آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12640
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1391 9:9
تعداد بازدید : 946

متن کامل اصلاحات اساسنامه سازمان فناروی اطلاعات

سازمان فناوری اطلاعات صدور پروانه خدماتIT را بر عهده گرفت

هیات وزیران بنا به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به استناد ماده واحده قانون استفساریه در خصوص اختیار اصلاح اساسنامه سازمان ها، شرکت ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت ـ مصوب ۱۳۷۷ـ اصلاحات اساسنامه شرکت فناوری اطلاعات را تصویب کرد.
بر این اساس در عنوان و مواد اساسنامه حسب مورد، واژه «شرکت» به «سازمان» اصلاح شد.

فناوران- با اصلاح این موارد در اساسنامه، شرکت فناوری اطلاعات قانونا به سازمان تبدیل شده است. مواد اصلاح شده در اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات به این شرح است:
ماده6- سرمایه سازمان مبلغ چهارصد و یازده میلیارد و پانصد و نود و هشت میلیون و دویست و شصت هزار و ششصد و سی و نه (411.598.260.639) ریال است که به چهارمیلیون و یکصد و پانزده هزار و نهصد و هشتاد و دو (4.115.982) سهم یکصد هزار (100.000) ریالی و شصت هزار و ششصد و سی و نه (60.639) ریال پاره سهم بانام تقسیم می‌‌شود و صددرصد سهام متعلق به دولت است.
تبصره- پس از ابلاغ این اساسنامه مراجع قانونی ذی‌ربط بنا به درخواست سازمان وفق قوانین و مقررات مربوط، اسناد مالکیت اراضی و املاکی را که به نام شرکت فناوری اطلاعات بوده است در دفاتر مربوط به نام سازمان اصلاح می‌‌کنند.
بر این اساس، این متون به عنوان بندهای (21) تا (33) به ماده (7) اضافه می‌شود:
21- اجرا، توسعه و مدیریت شبکه ملی اطلاعات و بهره‌برداری از آن مبتنی بر الزامات و نیازهای خدمات فناوری اطلاعات کشور بر پایه منافع و امنیت ملی، توسعه کسب و کار و ارایه خدمات به مردم.
22ـ اداره و راهبری ظرفیت‌های کشور جهت تامین بستر و خدمات زیرساختی مورد نیاز توسعه فناوری اطلاعات کشور.
23ـ تامین ظرفیت و سازوکارهای فنی و حقوقی جهت ممیزی و صدور گواهی تایید فناوری‌ها، فرآیندها و تجهیزات فناوری اطلاعات شامل سخت‌افزار، نرم‌افزار و خدمات مربوط، توسط مراجع ذی‌ربط.
24ـ به کارگیری ساز و کارهای لازم و تلاش برای انتقال و بومی‌سازی فناوری‌ها و تجهیزات کلیدی مورد نیاز حوزه فناوری اطلاعات.
25ـ حمایت مستقیم یا غیرمستقیم از توسعه زیرساخت‌های دولت الکترونیک و خدمات عمومی الکترونیکی نظیر پایگاه اطلاعات هویتی و زیرساخت ملی داده‌های مکانی.
26ـ صدور پروانه فعالیت و بهره‌برداری به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای ارایه هرگونه خدمات فناوری اطلاعات مشتمل بر شبکه‌های اختصاصی گسترده، مراکز داده توزیع و ارایه خدمات اینترنت، خدمات مبتنی بر وب نظیر موتور جست‌وجو، رایانامه، کارت هوشمند، خدمات الکترونیکی دولت، رایانش ابری، مدیریت امنیت اطلاعات، نرم‌افزارهای متن باز و نرم‌افزارهای دارای کاربری ملی و چگونگی جبران خسارت ناشی از عدم اجرای آن در چارچوب قوانین و مقررات مربوط.
27ـ نظارت بر عملکرد دارندگان پروانه‌ها در چارچوب مفاد پروانه‌های صادر شده و رسیدگی به تخلفات و ملزم نمودن آنان به انجام تعهدات و وظایف از طریق اخطاریه یا لغو موقت یا دایم امتیازها و پروانه‌های بهره‌برداری در حوزه فناوری اطلاعات برابر شرایط مذکور در پروانه‌های صادره در چارچوب قوانین و مقررات مربوط.
28ـ تدوین استانداردها و ضوابط و نظام‌های کنترل کیفی و ارایه آن به مراجع ذی‌ربط و تایید نمونه تجهیزات مورد استفاده در حوزه فناوری اطلاعات در کشور.
29ـ راه‌اندازی ساختار مدیریتی امنیت و پدافند غیرعامل به منظور اجرای طرح ساماندهی و راهبری امنیت، ایمنی و پایداری حوزه فناوری اطلاعات کشور در چارچوب سیاست‌های ابلاغی.
30ـ حمایت از طرح‌ها و ظرفیت‌های پژوهشی توسعه فناوری اطلاعات کشور.
31 ـ حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی در حوزه توسعه فناوری‌های بومی و همچنین خدمات فنی در حوزه فناوری اطلاعات.
32ـ ایجاد، مدیریت، توسعه و اجرای پروژه‌های حوزه فناوری اطلاعات به‌خصوص در مناطق محروم که بخش خصوصی تمایل به سرمایه‌گذاری ندارد.
33ـ اجرای فعالیت‌های مربوط به کارگزاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات.
بر اساس این مصوبه، در بند (2) ماده (8) و سایر مواد مربوط حسب مورد عبارت «هیات مدیره و مدیرعامل» به عبارت «هیات عامل و رییس سازمان» اصلاح می‌شود.
همچنین بر اساس اصلاحات ماده (9) مجمع عمومی سازمان از اعضای وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات (رییس)، وزیر اطلاعات، وزیر کشور، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر آموزش و پرورش، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور و معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور تشکیل می‌شود.
بر این اساس، تبصره‌های (1) و (2) ماده (15) به شرح زیر اصلاح می‌شود:
تبصره1ـ رییس سازمان که رییس هیات عامل است، بالاترین مقام اجرایی سازمان است که از بین اعضای هیات عامل و با حکم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب و معاون وزیر محسوب می‌‌شود.
تبصره2ـ اعضای هیات عامل باید به طور تمام وقت به خدمت در سازمان اشتغال داشته باشند. هر یک از اعضای هیات عامل به ترتیبی که هیات عامل مشخص می‌کند، راهبری حوزه‌ای از فعالیت‌های سازمان را عهده‌دار خواهند بود.
همچنین بند (12) ماده (20) حذف و شماره بندهای بعدی به ترتیب اصلاح می‌شوند.
ماده (22) و تبصره آن حذف و شماره مواد بعدی به ترتیب اصلاح می‌شوند.
این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی؛ معاون اول رییس‌جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :