آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14135
تاریخ انتشار : 12 مهر 1391 9:52
تعداد بازدید : 868

وزیر ارتباطات اعلام کرد:

شبکه های آموزش و سلامت به شبکه ملی اطلاعات پیوستند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پیوستن دو شبکه ملی سلامت و آموزش به شبکه ملی اطلاعات در راستای اجرایی شدن اهداف برنامه پنجم توسعه کشور در هفته جاری خبر داد.

خبرگزاری مهر- رضا تقی‌پور اجرای پروژه شبکه ملی اطلاعات را تکلیفی قانونی مطابق برنامه پنجم توسعه کشور برشمرد و گفت: هم‌زمان با آغاز ماه مهر، عملیات اجرایی فاز نخست این پروژه آغاز شده که برپایه آن و در راستای تفکیک اینترنت از اینترانت، ارتباط حدود 47 هزار دستگاه دولتی از شبکه اینترنت به شبکه ملی منتقل شده است.
 وی با بیان اینکه هم‌اکنون در حال گزارش‌گیری از اتصال تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌های حاکمیتی به شبکه ملی اطلاعات و انتقال دیتاهای موجود این سازمان‌ها از اینترنت به این شبکه ملی هستیم، گفت: نتایج نهایی از اتصال دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی به شبکه ملی از طریق گزارش‌گیری استان‌ها به زودی اعلام می‌شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اتصال دو طرح دیگر به شبکه ملی اطلاعات را از دیگر اهداف پیش‌بینی شده در فاز نخست اجرای این طرح عنوان کرد و گفت: براین اساس شبکه ملی سلامت و شبکه ملی آموزش با اتصال به شبکه ملی اطلاعات در هفته جاری آغاز به کار می‌کند.
تقی‌پور با بیان اینکه شبکه ملی سلامت و شبکه ملی آموزش هم‌اکنون به صورت آزمایشی راه‌اندازی شده است، افزود: به زودی و در هفته جاری فاز نخست شبکه ملی سلامت با اتصال بیش از 10 هزار نقطه بهداشتی درمانی به شبکه ملی اطلاعات عملیاتی می‌شود؛ در همین حال فاز نخست شبکه ملی مدارس که اتصال 44 هزار مدرسه به شبکه ملی اطلاعات را ممکن می‌کند نیز به بهره‌برداری می‌رسد.
 پیش‌بینی اختصاص پهنای باند برای اینترنت ملی با سرعت 16 مگابیتی برای بخش‌های مرکزی دستگاه‌های اجرایی و اتصال با سرعت 8 مگابیت بر ثانیه برای دستگاه‌های دولتی داخل استان‌ها، پیاده‌سازی دیتاسنتر استانی و دیتاسنتر ملی و در نهایت به اشتراک‌گذاری اطلاعات دستگاه‌ها و پیاده‌سازی خدمات دولت الکترونیکی بر بستر شبکه ملی اطلاعات از دیگر برنامه‌های وزارت ارتباطات است که در فاز نخست اجرای این طرح و در سال جاری قرار است، عملیاتی شود.
همچنین چندی پیش علی حکیم جوادی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش‌بینی کرد که شبکه ملی اینترنت حداقل برای 15 درصد کاربران خانگی تا پایان امسال پیاده‌سازی شود چرا که به گفته وی به لحاظ اجرایی مشکلی در پیاده‌سازی شبکه ملی برای کاربران خانگی وجود ندارد و قرار است تا پایان برنامه پنجم توسعه 60 درصد کاربران خانگی بتوانند از شبکه ملی اطلاعات استفاده کنند.

 اتصال 15 درصد کاربران خانگی به شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: به‌رغم اینکه اتصال خانوارها به شبکه ملی اطلاعات تا پایان برنامه پنجم تکلیف شده اما وزارت ارتباطات قصد دارد تا پایان امسال 15 درصد کاربران خانگی را به این شبکه متصل کند.
علی حکیم جوادی در پاسخ به این سوال که “آیا شبکه ملی اطلاعات تا پایان دولت دهم به دست کاربر خانگی خواهد رسید”، گفت: در قانون برنامه پنجم، تکلیف شده که تا پایان امسال (سال دوم برنامه) باید تمام دستگاه‌های اجرایی کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند.معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: بر این اساس هم‌اکنون چند فاز از این کار انجام شده
است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران تاکید کرد: مرحله بعدی پس از اتصال تمام دستگاه‌های اجرایی کشور به شبکه ملی اطلاعات، که از اهمیت بسیاری نیز برخوردار است، به اشتراک‌گذاری اطلاعات و پیاده‌سازی خدمات دولت الکترونیکی است.
وی ادامه داد: در قانون برنامه پنجم، اتصال خانوارها به شبکه ملی اطلاعات تا پایان برنامه پنجم، هدف‌گذاری شده است.حکیم جوادی گفت: اما به‌رغم این موضوع،‌ در برنامه وزارت ارتباطات، پیش‌بینی شده که تا پایان امسال 15 درصد کاربران خانگی به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اتصال خانوارها به شبکه ملی اطلاعات در یک فاز آزمایشی محدود، مورد آزمایش فنی قرار گرفته شده و برای این کار مشکل فنی وجود ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :