آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12641
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1391 9:15
تعداد بازدید : 1947

حکیم جوادی: برای رفع فیلتر«گوگل ادوردز» وساطت می کنیم

علی حکیم جوادی اعلام کرد که این سازمان واسطه شرکتها برای رفع فیلتر تبلیغات در گوگل خواهد شد.

فناوران- رییس سازمان فناوری اطلاعات در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به فیلتر بخش تبلیغات گوگل گفت: انبساط ما این بوده که با تبلیغ در گوگل ارز از کشور خارج می شود.
وی ادامه داد: دلیل این امر آن است که با هر کلیک برروی تبلیغات گوگل از شرکتهای ایرانی پولی دریافت می کند و البته ارزی هم واقعا از کشور خارج می شود، اما مساله اصلی این است که این تبلیغات باعث رونق در کسب و کار
 شرکت های ایرانی می شود و می تواند تجارت الکترونیکی را توسعه دهد.
حکیم جوادی افزود: با پیگیریهایی که از سوی شرکتها انجام شد ما متوجه شدیم که این شرکتها هستند که از این فیلتر ضرر می بینند لذا با وجودی که فیلتر این بخش از گوگل به ما و وزارت ارتباطات ربطی نداشت تصمیم گرفتیم برای رفع فیلتر گوگل ادوردز واسطه شویم تا این مشکل شرکت ها هم حل شود.
این در حالی است که قبل از انجام این مصاحبه رییس سازمان فناوری اطلاعات در گفت و گو با خبرگزاری مهر با تشریح جزییات و دلایل ایجاد محدودیت برای برخی سرویس‌های گوگل گفت: تنها در بخش تجارت الکترونیکی شرکت‌هایی که از این مسیر تبلیغات می کرده‌اند، محدودیت ایجاد شده است.
علی حکیم جوادی، در تشریح محدودیت دسترسی به برخی کاربردهای موتور جست‌وجوی گوگل که چندی پیش از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به آن اشاره شد، گفت: در ارتباط با گوگل محدودیت خاصی در بخش‌های مختلف آن نیست و تنها در بخش تجارت الکترونیکی، شرکت‌هایی که از این مسیر تبلیغات می‌کردند، محدود شده‌اند که درصدد هستیم این محدودیت را برداریم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید براینکه محدودیت دسترسی به کاربردهای گوگل از طریق وزارت ارتباطات نبوده و این وزارتخانه تنها نقش واسطه را در اعمال محدودیت برای مصادیق مجرمانه ایفا می‌کند، ادامه داد: هم اکنون دسترسی شرکت‌هایی که از طریق گوگل نسبت به بازاریابی، فروش و تبلیغات اقدام می‌کردند بنا به دلایلی از سوی مراجع تصمیم گیر و کمیته تعیین مصادیق محدود شده که در این زمینه تلاش براین است که این محدودیت رفع شود.وی از ارایه تقاضای مرکز تجارت الکترونیکی وزارت صنعت معدن و تجارت برای رفع این محدودیت خبر داد و گفت: دلایلی در دست تهیه است که بتوانیم ثابت کنیم سرویس تجارت الکترونیکی گوگل منجر به مصادیق مجرمانه نخواهد شد و شرکت‌هایی که در این زمینه کار می‌کنند بتوانند بدون محدودیت به فعالیت خود ادامه دهند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه محدودیت دسترسی برای سرویس خاصی در موتور جست‌وجوی گوگل از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد نشده است، در مورد برخی سرویس‌های دیگر گوگل که هم‌اکنون دسترسی به آن برای کاربران ممکن نیست، خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان واسطه تنها اقدامی که می‌تواند انجام دهد این است که در زمینه تصمیم‌های صورت گرفته دلایلی بیاورد تا ثابت شود این کاربردها بخش‌های مفیدی نیز دارند که برای کاربران قابل استفاده است تا چنانچه کمیته تعیین مصادیق موافقت کند این سرویس‌ها در ایران رفع محدودیت شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چندی پیش گفته بود که برای برخی از کاربردها که نیاز به امنیت بیشتری دارد با توجه به اینکه گوگل مراجعه‌ای به ما نداشته که بتوانند این ملزومات را در اختیار کشور بگذارند، محدودیت‌هایی ایجاد شده تا ما بتوانیم ارتباطاتی را که از این طریق مردم می‌توانند داشته باشند، امن کنیم و برای برخی از کاربردها محدود شده است. البته با آنها مکاتباتی در این خصوص داشته‌ایم اما هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم.
براساس آخرین بررسی‌ها هم‌اکنون دسترسی به سرویس‌هایی همچون یوتیوب، گوگل درایو، بلاگر و غیره در ایران ممکن نیست.
در همین حال براساس نتایج تحقیقات به عمل آمده کل سود موتور جست‌وجوی گوگل در سال 2011 حدود 36 میلیارد دلار بوده که سود این موتور جست‌وجو از کاربران ایرانی در سال گذشته، 443 میلیارد تومان – البته با قیمت دلار 1600 تومانی - تخمین زده شده است.
براین اساس هر ایرانی روزانه به طور میانگین پنج بار در گوگل جست‌وجو می‌کند و میانگین سالیانه تعداد دفعات جست‌وجو در گوگل توسط کاربران ایرانی یکهزار و 825 بار اعلام شده است.
در این بررسی‌ها مشخص شده که 40 درصد کلیک کاربران ایرانی روی لینک‌های تبلیغاتی ظاهر شده در نتایج جست‌وجو است و 3/7 بار تعداد دفعاتی است که کاربران ایرانی در سال بر روی لینک‌های تبلیغاتی کلیک می‌کنند. براین اساس میانگین درآمد گوگل به ازای هر کلیک بر لینک‌های تبلیغاتی 04/1 دلار و میانگین درآمد سالیانه گوگل از هر کاربر 3/7 دلار است و در مجموع این موتور جست‌وجو از کاربران ایرانی طی یک سال277 میلیون دلار درآمد کسب کرده است.
 تاکید مصوبه ارزیابی محصولات امنیتی وارداتی بر تجهیزات سخت‌افزاری است
رییس سازمان فناوری اطلاعات همچنین  در گفت‌وگو با فناوران در خصوص اینکه اعلام کرده بود بحث واردات تجهیزات امنیت فناوری اطلاعات فقط با مجوز آن سازمان صورت می گیرد گفت: این مصوبه ابتدا در دولت نهم از سوی شورای عالی فناوری اطلاعات تدوین شد و سپس در کارگروه مدیریت فاوا این دستورالعمل دوباره مطرح شد و پس از آن هفته پیش در هیات دولت به تصویب رسید و به ما ابلاغ شد.
فناوران - علی حکیم جوادی در پاسخ به این سوال که ارزیابی نرم‌افزارهای وارداتی به چه صورتی انجام خواهد شد گفت: اینکه بگوییم ما در کشور ابزار بررسی نرم‌افزار نداریم، غلط است. ما نه تنها ابزار بررسی نرم‌افزار در داخل کشور را داریم و آزمایشگاه‌هایی را نیز به این موضوع اختصاص دادیم بلکه در حال ساخت آزمایشگاه‌های دیگری نیز برای نظارت و بررسی نرم‌افزار تجهیزات امنیتی هستیم.
رییس سازمان فناوران اطلاعات گفت : البته باید مد نظر قرار داد وقتی می‌گوییم تجهیزات امنیتی، هم تجهیزات سخت‌افزاری و هم نرم‌افزاری مد نظر است ولی تاکید اصلی مصوبه بر تجهیزات سخت‌افزاری است و توصیه امنیت فناوری اطلاعات بر استفاده از تولیدات داخلی است به خصوص استفاده از محصولات نرم‌افزاری داخلی مد نظر ماست.
وی اضافه کرد: با ابلاغ مصوبه، بخش‌های دولتی و کاربران آن در صورت واردات تجهیزات امنیتی باید حتما از ما مجوز بگیرند و کسانی که رسما تجهیزات وارد می‌کنند حتما باید مجوز سازمان را داشته باشند.
حکیم جوادی در مورد واردات آنتی‌ویروس‌ها از سوی شرکت‌های خصوصی گفت: توصیه ما در این مورد استفاده از آنتی‌ویروس‌های داخلی است اما اگر در برخی اوقات اجبارا از آنتی‌ویروس خارجی استفاده می‌شود باید مد نظر قرار داد که از نظر ما این ‌نرم‌افزارها می‌تواند محلی برای جاسوسی باشد لذا عواقب استفاده از این آنتی‌ویروس‌ها بر عهده خود کاربر است .    
 در کشور قدرت ارزیابی نرم‌افزار نداریم
مدیرعامل پارس آتنادژ در گفت‌وگو با فناوران در مورد اخذ مجوز واردات تجهیزات امنیتی از سازمان فناوری اطلاعات گفت: مجوز گرفتن برای کالای امنیتی وقتی فایده دارد که ما در کشور قدرت ارزیابی نرم‌افزار را در کنار سخت‌افزار داشته باشیم.
گلمر بحری گفت : تا زمانی که ما قدرت بررسی نرم‌افزار را نداشته باشیم این کنترل اصولا فایده‌ای ندارد و تنها بررسی سخت‌افزاری انجام می‌گیرد که این نمی‌تواند کلید حل مشکلات باشد.بحری افزود: فرآیند اخذ تاییدیه ، برای وارد کردن یک جعبه است نه نرم‌افزاری که می‌تواند بعد از وارد شدن تغییر پیدا کند . در واقع ما باید در این حوزه علاوه بر کنترل امنیتی و نظارت نرم‌افزار، یک قانون کامل نیز داشته باشیم که در حال حاضر در کشور نه کنترل امنیتی وجود دارد نه قانون کامل.رییس شرکت پارس آتنادژ
افزود : روشی که سازمان فناوری اطلاعات قرار است با همکاری نظام صنفی انجام دهد ابتدا باید یک تعریف درست از آن ارایه شود چرا که  بدون این تعریف تنها به شرکت‌ها  ضرر وارد می‌شود.وی گفت : در شرایط فعلی این امر باعث ایجاد پروسه‌های طولانی بررسی محصولات خواهد شد که بیشتر سخت‌افزاری است همچنین که این امر در کنار بی ثباتی بازار و افزایش بهای دلار ، کالای وارد شده به بازار را عملا غیرقابل مصرف می‌کند.
بحری در پایان گفت: این روش اگر با سرعت عمل بالا و افزایش آزمایشگاه‌ها و تجهیز آنها همراه باشد می‌تواند برای کشور مفید واقع شود در غیر این صورت تنها ضرری است برای شرکت‌ها.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :