آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12720
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1391 9:14
تعداد بازدید : 771

توصیه وزیر ارتباطات به زایران ايراني بیت الله الحرام

حاجیان با سیم کارت ايراني صحبت کنند،ارزان تر است

موضوع فروش سیم کارت های عربی در ایران توسط برخی از شرکت ها چند سالی است که با نزدیک شدن حج مطرح می شود و هر سال دوباره تکرار می شود. این در حالی است که فروش این سیم کارت ها در ایران آن هم بدون هیچ محدودیتی باعث بر هم زدن تعادل در بازار رقابتی اپراتورهای ایرانی می شود و از سویی دیگر نیز موجب خروج ارز از کشور و از آن مهم تر نبود امنیت کافی در شبکه این اپراتورها است. وزیر ارتباطات روز گذشته در جمع خبرنگاران با اظهار بی اطلاعی از فروش سیم کار ت های عربی در خاک ایران می گوید: با توجه به توانمندی ارایه خدمات توسط اپراتورهای داخلی پسندیده نیست که سیم کارت های عربی در کشور فروخته شود.

فناوران - رضا تقي پور، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات درباره اينكه گفته مي‌شود سازمان حج و زيارت سيم‌كارت‌هاي عربي به زایران بيت‌الله الحرام ارایه كرده گفت: تعرفه اپراتورهاي ايراني به مراتب پايين‌تر از تعرفه اپراتورهاي عربي است و توصيه ما به زایران اين است كه از سيم‌كارت‌هاي ايراني كه امنيت بيشتري دارند استفاده كنند.
وی افزود: البته از اين مساله اطلاع نداريم كه توزيع سيم‌كارت‌هاي عربی توسط ايران صورت گرفته يا خير. اما به هر حال از ديدگاه ما انجام چنين كاري پسنديده نيست چرا كه در حال حاضر هر سه اپراتور تلفن همراه ما چنين خدماتي را ارایه مي‌كنند و تعرفه‌هاي پايين‌تري هم دارند.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات درباره برخي گلايه‌هاي كاربران در ارتباط با وضعيت اينترنت، بیان كرد: سازمان تنظيم مقررات ارتباطات آمادگي كامل دارد كه به شكايات مردم در اين حوزه رسيدگي كرده و با اپراتورهاي متخلف برخورد كند. به همين دليل كاربراني كه با مشكلاتي در سرويس اينترنت خود مواجه مي‌شوند مي‌توانند با مراجعه به سايت اين سازمان، مشكل خود را پيگيري كنند، بي‌شك اين مساله مورد رسيدگي اين سازمان قرار خواهد گرفت.
تقي‌پور در عين حال عنوان كرد: در حال حاضر با توجه به استقبال يكباره‌اي كه از مباحث شبكه‌اي صورت گرفته، ممكن است گاهي در ارایه برخي خدمات با مشكلاتي نيز مواجه
شويم.براساس اطلاعات به دست آمده، در حالی اپراتورهای عربی به راحتی در بازار ایران اقدام به فروش سیم‌کارت‌های خود یک ماه قبل از آغاز موسوم حج در ایران می‌کنند که اپراتورهای ایرانی حتی نمی‌توانند سیم‌کارت خام برای دفاتری که به منظور خدمت رسانی به شهروندان ایرانی در عربستان در نظر گرفته شده است با خود همراه داشته باشند.
از آنجا که مقام معظم رهبری امسال را سال حمایت از کار و سرمایه داخلی نام‌گذاری کرده‌اند به نظر می‌رسد که دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان تنظیم مقررات با توجه به ممانعت ارایه سیم‌کارت ایرانی توسط عربستانی‌ها باید هر چه سریع‌تر در این موضوع ورود کرده و به دلیل زیان‌های اقتصادی که از این ناحیه به دولت که سهمی 1/28 درصدی از درآمد‌های اپراتورها کسب می‌کند اقدامات لازم را انجام دهد.

 فاز نخست شبکه ملی اطلاعات به زودی افتتاح می‌شود
تقي‌پور در پاسخ به سوال ديگري كه درباره راه‌اندازي شبكه ملي اطلاعات در پايان شهريورماه مطرح شده بود، بیان کرد: در حال حاضر در 29 استان اين اقدام صورت گرفته اما ما زماني مي‌گوييم فاز نخست به تكميل رسيده كه تمام استان‌هاي كشور به اين شبكه متصل شده باشند كه قرار است اين اتفاق در آينده‌اي نزديك انجام شود و ما اوايل مهرماه در قالب مراسمي رسمي شاهد بهره‌برداري فاز نخست اين پروژه باشيم.

 کاربران اینترنت به رگولاتوری شکایت کنند
تقي‌پور در ادامه صحبت‌هاي خود در پاسخ به اين سوال كه گفته مي‌شود برخي شركت‌هاي ارایه‌دهنده خدمات اينترنتي از ارایه پهناي باند شبكه ملي اطلاعات خبر داده‌اند، بیان كرد: عرضه پهناي باند شبكه ملي اطلاعات هنوز صورت نگرفته و همان طور كه پيش از اين اعلام كرده‌ايم در مرحله نخست اين طرح به تفكيك شبكه‌ها خواهيم پرداخت و در مرحله نخست دستگاه‌هاي دولتي به اين شبكه متصل مي‌شوند.
وي گفت: ارایه پهناي باند به تمام مردم مقدمات و شرايط خاص خود را دارد كه پس از طي شدن اين مقدمات اين موضوع به اطلاع عموم مردم خواهد رسيد اما تا اين مرحله هنوز چنين خدماتي ارایه نشده است و لازم است كه شهروندان در اطلاع‌رساني‌هايي كه صورت مي‌گيرد، دقت داشته باشند.
وزیر ارتباطات افزود:‌ حدود 42 هزار دستگاه دولتی تمامی ارتباطاتشان از شبکه اینترنت به شبکه ملی منتقل می‌شود.
تقی پور با اشاره به جزییات اجرای پروژه شبکه ملی اطلاعات و زمان‌بندی این پروژه که قرار بود در شهریور ماه 91 انجام شود، گفت: هم اکنون تفکیک شبکه اینترنت از شبکه ملی اطلاعات برای دستگاه‌های دولتی در 29 استان انجام شده است.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: این پروژه تا هفته دیگر در کل کشور و در تمامی مراکز سوییچ استانی یعنی 31 استان عملیاتی و طی مراسمی پرده‌برداری می شود.
وی نصب تجهیزات و جداسازی را از جمله دلایل تاخیر اندک به وجود آمده در این طرح عنوان کرد و گفت: کلیات اجرای این پروژه به تمامی دستگاه‌ها ابلاغ و به صورت عملیاتی نیز با تمامی وزارتخانه‌ها مسایل مربوطه مطرح شده است.
تقی‌پور افزود: بر این اساس ارتباط حدود 42 هزار دستگاه دولتی از شبکه اینترنت به شبکه ملی اطلاعات منتقل خواهد شد.

 هشدار درباره اینترنت یک مگابیتی
وزیر ارتباطات با اشاره به تبلیغات برخی شرکت‌های اینترنتی در زمینه فروش اینترنت ملی یک مگابیتی با قیمت هفت هزار و 500 تومان به شهروندان هشدار داد و گفت: عرضه پهنای باند شبکه ملی اطلاعات در این مرحله هنوز برای مردم آغاز نشده است و ارایه پهنای  باند به مردم و شخصیت‌های حقیقی شرایط دیگری را نیاز دارد که در زمان نهایی شدن، اعلام عمومی خواهد شد.
وی افزود: کاربران فریب این تبلیغات را نخورند و دقت کنند که این اطلاعات از چه مراجعی اعلام می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :