آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14132
تاریخ انتشار : 12 مهر 1391 9:38
تعداد بازدید : 810

به بهانه فیس‌بوک‌هک، اما با هدف استخدام مهندسان روسی

زوکربرگ با مدودوف دیدار کرد

مارک زوکربرگ، بنیانگذار فیس بوک روز دوشنبه گذشته در مسکو با دمیتری مدودوف، نخست وزیر روسیه دیدار و در مورد افزایش حضور شبکه های اجتماعی در روسیه و شناسایی نخبگان جدید در این کشور گفت وگو کرد. روسیه یکی از معدود کشورهای مهم جهان است که فیس بوک در آن شبکه اجتماعی شماره یک نیست و فقط پنج میلیون نفر از کاربران این کشور عضو فیس بوک هستند. اما در عوض، VKontakt، شبکه اجتماعی ملی و روسی زبان حرف اول را در این کشور می زند و رقیب سرسخت فیس بوک به شمار می رود. رسانه ملی روسیه به نقل از منابع صنعتی اعلام کرد که زوکربرگ تاکنون خیلی زیرکانه سعی کرده با ترغیب برنامه نویسان روسی به بهانه حقوق و مزایای بالا، آنها را به آمریکا بکشاند؛ طرحی که دولت روسیه هم به خوبی از آن استقبال کرده است. زوکربرگ در حالی با مدودوف گفت وگو کرد که مدودوف خود را یک قهرمان نوآوری و نخست وزیری می داند که یک اقتصاد متنوع را به روسیه آورده است. این دو همدیگر را در مقر نخست وزیر سابق در گورکی در خارج از مسکو ملاقات کردند.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: هافینگتون‌پست و BusinessInsider

زوکربرگ با کت و شلوار مشکی ظاهر می‌شود
زوکربرگ 28 ساله که در تمامی مراسم رسمی و غیر رسمی شرکت‌اش شلوار جین و تی‌شرت به تن کرده، در ملاقات با مدودوف با کت‌ و شلوار مشکی ظاهر شد. مدودوف در این مراسم به زوکربرگ گفت: همان‌طور که می‌دانید ما در کشورمان نه تنها نفت و گاز و طلا و الماس داریم، بلکه صنعت فناوری اطلاعات پیشرفته‌ای نیز داریم. وی با اشاره به اینکه رشد شبکه‌های اجتماعی، تحول اجتماعی را در این کشور ایجاد کرده، به زوکربرگ گفت: بی‌شک، امروز در دنیایی کاملا متفاوت زندگی می‌کنیم و کسی در این مورد شک ندارد و همین امر هم بخشی از کاری است که شما دارید انجام می‌دهید. ناتالیا تیماکووا (Natalia Timakova)، سخنگوی مدودوف گفت که مدودوف و زوکربرگ در این ملاقات، در مورد همکاری فیس‌بوک با صنعت فناوری اطلاعات و شرکت‌های نوپا در مرکز نوآوری اسکولکوو (Skolkovo) صحبت کردند. اسکولکوو یک هاب جدید فناوری اطلاعات در خارج از مسکو است که به پشتیبانی مدودوف به عنوان همتای سیلیکون‌ولی راه‌اندازی می‌شود. زوکربرگ اعلام کرد که دلیل اصلی این ملاقات، Facebook Hack در مسکو است. فیس‌بوک هک رویدادی است که در آن، برنامه‌نویسان کامپیوتری برای ایجاد بهترین اپلیکیشن‌ها به رقابت می‌پردازند. وی همچنین اعلام کرد که وی علاقه زیادی به نخبگان صنعت فناوری اطلاعات روسیه دارد.

 تی‌شرت فیس بوکی؛ هدیه زوکربرگ به مدودوف
زوکربرگ در بخشی از این مراسم، سمبولی از فیس‌بوک را به مدودوف اهدا کرد. این سمبول در واقع یک تی‌شرت سفید رنگ بود که آدرس فیس‌بوک مدودوف
 (Facebook.com/Dmitry.Medvedev) روی آن حک شده بود. وی سپس در یک مصاحبه خبری 10 دقیقه‌ای درباره استراتژی‌های خود در روسیه و فلسفه فیس‌بوک صحبت کرد. وی گفت: من به اینجا سفر کرده‌ام تا در وهله اول با کارآفرینان و مهندسان این کشور در مورد نوآوری صحبت کنم. من اینجا هستم تا به آنها کمک کنم و آنها را تشویق کنم که چیزهای جدید بسازند. البته زوکربرگ انکار کرد که وی با هدف خاص آموزش نیروهای جدید به این کشور سفر کرده و تایید کرد که هدف اصلی‌اش کمک به شرکت‌های نوپای این کشور است تا در آینده بتوانند اپلیکیشن‌هایی را برای فیس‌بوک طراحی کنند.
چرا یک دفعه فیس‌بوک از روسیه خوشش آمد
مدودوف را همه به عنوان یک رییس بی‌نفوذ و پوشالی می‌شناسند، اما وی به تازگی دست به ابتکاراتی در صنعت فناوری زده است. به طور مثال، چندی پیش یک تور به مرکز اصلی توییتر در سانفرانسیسکو راه‌ انداخت. حال ملاقات با زوکربرگ چه دستاوردهایی در پی داشت؟ روسیه یکی از کشورهایی است که فیس‌بوک چندان نقش مهمی به عنوان یک شبکه اجتماعی در آن ندارد. شرکت‌های محلی همانند VK.com و SUP این بازار را حسابی قبضه کرده‌اند و جای زیادی برای فیس‌بوک باقی نگذاشته‌اند. پس در کل، فیس‌بوک جای مانور زیادی در این کشور ندارد. پس چه چیزی عوض شده؟ یکی اینکه وال‌استریت می‌خواهد که فیس‌بوک فرصت‌های خود را توسعه دهد، زیرا روسیه یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اینترنت در جهان است. دوم اینکه، دولت روسیه زیرکانه می‌خواهد صنعت فناوری خود را ارتقا بخشد. فیس‌بوک یک نام دهان پرکن است و از سویی، روسیه می‌خواهد مرکز تحقیق و توسعه‌ای در این کشور راه بیندازد. اگرچه فیس‌بوک اعلام کرده که هیچ برنامه‌ای برای توسعه در این کشور ندارد، به نظر می‌رسد که چنین چیزی خیلی هم درست نیست. دلیل سوم نیز این است که فیس‌بوک قصد استخدام نخبگان و مهندسان روسی را دارد. زیرا روسیه منبع بزرگی از مهندسان است و در شرایطی که آمریکا از کمبود نیروهای متخصص و ماهر رنج می‌برد، این افراد واقعا به درد فیس‌بوک می‌خورند.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :