آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14068
تاریخ انتشار : 11 مهر 1391 10:47
تعداد بازدید : 549

نفوذ فيزيكى اينترنت عامل مهم توسعه سلامت الكترونيكى

یک کارشناس فناوری اطلاعات گفت: ميزان نفوذ فيزيكى اينترنت در كشور و درصد كاربران اينترنت، از عوامل مهم در توسعه سلامت الكترونيكى است.

ایسنا- پریسا فتحعلی‌بیگی گفت: سلامت الكترونيكی (e-Health) يك زمينه نوظهور از برخورد انفورماتيك، پزشكى، بهداشت عمومى و تجارت است كه از طريق شبكه جهانى وب
 (world wide web) و تكنولوژى‌هاى مرتبط با آن ارتقا و تكامل مى‌يابد.
وی تصریح کرد: سلامت الكترونيكی را نه تنها به‌عنوان يك توسعه فنى بلكه به‌عنوان حالتى روحى، طرز تفكر و يك حركت عمومى جهانى مى‌توان توصيف كرد. براى توصيف واژه سلامت الكترونيكی بايد از فناورى اطلاعات و ارتباطات در بخش سلامت بهره برد و باید گفت که اطلاعات ديجيتالى در بخش سلامت و بهداشت براى مقاصد بالينى و آموزشى و مديريتى از طريق الكترونيكى، انتقال ذخيره و بازيابى مى‌شود.
فتحعلی‌بیگی ابراز کرد: سلامت الكترونيكى يك زمينه جديد و روبه رشد از تلاقى اطلاع رسانى پزشكى، سلامت عمومى و مبادلات تجارى است كه به خدمات و اطلاعات سلامت ارایه شده و يا تقويت شده از طريق اينترنت و فناورى‌هاى وابسته اطلاق مى‌شود و در مفهومى وسيع‌تر اين واژه نه تنها به توسعه فناورى اشاره مى‌كند، بلكه زمينه‌اى جامع براى ارتقاى محلى ـ منطقه‌اى و بين‌المللى مراقبت بهداشتى با استفاده از فناورى اطلاعات و ارتباطات است.
این کارشناس فناوری اطلاعات در ادامه به تاريخچه سلامت ديجيتال اشاره کرد و افزود: واژه e-Health ابتدا در دهه ۹۰ ميلادى كلمه‌اى عمومى بود و به تمام مسایل مشترك ميان كامپيوتر و پزشكى اطلاق مى‌شد و از طرفی باید گفت که اين كلمه بيشتر به وسيله بخش صنعت و تجارت مورد استفاده واقع مى‌شد و كاربرد علمى آن بسيار كم بود و در آن زمان تمام خدماتى كه اينترنت براى سلامت جامعه مى‌توانست ارایه دهد در اين حوزه قرار مى‌گرفت، اما با گسترش نفوذ اينترنت در جوامع و افزايش گرايش كاربران به استفاده از اينترنت، سلامت ديجيتال نيز دچار تحولى عظيم شد و از كاربردى عمومى خارج شده و تبديل به يك زيرشاخه از بهداشت عمومى شد.
وی در ادامه به زيرساخت‌هاى e-Health تاکید کرد و افزود: بحث سلامت الكترونيكی رابطه نزديكى با زيرساخت‌هاى ديجيتالى هر كشور و نيز فرهنگ ديجيتالى آن كشور دارد. براى برقرارى نظام سلامت ديجيتالى هر كشورى زيرساخت‌هاى مخابراتى و اينترنتى آن كشور نقش تعيين كننده‌اى دارد و درصد كاربران از اينترنت، ميزان نفوذ فيزيكى اينترنت در كشور، سايت‌هاى ارایه دهنده اطلاعات پزشكى و درمانى، سرويس دهندگان اينترنت و غيره از عوامل مهم در توسعه سلامت الكترونيكى هستند.
وی همچنين نقش وزارتخانه‌ها و سازمان‌هاى درگير در حوزه سلامت الكترونيكى مانند وزارت فناورى اطلاعات و ارتباطات (ICT ) و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكى و ديگر سازمان‌هاى مرتبط را بسيار مهم دانست.
به گفته اين كارشناس توسعه و گسترش خدمات بهداشتى و درمانى بدون استفاده از رايانه و تكنولوژى‌هاى مرتبط عملياتى نخواهد بود و خصوصياتى همچون حافظه، سرعت در پردازش و تحليل و توانايى انجام حجم زيادى از عمليات موجب خواهد شد كه مديريت خدمات بهداشتى و درمانى با استفاده از رايانه بتواند پيشرفت‌هاى قابل ملاحظه‌اى در راه توسعه و پيشرفت بردارد.
وی ادامه داد: پزشكان قادر خواهند بود تا با حضور مجازى در كشورهاى عقب مانده به مشكلات بيماران اين كشورها رسيدگى كنند بدون آنكه حضور فيزيكى خود را در كشورشان از دست بدهند و اين امر به افزايش سطح جهانى سلامت بهداشتى منجر خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :