آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14180
تاریخ انتشار : 15 مهر 1391 1:14
تعداد بازدید : 844

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

مطالعات انجام شده در زمینه فضا باید در صنعت جایگاه کاربردی پیدا کند

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: سرمایه گذاری های انجام شده در زمینه مطالعات فضا باید در صنعت جایگاه خود را پیدا کند تا جنبه کاربردی بیاید.

ایرنا- علی‌اصغر عمیدیان، در نخستین کنفرانس ملی ماهواره برای توسعه پایدار با بیان این مطلب افزود: برنامه‌هایی که در رابطه با فضا مطرح است، نباید به طور پروژه‌ای باقی بماند بلکه باید برنامه‌ریزی شده دنبال شود تا بتواند پشتیبانی سازنده و ادامه داری داشته باشد.
وی با بیان اینکه حوزه فناوری فضایی به صورت گسترده در مراکز علمی آموزشی و در بخش‌های خصوصی راه خود را پیدا کرده است گفت: دانشگاه‌ها باید بتوانند در زمینه علمی‌ای که آمادگی و مهارت لازم دارند به همکاری
گرفته شود.
معاون وزیر ارتباطات افزود: باید تلاش شود با برنامه‌ریزی‌های دقیق، از فناوری خدمات و داده‌های فضایی تعیین کننده در برنامه‌های مختلف بهره‌برداری شود.
عمیدیان به برنامه پنجم توسعه کشور اشاره کرد و افزود: در ماده 47 این برنامه و در بند 2 ماده 197 برنامه توسعه پنجم نیز به توسعه فناوری فضا همچون ساخت و پرتاب ماهواره امن به وضوح اشاره شده است که باید با انجام برنامه‌ریزی‌های لازم زمینه دستیابی به این مهم فراهم شود.
وی همچنین در مورد توسعه پایدار بیان کرد: توسعه پایدار تنها به جنبه زیست محیطی توجه ندارد بلکه باید در توسعه پایدار به مسایل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی توجه داشت و میان توسعه و محیط زیست تعادل ایجاد کرد.
عمیدیان گفت: در توسعه پایدار خط مشی‌های اقتصادی، تجاری، مالی، کشاورزی و صنعتی باید طوری در کنار هم طراحی شوند که از نظر اقتصادی، اجتماعی و طبیعی با هم هماهنگ باشند.
عباس محمدی، دبیر اجرایی این کنفرانس نیز در مراسم آغاز به کار این کنفرانس در مورد تعداد مقاله‌های ارسال شده گفت: 110 مقاله به دبیرخانه این کنفرانس ارسال شده است که پس از سه ماه داوری، از این تعداد 76 مقاله برای ارایه انتخاب شد.
وی افزود: همچنین 9 کارگاه تخصصی در این کنفرانس برگزار می‌شود و نمایشگاهی نیز از دستاوردهای دانشگاه‌های مختلف در حاشیه آن برپا می‌شود.

 ماهواره "آت ست" تا پایان سال به فضا پرتاب می‌شود
رییس دانشگاه امیرکبیر نیز در حاشیه این مراسم گفت: مطالعات ماهواره آت ست ( AUTSAT ) به پایان رسیده و مقرر شده است که این ماهواره تا پایان امسال به فضا پرتاب شود.
علیرضا رهایی افزود: این ماهواره با توجه به مشخصات خاص آن و مداری که باید در آن قرار یگیرد ، نیاز به تجهیزات ویژه دارد که این تجهیزات با همکاری سازمان فضایی و متخصصان و کارشناسان دانشگاه در حال ساخت است.
وی در مورد ماموریت این ماهواره بیان کرد: ماموریت اصلی این ماهواره انجام مطالعات در مورد حوادث طبیعی همچون زمین لرزه، منابع طبیعی و آب است.
رییس دانشگاه امیرکبیر در مورد ماهواره ناهید گفت: ساخت این ماهواره نیز از برنامه‌های این دانشگاه است و قرارداد ساخت این ماهواره با دانشگاه امیرکبیر در سه ماه گذشته منعقد شده است. گروهی که مطالعات ماهواره آت ست را انجام دادند، مطالعات در مورد ساخت این ماهواره را نیز آغاز کرده‌اند.
رهایی بیان کرد: ماموریت ناهید نیز همانند ماهواره آت ست در زمینه مطالعات طبیعی و منابع طبیعی است. از آنجا که مراحل مطالعاتی ساخت این ماهواره به تازگی شروع شده است، زمان دقیق پرتاب آن پس از اتمام مراحل مطالعاتی، خرید تجهیزات لازم و ساخت آن اعلام خواهد شد.
وی گفت: دانشگاه امیرکبیر این دو طرح را با همکاری سازمان فضایی و پژوهشکده‌های مرتبط با هوافضا انجام می‌دهد.
رییس دانشگاه امیرکبیر همچنین ساخت پژوهشکده علوم و فضا به همراه آزمایشگاه‌های استاندارد و مرجع برای انجام مطالعات این دانشگاه و دیگر مراکز علمی را از دیگر برنامه‌های این دانشگاه اعلام کرد.
رهایی ادامه داد: یک طرح دیگر با موضوع طراحی و ساخت کاوشگری که باید با موجود زنده به فضا پرتاب شود، در حال انجام است. این طرح با همکاری سازمان فضایی در دانشگاه امیرکبیر آغاز شده است.

 طراحی ماهواره زهره از اهداف سند هوا فضاست
سرپرست سازمان فضایی ایران گفت: طراحی و پرتاب ماهواره زهره (قائم) منتفی نشده است بلکه ساخت این ماهواره یکی از اهداف سند توسعه هوا فضا به شمار می‌رود.
حمید فاضلی نیز در مراسم آغاز به کار هفته جهانی فضا در پژوهشگاه فضایی ایران تاکید کرد که پروژه ماهواره زهره همچنان حمایت می‌شود و با امضای موافقت نامه‌ای میان سازمان فضایی ایران و موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات محموله مخابراتی این ماهواره تهیه می‌شود.
وی گفت: توسعه زیرساخت‌ها در بخش هوا و فضای کشور از اولویت‌های سازمان فضایی است و بر این اساس ساخت پایگاه پرتاب ملی و ایجاد شهرک فضایی دردستور کار قرار دارد.
فاضلی عنوان کرد: کشورهای غربی فکر می‌کنند با اعمال تحریم می‌توانند از پیشرفت‌ها و دستاوردهای فضایی ایران جلوگیری کنند اما باید گفت محققان ایرانی با تکیه بر دانش بومی تاکنون ماهواره‌های زیادی را به فضا پرتاب کردند. برای مثال غربی‌ها در پروژه پرتاب ماهواره زهره به دلیل تحریم از ارایه قطعات به ایران جلوگیری کردند ولی این پروژه با توان و دانش محققان کشور در حال انجام است.
فاضلی بیان کرد: بسیاری از دستاوردهای فضایی در کشور در زمان تحریم به دست آمده است و می‌توان با همگرا شدن بسیاری از نهادها این دستاوردها را تقویت کرد.
به گفته وی باید همکاری‌های فضایی کشورهای اسلامی و کشورهای عضو جنبش عدم تعهد تقویت شود تا عقب ماندگی‌های گذشته جبران شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :