آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12681
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1391 11:36
تعداد بازدید : 652

صاحبان سپرده های بانکی باید مالیات بدهند

رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه مالیات تشخیص علی الراس در نظام مالیاتی جدید حذف می شود، از رشد ۱۲ درصدی درآمدهای مالیاتی،دریافت مالیات از سود سپرده ها و پایه 4/8 میلیارد تومانی معافیت مالیاتی در نظام جدیدی که لایحه آن به مجلس می رود، خبر داد.

خبرگزاری فارس- عسگری در مورد مالیات بر سپرده‌های بانکی گفت:‌ در قانون فعلی سود سپرده‌های بانکی از مالیات معاف است اما در نظام جامع مالیاتی، مالیات بر جمع درآمد که از محل سپرده و یا محل‌های دیگر باشد دریافت خواهد شد. همچنین پایه معافیت‌ مالیاتی در نظام جامع به 4/8 میلیون تومان در سال خواهد رسید که افراد با درآمد کمتر معاف شوند.

بدهکاران مالیاتی و خانه‌های خالی
رییس سازمان امور مالیاتی در مورد ممنوع‌الخروجی بدهکاران مالیاتی و مالیات خانه‌های خالی گفت:‌ ما در چارچوب قانون تکالیفی بر عهده داریم.یکی از ابزارهای قانونی بحث ممنوع‌الخروج کردن بدهکاران بزرگ مالیاتی است.هرچه قانون اشاره دارد سازمان امور مالیاتی به عنوان تکلیف اجرا می‌کند و مالیات خانه‌های خالی هم هنوز تبدیل به قانون نشده و اگر قانون آن تصویب شود، اجرا می‌کنیم.
عسگری در مورد آمار بانک مرکزی مبنی بر اقتصاد غیر رسمی 21 درصدی، گفت: اقتصاد غیر رسمی در دو گروه فعالیت سیاه و خاکستری طبقه‌بندی می‌شود که در فعالیت سیاه از نوع قاچاق است و هیچ‌کس نمی‌تواند آن را تشخیص دهد، اما در فعالیت خاکستری آن فعالیت را می‌شناسیم ولی از پرداخت مالیات طفره می‌رود.
وی گفت: در طول حدود 50 سال اخیر حداقل حجم اقتصاد غیررسمی 20 درصد بوده است.

معافیت مالیاتی خبرنگاران حق‌التحریر
وی در مورد مالیات بر مطبوعات گفت:‌ بر اساس ماده 139 و آیین‌نامه اجرایی آن تمام فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی طبقه‌بندی شده از مالیات معاف هستند، اما در مورد خبرنگاران اگر شاغل جایی هستند که مانند سایر کارمندان مزد دریافت می‌کنند، باید مالیات بپردازند. ولی خبرنگارانی که کارشان تولید خبر و به صورت حق‌التحریر کار می‌کنند اگر از وزارت ارشاد مجوز داشته باشند معاف خواهند بود.
وی افزود: خود مطبوعات از مالیات معاف هستند، اما ویژه‌نامه‌هایی که به صورت تبلیغاتی و توسط شرکت‌های خصوصی انجام و همراه روزنامه به صورت یک فعالیت اقتصادی و تبلیغاتی معاف نیست به فروش می‌رسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :