آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14104
تاریخ انتشار : 11 مهر 1391 11:59
تعداد بازدید : 520

سازمان حمایت پا به بازار ارز گذاشت

در حالی که قیمت ارز لجام گسیخته افزایش می یابد و سیاست های اقتصادی و پولی دولت عملا کمترین تاثیر را در این بازار داشته، فعالان بازار و صنعت تنها شنونده وعده های مسوولان هستند. آخرین نمونه از این وعده ها در نشست مشترك با وزیر صنعت و رييس كل بانك مركزي شنیده شد که در آن بهمنی گفت: آثار فعاليت مركز مبادلات ارزي در قيمت ارز آزاد به تدريج پديدار مي شود.

ایسنا- نشست مشترک وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس کل بانک مرکزی در محل ساختمان مركزي وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد و در آن مديران عامل بانك‌هاي دولتي و خصوصي با نحوه كاركرد مركز مبادلات ارزي آشنا شدند.
 در اين نشست كه سيد مسعود موحدي قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت و مينو كياني معاون ارزي بانك مركزي نيز حضور داشتند، مقرر شد بانك‌هاي عامل به تدريج نمايندگان خود را در مركز مبادلات ارزي مستقر كنند، اين افراد قبل از شروع به كار، در همان محل آموزش‌هاي لازم را خواهند ديد.
 وزير صنعت، معدن و تجارت در اين نشست گفت: لازم است قبل از رايانه‌اي شدن همه فعاليت‌هاي مركز مبادلات ارزي منطق كار در اين مركز در قالب متكامل‌تري شكل گيرد و موضوع اولويت‌ها، اولويت‌گذاري و نوبت‌گذاري به درستي در سامانه‌ها پيش‌بيني شود.
 وي توضيح داد: از اين به بعد در فاز دوم فعاليت مركز مبادلات واردكنندگان داراي ثبت سفارش معتبر و با اولويت بالا بهتر است به جاي مراجعه مستقيم، به شعب بانك‌هاي عامل مراجعه و درخواست خود را مطرح كنند، به ويژه اين تصميم براي توليدكنندگان در شهرستان‌ها موجب صرفه‌جويي در وقت خواهد شد.
وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينكه نماينده بانك‌هاي عامل در مركز مبادلات ارزي مستقر هستند، گفت: متقاضي با توجه به اولويت واردات (3 تا 5) ارز خود را از ميز بانك مركزي درخواست مي‌كند.
  در اين جلسه همچنين در مورد تعهدات پيشين بانك‌ها و چگونگي اختصاص ارز در اختيار مردم و ارز متقاضي گفت‌وگو شد و در هر مورد رييس كل بانك مركزي و معاون ارزي وي به پرسش‌هاي مطرح شده از سوي مديران عامل بانك‌ها پاسخ دادند.
 بر اين اساس محمود بهمني دستور داد كه در كارگروهي ويژه موضوع تعهدات گذشته مورد بررسي و ارزيابي قرار گيرد و چگونگي تامين ارز آنها نيز ميسر شود.
 رييس كل بانك مركزي همچنين اعلام كرد كه به تدريج با بالارفتن حجم عمليات ارزي مركز مبادلات ارزي آثار آن در قيمت ارز در بازار پديدار خواهد شد.
 
 ورود سازمان حمايت به بازار ارز
 از سوی دیگر با وخیم شدن شرایط بازار ارز، رييس سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و توليد‌كنندگان اعلام كرد كه اين سازمان وارد موضوع تخلفات احتمالي ارزي شده است.
 سيدجواد تقوي با اعلام اينكه موضوع ارز از دو جنبه مورد بازرسي سازمان قرار مي‌گيرد، گفت: در يك بخش ادعا شده كه عده‌اي ارز را با قيمت مرجع از دولت گرفته‌اند اما به جاي واردات با آن، همان ارز را در بازار آزاد به فروش رسانده‌اند.در بخش ديگري ادعا شده كه افرادي با ارز مرجع كالاهايي را وارد كرده‌اند و آن كالاها را با معادل ارز آزاد به فروش رسانده‌اند.
 وي همچنين با اعلام اينكه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان پرونده متخلفان ارزی را خارج از نوبت بررسی مي‌كند، گفت: : بر اساس گزارش‌هاي ارسالی بانک مرکزی و ثبت سفارش‌های رسمی‌ در مواقعی که افراد ارز مرجع دریافت کرده باشند، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ورود پیدا کرده و پایه کارشناسی قیمت و توزیع کالای آنها در شبکه رسمی ‌را مورد بررسی قرار می‌دهد.
 وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه فاصله قیمت ارز رسمی ‌و غیررسمی ‌بیشتر از حد انتظار است سازمان به این حوزه ورود پیدا کرده تا کسانی که ارز مرجع دریافت می‌کنند به تعهدات شان عمل کنند و کالا را بر مبنای ارز تخصیصی و شبکه رسمی‌ که تعریف می‌شود عرضه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :