آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14134
تاریخ انتشار : 12 مهر 1391 9:49
تعداد بازدید : 724

سرپرست سازمان فضایی ایران :

6 ماهواره ایرانی در نوبت پرتاب است

سرپرست سازمان فضایی ایران در تشریح آخرین وضعیت ماهواره های ایرانی از پرتاب ماهواره ناهید تا پایان امسال خبرداد و گفت: محموله 48 کیلوگرمی نوید در مدار قرار گرفت و کاوشگر حامل موجود زنده نیز امسال به فضا پرتاب می شود.

خبرگزاری مهر- حمید فاضلی دیروز در نشست خبری سازمان فضایی ایران که در آستانه هفته جهانی هوا فضا برگزار شد، از سرمایه‌گذاری سالیانه حدود 100 تا 200 میلیارد تومانی ایران در بخش فضا خبر داد و گفت: انگیزه‌های اقتصادی مهم‌ترین دلیل برای کشورها به منظور توسعه دانش فضایی‌شان است و در این راستا کشورها سرمایه‌های زیادی را صرف کرده‌اند.
وی افزود: در این میان می‌توان به کشور آمریکا اشاره کرد که سالانه 18 میلیارد دلار به این منظور سرمایه گذاری می‌کند؛ همچنین کشورهای آسیایی همچون هند و چین رقم‌های بالایی به این موضوع اختصاص داده‌اند و کشورهای اروپایی در این میان متجاوز از چهار میلیارد دلار سرمایه گذاری سالیانه در بخش هوا فضا دارند.

 تلاش ایران برای فعالیت‌های صلح‌آمیز فضایی
سرپرست سازمان فضایی ایران با اشاره به نام‌گذاری امسال هفته جهانی فضا به «امنیت و ایمنی بیشتر» بیان کرد: هفته فضا فرصت خوبی را در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار می‌دهد تا برنامه‌های خود را برای گسترش ظرفیت‌های فضایی تدوین کنند که ایران نیز از جمله این کشورهاست.
وی با بیان اینکه فعالیت‌های فضایی نیاز به زیرساخت‌های سنگین و گران‌قیمت دارد که همه دستاوردهای عملی بشر را شامل می‌شود، گفت: در دولت نهم و دهم بحث فعالیت‌های فضایی با شتاب بیشتری همراه بوده و هدف ایران تلاش برای فعالیت‌های صلح‌آمیز فضایی است.

 احداث پایگاه فضایی جدید در جنوب شرق کشور
وی با اشاره به اهمیت فناوری فضایی از احداث پایگاه فضایی جدید در جنوب شرق کشور خبر داد و گفت: پایگاه پرتابی در منطقه‌ جنوب شرقی کشور که نزدیک‌ترین نقطه به منطقه استوا بوده و هزینه‌های کمتری را برای پرتاب به کشور متحمل می‌کند احداث خواهد شد.

 ماهواره‌های ایرانی در نوبت پرتاب
فاضلی در تشریح آخرین وضعیت ماهواره‌های ایرانی از پرتاب کاوشگر حامل موجود زنده تا پایان امسال خبرداد و گفت: این اتفاق هم‌زمان با ارسال ماهواره فجر به وقوع می‌پیوندد که البته فعالیت‌های عمیقی در مراحل زیرساخت‌های آن در حال انجام است. همچنین پرتاب ماهواره‌ شریف با ماهواره بر سفیر یک B در سال جاری یکی دیگر از برنامه‌های این سازمان است که در همکاری نزدیک با دانشگاه صنعتی شریف انجام خواهد شد.
وی از قرار گرفتن محموله 48 کیلوگرمی ماهواره نوید در مدار خبر داد و افزود: ماهواره ناهید که در ارتفاع 370 تا 400 کیلومتری زمین قرار خواهد گرفت تا پایان امسال و حداکثر اوایل سال آینده به فضا پرتاب می‌شود؛ این ماهواره ماموریت تصویربرداری و قابلیت بازشدن صفحات خورشیدی را دارد و امید می‌رود در لحظات باز شدن صفحات خورشیدی، تصاویر لازم را به زمین ارسال کند.
 ماهواره ظفر در حال تکمیل است
وی با اشاره به همکاری سازمان فضایی ایران با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور و به خدمت گرفتن نیروی انسانی فعال در زمینه ماهواره گفـت: براساس همکاری نزدیک با دانشگاه صنعتی شریف، ماهواره شریف با ماهواره برسفیر B1 در دست آماده سازی است و با همکاری دانشمندان صاایران و دانشگاه علم و صنعت ماهواره ظفر در حال تکمیل و راه اندازی است.
فاضلی ادامه داد: سازمان فضایی حدود سه سال است که در زمینه ساخت ماهواره ایرانی ظفر با دانشگاه علم و صنعت همکاری می‌کند و هم اکنون مراحل آماده سازی این ماهواره در حال انجام است.
وی در توضیح قابلیت‌های ماهواره ظفر گفت: این ماهواره که در مدار 500 کیلومتری زمین قرار دارد دارای سه دوربین است که می‌تواند تصاویر رنگی را تا 80 متر ثبت و ضبط کند و به نسبت ماهواره نوید از کنترل بهتری برخوردار است.

 ساخت ماهواره بر سیمرغ تا پایان امسال
سرپرست سازمان فضایی ایران ماهواره طلوع یک را مقدمه‌ای دانست که کشور به سمت عملیاتی‌تر شدن ماهواره‌های سنجش از دور حرکت کند که تصاویر دریافتی از این ماهواره‌ها عمق و دقت بیشتری داشته است و ادامه داد: سازمان فضایی ایران در زمینه ماهواره دانشجویی آت ست نیز که از ماهواره‌های سنگین با وزنی حدود 80 کیلوگرم به حساب می‌آید و قابلیت تصویربرداری دارد با دانشگاه امیرکبیر همکاری کرده است.
فاضلی با بیان اینکه ماهواره بر سیمرغ که ماموریت پروژه سفیر دو را بر عهده دارد در مرحله آماده سازی بوده، گفت: طراحی و ساخت تست زمینی این ماهواره بر آماده شده که انتظار می‌رود این ماهواره بر تا پایان سال جاری آماده
 شود.
وی با بیان اینکه ایران در حال حاضر وارد سطح جدیدی از ارسال ماهواره شده و نیروی پیشران آن به چهار برابر رسیده است، گفت: ماهواره بر سفیر 1A و 1B به 100 تا 500 کیلومتر ارتفاع قادر به ارسال تصاویر است.

 عدم موفقیت زهره و مصباح
سرپرست سازمان فضایی ایران درباره آخرین وضعیت ماهواره‌های زهره و مصباح با بیان اینکه ایران همواره از فشارهای بین‌المللی در رنج است، گفت: ماهواره‌های زهره و مصباح در اثر فشارهای بین‌المللی نتوانست به انتظارات ما پاسخ دهد و با وجودی که پروژه قائم یا زهره از آرمان‌های کشور و همواره مورد تاکید مقامات کشور بود عملیاتی نشد.
فاضلی با تاکید بر اینکه درصدد رسیدن به ماهواره‌های مخابراتی در مدار ژئو هستیم و بر این اساس آماده‌سازی زیرساخت‌ها با همکاری مرکز تحقیقات مخابرات در حال انجام است، بیان کرد: ساخت محموله مخابراتی در مرکز تحقیقات ICT آغاز به کار کرده است.
وی از ذکر نام کشورهایی که در ارتباط با ماهواره‌های مخابراتی با ایران همکاری دارند خودداری کرد و در مورد بنیه علمی ایران در حوزه هوافضا عنوان کرد: هم‌اکنون 170 عضو هیات علمی در زمینه هوا فضا فعالیت دارند و سالانه بیش از یکهزار و 200 نفر در مقطع کارشناسی، یکهزار نفر در مقطع ارشد و 150 نفر در مقطع دکترای این حوزه در دانشکده‌های تهران فارغ‌التحصیل
می‌شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :