آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12655
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1391 10:14
تعداد بازدید : 678

خبرهای مهم رییس اتاق ایران پس از شورای گفت‌وگو:

بورس ارز از دستور کار خارج شد

با غیبت اعضای اصلی دولتی در شورای گفت وگو و حضور پررنگ نمایندگان مجلس در این شورا به نظر می رسد، باید از این پس نام این شورا را به «شورای گفت وگوی مجلس و بخش خصوصی» تغییر داد.

خبرگزاری فارس- با غیبت اعضای اصلی دولتی در شورای گفت‌وگو و حضور پررنگ نمایندگان مجلس در این شورا به نظر می‌رسد باید از این پس نام این شورا را به شورای گفت‌وگوی مجلس و بخش خصوصی تغییر داد.

بنابراین گزارش، اوج اختلافات دولت و پارلمان بخش خصوصی به دلیل تصویب قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار در مجلس شورای اسلامی و ارتباط موثر مجلس و بخش خصوصی بوده است و بارها برخی اعضای دولتی اعلام کرده‌اند که بخش خصوصی به دنبال آن است تا به شکل یک قوه تصمیم‌گیر ظاهر شود.

دیروز در حالی بیستمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی برگزار شده است که برخی از اعضای اصلی هنوز با گذشت 20 جلسه در این شورا حضور پیدا نکرده‌اند و پس از تعطیلی چهار ماهه شورای گفت‌وگو در هر جلسه تنها دو تا سه معاون وزیر حضور پیدا می‌کنند.

خبرهای مهم رییس اتاق

رییس اتاق بازرگانی ایران از افزایش عرضه ارز در بازار طی چند روز آینده خبر داد و گفت: طرح‌های مکمل بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز در روزهای آینده اجرا می‌شود.

محمد نهاوندیان در نشست خبری پس از بیستمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی افزود: اینکه این نهاد نوپا در اقتصاد کشور رو به جلو حرکت می‌کند و در اکثر استان‌های کشور فعال شده است را به فال نیک می‌گیریم. در جلسه امروز معاونان وزرای جهاد، نیرو و اقتصاد حضور داشتند.

وی با اشاره به انتشار فیلمی که به پیامبر رحمت حضرت رسول اعظم(ص) توهین کرده است، گفت: سناریوی تشویق اهانت به مسلمانان با هدف تحریک خصومت طراحی شده است که نتیجه نهایی آن ایجاد فضای تخاصم و بدبینی بین مسلمانان و غیرمسلمانان است. باید توجه داشته باشیم که احترام به مقدسات ادیان باید جزو حقوق بشر قرار گیرد.

رییس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه تلاطم در بازار ارز و نیاز شدید به نقدینگی در واحدهای تولید دو مشکل عمده اقتصاد کشور است و اتاق بازرگانی در حال تهیه گزارشی از شهرک‌های صنعتی و ارایه آن به مقامات مسوول است، افزود: بورس ارز فعلا از دستور کار بانک مرکزی خارج شده است و در اولویت‌های بعدی قرار گرفته و طرح‌های مکمل بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز در روزهای آینده اجرا می‌شود.

وی مشکل عمده تلاطم در بازار ارز را عرضه نداشتن ارز توسط بانک مرکزی اعلام کرد و گفت: وضعیت دریافت ارزهای نفتی در شهریور ماه مناسب‌تر از ماه گذشته بوده است و طرح بانک مرکزی برای افزایش عرضه ارز در چند روز آینده اجرا می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد: طی چند روز آینده نیاز ارز گروه‌های 8 گانه که اختصاص ارز به آنها متوقف شده بود، مرتفع شود و بلاتکلیفی تولید کنندگان پایان پیدا کند.

نهاوندیان همچنین از تهیه پیش‌نویسی برای حمایت از تولید خبر داد و گفت: این طرح قانونی توسط کمیسیون صنایع مجلس دنبال می‌شود تا یک فضای ویژه برای حمایت از تولید در کشور ایجاد شود.

وی افزود: در طرح قانونی حمایت از تولید مباحثی مربوط به مالیات بر ارزش افزوده، تامین اجتماعی، تسهیلات بانکی و تقویت بانک‌ها برای تقویت نقدینگی واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده است.

راه‌اندازی بورس ارز قطعی است

اما ساعتی پس از انتشار اظهارات رییس اتاق ایران، عضو شورای عالی بورس با تکذیب هرگونه تصمیمی مبنی بر منتفی شدن تشکیل بورس ارز، از راه‌اندازی قطعی این بازار در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر درباره اخباری مبنی بر منتفی شدن راه‌اندازی بورس ارز، اجرای این برنامه را قطعی اعلام کرد و افزود: در حال حاضر هیچ تصمیمی مبنی بر خارج شدن موضوع راه‌اندازی بورس ارز از دستور کار بانک مرکزی وجود نداشته و به طور حتم این بازار متشکل به عنوان یکی از ساختارها و مکانیزم‌های مدیریت بازار ارز به زودی راه‌اندازی خواهد
شد.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به نهایی شدن تشکیل بورس ارز در دولت گفت: با توجه به توافق نهایی دولت با بانک مرکزی و سازمان بورس در مورد بورس ارز کمیته مشترکی برای پیگیری و بررسی این بازار تشکیل شده و مجلس شورای اسلامی نیز در این راستا ضمن حمایت از این موضوع به شدت پیگیرآغاز فعالیت آن است.

وی افزود: نرم‌افزار بورس ارز حدود 10روز قبل در شورای عالی بورس معرفی شده و ساختارها و بسترهای آن هم اینک آماده بهره‌برداری است.

عضو شورای عالی بورس، ادامه داد: این در حالی است که با توافق‌هایی که صورت گرفته مدیریت و شاکله اجرایی بورس ارز بر عهده کمیته ارزی بانک مرکزی نهاده شده است که مجلس به عنوان مطالبه خود از دولت و بانک مرکزی خواستار راه‌اندازی هرچه سریع‌تر این بازار است.

پورابراهیمی در این زمینه که اظهارات رییس اتاق بازرگانی مبنی بر از دستور کار خارج شدن بورس ارز و مرحله بندی شدن آن تا چه حد جدی است؟ پاسخ داد: چنین تصمیمی صحت نداشته و هرگونه اقدامی در این زمینه مخالف با نظر نهایی دولت در مورد لزوم راه اندازی بورس ارز است.

این نماینده مجلس، گفت: متاسفانه بازار ارز این روزها از ثبات برخوردار نیست و برخی مسوولان دانسته یا ندانسته بر تنور التهاب آن می‌دمند.

وی تاکید کرد: این در حالی است که جولان دلالان در بازارغیرمتشکل و غیررسمی ارز کمکی به اقتصاد و فعالان اقتصادی و بازرگانی کشور نکرده و نیاز به ساختاری جدید و موثر برای کشف قیمت واقعی ارز و از طرفی دستیابی به مبنایی برای تخصیص منابع ارزی به متقاضیان اصلی آن ضروری است.

پورابراهیمی بیان داشت: آنچه در بورس ارز معامله خواهد شد گواهی‌های ارزی خواهد بود که با اخذ تاییدیه از سوی صادرکننده از بانک عامل و بانک مرکزی آن را وارد ساختار عرضه بورس ارز خواهد کرد. این رویه مشابه معاملات بروات پولی و ارزی بوده و تمامی اطلاعات شرکت‌های عرضه کننده و یا تقاضاکننده ارز به طور کامل محرمانه خواهد بود.

عضو شورای عالی بورس، گفت: به این ترتیب نگرانی برای شرکت‌های ارزآور و صادراتی بورس از لحاظ تفاوت تسعیر نرخ ارز در صورت‌های مالی وجود نخواهد داشت.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :