آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14078
تاریخ انتشار : 11 مهر 1391 11:8
تعداد بازدید : 1000

مدیرعامل شرکت ارتباط مشترک شهر:

اجازه نمی دهیم تهران جنگل BTS شود

مدیرعامل شرکت ارتباط مشترک شهر تعداد دکل مخابراتی نصب شده در سطح تهران را هفت هزار و 800 دکل اعلام کرد و گفت: در چند ماه گذشته از نصب بی مورد یکهزار و 500 سایت جلوگیری شده است.

فناوران- سید علیرضا اردوبادی در نخستین نشست خبری خود با خبرنگاران، گفت: شرکت ارتباط مشترک شهر در سال 1386 با همکاری شهرداری تهران و اپراتورهای تلفن همراه در همان مقطع تشکیل شد.
مدیرعامل شرکت ارتباط مشترک شهر افزود: ‌هدف اولیه از تاسیس این شرکت، ساماندهی آنتن‌ها و حمایت از اپراتورهاست تا با رعایت استاندارهایی که در این حوزه تدوین ‌می‌شود منظره شهر را به جنگلی از BTS‌ها تبدیل نشود و اپراتورهای تلفن همراه بتوانند از آنتن‌های موجود یا مورد نیازشان به صورت مشترک استفاده
کنند.
وی با بیان اینکه در تمام دنیا از یک آنتن نصب‌ شده، چند اپراتور هم‌زمان استفاده می‌کنند، گفت: پیش از تاسیس شرکت ارتباط مشترک شهر، دارندگان آنتن‌های نصب‌شده در سراسر شهر، اجاره‌ای بابت نصب آنتن نمی‌پرداختند؛ اما هم‌اکنون بابت استفاده از منظر شهری و نصب آنتن اجاره پرداخت می‌کنند و می‌توان گفت از زمان تاسیس این شرکت، عمده مطالبات شهرداری از اپراتورها اخذ شده است.
مدیرعامل شرکت ارتباط مشترک شهر با اشاره به تصویب مصوبه ساماندهی دکل‌ها، آنتن‌ها و ایستگاه‌های رادیویی در شهر تهران گفت: پس از ابلاغ این مصوبه که از تاریخ 17 خرداد ماه 91 ابلاغ شده است، راهکارهای قانونی برای برخورد با متخلفان نصب آنتن بیشتر و جدی‌تر خواهد شد.
وی با اشاره به شناسایی حدود چهار هزار و 217 آنتن در فاز اول گفت: در فاز دوم نیز سه هزار و 700 سایت دیگر نیز شناسایی شدند که مرور تمامی آنها با نصب پلاک ثبتی ساماندهی خواهند شد.
وی افزود: با توجه به استاندارهایی که برای نصب آنتن‌های BTS در نظر گرفته شده است تمامی سایت‌های تهران بازنگری خواهد شد و در صورت احراز صلاحیت‌های لازم مجوز برای آنها صادر
 خواهد شد.
وی عنوان کرد: در صورتی که سایت‌های موجود نتوانند صلاحیت لازم را کسب کنند دستور جمع‌آوری آنها  از سوی شهرداری صادر خواهد شد.
تمامی‌ اپراتورها برای ما یکسان هستند
اردوبادی در پاسخ به این سوال که برخی از اپراتورها نسبت به نحوه برخورد شرکت ارتباط مشترک شهر گلایه دارند، گفت: همان‌هایی که امروز به نحوه عملکرد ما اعتراض دارند بیشترین تعداد مجوز نصب BTS را از شهرداری دریافت کرده‌اند.
وی افزود: برای مثال در ماه گذشته 18 دکل از سطح شهر جمع‌آوری شده است و در این خصوص هم سعی کرده‌ایم با تمامی اپراتورها به صورت مساوی برخورد کنیم.
اردوبادي با اشاره به فعاليت كميته تخصصي به منظور بررسي نصب دكل‌ آنتن‌هاي جديد در تهران افزود: در اين كميته نمايندگان تمامی دستگاه‌هاي مرتبط همچون حوزه شهرسازي، خدمات‌ شهري، سازمان پارك‌هاو فضاي سبز و ديگر بخش‌هاي مرتبط حضور دارند ضمن اينكه از مسوولان وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محيط زيست نيز براي شركت در جلسات دعوت مي‌شود كه تنها در برخي موارد حضور مي‌يابند.
وي در عين حال تاكيد كرد كه نسبت به هيچ سازماني بابت دكل‌هاي مخابراتي اعتراض ندارد و از همه مي‌خواهد كه به هر نحوي كه مي‌توانند به شركت ارتباط مشترك شهر كمك كنند.وي با انتقاد از صدور مجوز اپراتور جديد تلفن همراه گفت: اگر قرار باشد هر اپراتوري راسا دكل‌هاي مخابراتي در شهر نصب كند، تهران به شهر دكل‌ها و آنتن‌هاي BTS تبديل مي‌شود.
وی ادامه داد: از مجموع دو هزار و 100 تقاضای ارسال شده به شهرداری تهران برای نصب دکل، 700 سایت برای استفاده مشترک در نظر گرفته شده که با این حساب تقریبا از نصب بی‌مورد یکهزار و 500 سایت جلوگیری به عمل آمده است.اردوبادی همچنین در پاسخ به این گفته یکی از اپراتورها که کمیته صدور مجوز نصب آنتن بدون حضور نمایندگان اپراتورها برگزار می‌شود اعتراض دارد، گفت: نمایندگان اپراتورها پیشنهاد خود را در کمیته صدور مجوز ارایه می‌کنند و پس از بررسی پیشنهاد در این کمیته، تصمیم نهایی در کارگروهی بدون حضور نمایندگان اپراتورها اخذ می‌شود.
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی ما در رابطه با نمایندگان آنها در شرکت ارتباط مشترک شهر حضور پیمانکاران اپراتورها بود گفت: این موضوع باعث می‌شد پس از واگذاری کار به پیمانکار دیگری تمامی روال اجرایی از ابتدا برای فرد مورد نظر تشریح شود که در بسیاری از موارد اختلافاتی نیز پدید می‌آمد.
وی بیان کرد: بر همین اساس طی نامه‌ای به اپراتورها از آنها خواستیم تا نماینده حقوقی خود اپراتور از این پس در جلسات شرکت ارتباط مشترک شهر حضور یابند نه پیمانکاران نصب BTS.
وی در پاسخ به این سوال که به گفته برخی از اپراتورها از زمان ارایه درخواست صدور مجوز تا زمان ارایه آن زمان زیادی صرف می‌شود گفت: این موضوع اصلا صحت ندارد و اگر برخی از درخواست‌ها با تاخیر روبه‌رو می‌شود به دلیل مثلا نبود پایان‌کار و یا مناسب نبودن محل نصب تجهیزات است.

تمامی دکل‌ها ساماندهی می‌شوند
مدیرعامل شرکت ارتباط مشترک شهر با بیان اینکه در حال حاضر تعداد آنتن‌های BTS در شهر تهران با سایر دکل‌ها و تجهیزات ارتباطی تقریبا برابری می‌کند، گفت: از آنجا که وظیفه این شرکت ساماندهی تمامی دکل‌ها در سطح شهر تهران است طی نامه‌ای به اپراتورها، شرکت‌های خدمات اینترنتی و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور اعلام کرده‌ایم که نسبت به ارایه اطلاعات آنتن‌های نصب شده توسط آنها اقدام کنند.
وی با بیان اینکه اخیرا برج‌های تجاری یا مسکونی در تهران با نصب دکل بر روی بام خود اقدام به دریافت هزینه‌های گزاف از اپراتورها می‌کنند، گفت: تمامی این افراد مطلع باشند که براساس ماده 100 هرگونه عملیات عمرانی در سطح شهر نیاز به مجوز از شهرداری دارد و طبق قانون نصب آنتن‌های BTS نیز شامل این قانون می‌شود و ما با تمامی متخلفان برخورد قانونی خواهیم کرد.
اردوبادی، ضمن خودداري از اعلام شمار دكل‌هاي غيرمجاز در تهران عنوان کرد: نمي‌گذاريم پايتخت تبديل به جنگل دكل‌هاي فلزي شود.
اردوبادي در ادامه با بيان اينكه متولي امور مربوط به تشعشات و ضرر و زيان آن شهرداري نيست، افزود: سازمان انرژي اتمي متولي تشعشات است و براي صدور مجوز اپراتور جديد اين سازمان كنترل‌هاي لازم را انجام داده و اعلام مي‌كند كه ميزان تشعشع كاربر جديد مجاز است يا نه.
مديرعامل شركت ارتباط مشترك شهر سوالي درباره اينكه ميزان فاصله استاندارد دكل‌هاي مخابراتي از خانه‌هاي مسكوني چه ميزان است را بي‌پاسخ گذاشت و گفت: متولي اعلام اين موضوع سازمان انرژي اتمي است.
وي در ادامه با بيان اينكه زيباسازي دكل‌ها و آنتن‌هاي مخابراتي نيز در برنامه‌هاي آتي شركت ارتباط مشترك شهر قرار دارد، گفت: در مجموعه پارك شهر پنج دكل آنتن وجود دارد كه سه مورد از آنها به درخت شبیه‌سازی شده‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :