آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12719
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1391 9:8
تعداد بازدید : 990

وزارت ارتباطات و سازمان ثبت احوال تفاهم‌نامه همکاری در پروژه کارت هوشمند ملی امضا کردند

کارت هوشمند ملی عید غدیر خم رونمایی می شود

رییس سازمان ثبت احوال کشور از رونمایی از طرح کارت هوشمند ملی در روز عید سعید غدیر خبر داد و گفت: با حمایت و همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش بینی می شود این طرح تا چهار سال آینده به صورت سراسری در کل کشور اجرایی شود.

فناوران- محمد ناظمی اردکانی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری در پروژه کارت هوشمند ملی میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان ثبت احوال از اجرایی شدن این طرح طی برنامه پنجم توسعه کشور خبر داد و گفت: براساس پیش‌بینی‌های انجام شده کارت هوشمند ملی می‌تواند به تدریج جایگزین بسیاری از کارت‌های اعتباری و احراز هویتی در سطح کشور شود.
وی با اشاره به زیرساخت‌های تحت وب این طرح ملی و لزوم همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این طرح درباره روند اجرایی شدن این طرح گفت: در این طرح مطالعه تطبیقی با چند کشور صورت گرفته و معماری این کارت نیز چند منظوره بوده و نه تنها احزار هویت کاربران را پوشش می‌دهد بلکه می‌تواند جایگزین بسیاری از کارت‌های دیگر همچون کارت سلامت و کارت بانک در کشور باشد.
ناظمی اردکانی با اشاره به حضور چهار شرکت داخلی و چهار شرکت خارجی در اجرای این پروژه و نیز روند خرید تجهیزات از کشورهای خارجی و تهیه نرم‌افزارهای بومی مرتبط با این طرح تاکید کرد: پروژه کارت هوشمند ملی با استفاده از توان داخلی به کار گرفته شده است.
رییس سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: هم اکنون کارت هوشمند ملی توسط کارمندان سازمان ثبت احوال و در دو استان تهران و قم به صورت آزمایشی در حال تست است و تا چهار سال آینده تمامی شهروندان ازاین کارت‌ها به عنوان کارت احرازهویت استفاده خواهند کرد.
 در این مراسم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز گفت: کارت هوشمند ملی یکی از اصلی‌ترین زیرساخت‌های دولت الکترونیکی خواهد بود که می تواند توسعه خدمات دولت الکترونیکی را با امنیت بالا برای شهروندان فراهم کند.
رضا تقی پور احراز هویت در فضای مجازی و لزوم امنیت در این فضا را از جمله مهم‌ترین دغدغه‌های کشورها عنوان کرد و افزود: زیرساخت ارتباطی شبکه کارت هوشمند ملی با امنیت کامل توسط وزارت ارتباطات طراحی شده است.بومی‌سازی دانش یکپارچه سازی پروژه‌های بزرگ و ارایه ایمیل شهروندی که نقطه ارتباطی میان حاکمیت و شهروندان باشد از جمله دستاوردهای کارت هوشمند ملی خواهد بود.در این جلسه اعضای کارگروه اجرای این پروژه ملی، خواستار همکاری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در تسریع تصویب نهایی آیین‌نامه کارت هوشمند ملی توسط رییس جمهور شدند.
ایجاد امکان و تعیین شرایط بهره‌برداری از کارت هوشمند ملی و سامانه استعلام الکترونیکی هویت ملی به صورت آنلاین از جمله موضوعات تفاهم‌نامه میان وزارت ارتباطات و سازمان ثبت احوال بود که برای مدت یک سال به امضای طرفین رسید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :