آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12654
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1391 10:9
تعداد بازدید : 466

ارز پرداختی به تولید کنندگان باید بیمه شود

عضو کارگروه حمایت از تولید با تاکید بر اینکه دولت باید ارز پرداختی به تولیدکنندگان را بیمه کند، گفت: صنعتگرانی که الفبای اقتصاد ایران را می شناسند، می دانند که در صورت استفاده از تسهیلات ارزی یقینا ضرر خواهند کرد.

خبرگزاری فارس- آرمان خالقی با انتقاد از نوسان زیاد نرخ ارز گفت: بخش تولید جزو نخستین مجموعه‌هایی است که از این مساله متضرر می‌شود و برای حل این مشکل باید یک گروه شامل ذی‌نفعان و متولیان موضوع ارز از بخش‌های تولید، بانک مرکزی، وزارت صنعت و وزارت اقتصاد تشکیل شود تا برای عبور از بحران تصمیم‌گیری کنند.

وی تصریح کرد: رییس کل بانک مرکزی می‌گوید ستاد بحران برای حل مشکل افزایش بی‌رویه نرخ ارز تشکیل شده تا این موضوع ساماندهی شود،اما ما هنوز آثاری از عملکرد این ستاد ندیده‌ایم.

وی ادامه داد: ارزی که در حال حاضر به تولیدکنندگان می‌رسد نرخ بسیار بالایی دارد و دارای نوسان زیادی است، به همین دلیل نمی‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده چه اتفاقی می‌افتد و ارز به چه نرخی خواهد رسید.

خالقی توضیح داد: ‌در چنین شرایطی اگر تولیدکننده‌ای وام ارزی بگیرد مشخص نیست که با نوسان نرخ ارز در آینده چه میزان باید به سیستم بانکی ارز پس بدهد، این در حالی است که برای پرداخت این وام‌ها نیز سودهای بالایی لحاظ می‌شود.وی افزود: به عنوان مثال اگر تولیدکننده‌ای ارز 1226 تومانی را به عنوان تسهیلات دریافت کند، در شرایط فعلی باید ارز را با قیمت 2500 تومان به دولت پس دهد که به این ترتیب نرخ بازپرداخت 100 درصد افزایش یافته و علاوه بر این، سود وام را نیز باید بپردازد.

وی با بیان اینکه موضوع مابه‌التفاوت نرخ ارز در سال‌های گذشته نیز دو یا سه بار اتفاق افتاده است، گفت: این موضوع سال‌ها برای تولیدکنندگان مشکلات به همراه داشت و به همین دلیل دولت باید در پرداخت وام ارزی برای تولیدکنندگان تضمین ارایه دهد تا مشخص شود که ضریب نوسان ارز طی سال‌های آینده چقدر خواهد بود.

عضو کارگروه حمایت از تولید تصریح کرد: با توجه به اینکه تعیین نرخ ارز در حیطه مدیریت دولت قرار دارد نباید در اثر سوء تدبیر دولت و یا اتفاقات جهانی هزینه این موضوع را تولیدکننده پرداخت کند.

وی با بیان اینکه این موضوع را بارها در جلسه با نمایندگان مجلس، بانک مرکزی و وزارت صنعت مطرح کرده‌ایم، افزود: برای حل این مشکل باید یک راهکار دایمی و مشخص وجود داشته باشد که راه‌اش این است که دولت ریسک این مساله را بپذیرد و ارز پرداختی به تولیدکنندگان را بیمه کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :