور در هفته گذشته در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر بازتاب‌های فراوانی داشت. کاربران توییتر با توییت‌های لحظه به لحظه در طول نشست خبری رییس‌جمهوری با رسانه‌های داخلی و خارجی و استفاده از تگ‌های مربوطه، اظهار نظرهای رییس‌جمهور در مورد قیمت ارز را منتشر کردند.
طی هفته‌های گذشته کاربران در شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها بیش از همیشه آینه آنچه بودند که در جامعه حقیقی در حال وقوع است. آنها نشان دادند که می‌دانند چطور باید بهترین بهره را از ابزارهای آنلاین ببرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :