آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12639
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1391 9:4
تعداد بازدید : 1610

در جلسه کمیسیون مشورتی زنان کارآفرین همایش ملی کارآفرینی در ICT مطرح شد:

فضای مجازی فرصت های بسیاری برای زنان دارد

جلسه کمیسیون مشورتی زنان کارآفرین حوزه ICT به عنوان دومین جلسه از سلسله جلسات هفت گانه کمیسیون مشورتی همایش ملی کارآفرینی در ICT، به منظور تبیین سیاست های عملیاتی در خصوص محورها و اهداف اصلی این همایش، برگزار شد.

فناوران- آزاده داننده رییس شورای مرکزی سازمان نصر کشور، سادینا آبایی مدیر عامل شرکت سیمرغ سامانه تهران، لیلا لاریجانی عضو هیات مدیره شرکت گسترش انفورماتیک ایران، بهناز آریا مدیر آموزش موسسه کهکشان نور و فریبا یاراحدی مدیر برنامه‌ریزی و ارتباطات همایش کارآفرینی در ICT، به همراه علیرضا صالحی رییس، میلاد امیریان فر دبیر و «فرزانه دهرویه» مسوول روابط عمومی همایش ملی کارآفرینی در ICT در جلسه کمیسیون مشورتی زنان کارآفرین که در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزار شد، حضور داشتند.
بر اساس این گزارش، در ابتدای این جلسه مشورتی، رییس نخستین همایش ملی کارآفرینی در ICT، این همایش را موقعیت مناسبی برای حضور دانشگاهیان و استارت‌آپ‌ها که به تازگی قصد ورود به عرصه کارآفرینی و کسب و کار را دارند، دانست و در این باره گفت: یکی از اهداف مهم ما در این همایش، فراهم کردن امکان ارتباط نزدیک نوکارآفرینان با سرمایه‌گذاران است. از این رو از بانک‌ها و موسسات مالی نیز برای حضور در این همایش دعوت به عمل آورده‌ایم.
علیرضا صالحی همچنین هدف از برگزاری جلسه کمیسیون مشورتی زنان کارآفرین را بررسی مشکلات و موانع موجود بر سر راه زنان کارآفرین عنوان کرد و گفت: با برگزاری چنین همایشی سعی خواهیم کرد تا به بانوان فارغ‏التحصیل دانشگاهی نشان دهیم راه‌اندازی کسب و کار مستقل، عجیب و دست نیافتنی نیست. به همین دلیل در این جلسه سعی خواهیم کرد تا به بررسی ابعاد این موضوع و ارایه راه‌حل در این زمینه بپردازیم.

 ICT زور بازو نمی خواهد
سادینا آبایی، مدیرعامل شرکت سیمرغ سامانه با بیان اینکه حوزه ICT یک حوزه دانش محور است و زور بازو نمی‌خواهد، گفت: در حوزه ICT تفکیک جنسیتی به مراتب از سایر حوزه‌ها کمتر است. حتی در بعضی مواقع زن بودن امتیاز هم محسوب می‌شود. در واقع می‌توان در این همایش حضور زنان و تفکیک جنسیتی در عرصه ICT را از هر دو جنبه مثبت و منفی مطرح و بررسی کنیم.
بهناز آریا مدیر موسسه کهکشان نور اتفاقا حوزه ICT را دارای تفکیک جنسیتی همه جانبه‌ای دانست و گفت: متاسفانه در نخستین قدم که همان آگهی‌های استخدام است، با تفکیک جنسیتی روبه‌رو هستیم. بعضی مشاغل از همان ابتدا بر آقا بودن همکار تاکید می‌کنند. در بعضی مشاغل دیگر هم بین خانم و آقا با سطح دانش یکسان، به دلایل مختلفی آقا را انتخاب می‌کنند.
آریا ادامه داد: در واقع خیلی از کارفرمایان چالش‌ها و دردسرهای کارمندان خانم را بیشتر می‌دانند و از استخدام آنها سرباز می‌زنند. این افراد به احتمال خیلی زیاد به بانوانی که به طور مستقل کسب و کاری به راه انداخته‌اند، نیز اعتماد نمی‌کنند.
لیلا لاریجانی، عضو هیات مدیره شرکت گسترش انفورماتیک ایران مشکل به انجام نرسیدن ایده‌ها در بین زنان و مردان را یک امر فراگیر دانست و در این خصوص توضیح داد: شاید این همایش فرصت مناسبی برای همه جوانان، زنان و مردان باشد تا بتوانند از فضاهای موجود در کشور به نحو احسن استفاده کنند اما نکته مهم فرآیندهای بعد از همایش است. آیا تصمیمات بخش خصوصی بر بخش دولتی اثرگذار است؟

 نیازمند یک الگوی صحیح در کارآفرینی هستیم
مدیر آموزش موسسه کهکشان نور در ادامه جلسه کمیسیون مشورتی زنان کارآفرین، مشکل بزرگ کارآفرینان را نبود وجود یک تعریف مناسب از کارآفرینی در کشور دانست و در
 این باره توضیح داد: متاسفانه بعضی از شرکت‌های کوچک و تازه تاسیس، محصولی را که قبلا در بازار وجود داشته با اندک تغییری و با قیمت پایین‌تر با تصور کارآفرینی به بازار عرضه می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه متاسفانه مفهوم کارآفرینی در ایران به اشتباه تعریف شده است، افزود: به نظر می‌رسد نخستین هدف و مهم‌ترین خروجی هر همایشی باید فرهنگ‌سازی در آن زمینه خاص باشد. در این همایش هم قبل از هر چیز باید به دنبال معرفی الگوی صحیح کارآفرینی باشیم.
بهناز آریا به نبود وجود الگوی صحیح کارآفرینی، چالش‌های پیش روی زنان در این عرصه را نیز اضافه کرده و ادامه داد: باید قبل از هر چیز فرهنگ زنان را در خصوص کارآفرینی تغییر دهیم. چراکه در عرصه کارآفرینی تنها ایده‌پردازی و صاحب ایده بودن مهم نیست بلکه توان و قابلیت به عرصه رساندن آنها هم مهم است.
آزاده داننده، رییس شورای مرکزی سازمان نصر کشور حوزه ICT را حوزه نرمی دانست که مزیت‌های ویژه‌ای برای زنان ایجاد می‌کند.
وی در این خصوص توضیح داد: اگر همایشی در بخش صنعت ساختمان برگزار شود، قطعا بخشی با عنوان زنان در آن وجود نخواهد داشت. در حالی که حوزه ICT  حوزه نرمی است که به دقت، ظرافت، باریک‌بینی و حوصله زنانه نیاز دارد. این در حالی است که با توجه به نقش‌های چندگانه زنان در خانواده که تا حدی خروج زنان را از خانه با مشکل مواجه می‌کند، می‌توان گفت: حوزه ICT  یکی از بهترین شرایط کاری زنان را در خانه فراهم می‌کند.
داننده در ادامه، فضای مجازی را بهترین مکان برای کارآفرینی زنان دانست و در این خصوص یادآور شد: با توجه به روحیات زنانه و یا نقش‌های چندگانه بانوان در خانواده، یک خانم می‌تواند در حالی که فرزندش را در آغوش دارد، پای سیستم در خانه نشسته و کار کند.
لاریجانی پیشنهاد عملی در این همایش را شناسایی زنان کارآفرین از طریق اطلاعیه و فراخوان عنوان کرد تا زنان با هر منطقی که خود را در این حوزه کارآفرین می‌دانند، در همایش شرکت کرده و چنانچه با توجه به معیارهای ارزیابی شورای سیاست‌گذاری، حایز صلاحیت شناخته شدند، معرفی شوند.
بر همین اساس آریا به افزایش چشمگیر حضور زنان در دانشگاه‌ها اشاره کرده و گفت:  افزایش حضور زنان در دانشگاه‌ها، وجود نیروی متخصص زن در جامعه را به دنبال دارد. به طوری که هم اکنون 64 درصد نیروی کار را خانم‌ها تشکیل می‏دهند. این وضعیت ایجاب می‌کند تا تاسیس شرکت‌هایی با محوریت خانم‌ها افزایش یافته و بانوان محیط‌هایی را مطابق با نیازهای خودشان مدیریت کنند. پس هر چه در این زمینه، ساز و کارهای بیشتری تدوین و تعیین شود، از نیروی متخصص خانم هم بهره‌وری بیشتری
می‌شود.
رییس شورای مرکزی سازمان نصر کشور نیز در خاتمه این جلسه یادآور شد: عملکرد بهتر زنان در بعضی از مشاغل نظیر Call Center‌ها به دلیل صبر، حوصله و برخورد بهتر زنان به اثبات رسیده است. در حوزه ICT نیز این دست از مشاغل کم نیستند و می‌توان با معرفی آنها، زنان کارآفرین را به سمت این نوع مشاغل هدایت کرد.
گفتنی است، در پایان جلسه کمیسیون مشورتی زنان کارافرین همایش ملی کارآفرینی در ICT، به اتفاق آرا «آزاده داننده» رییس شورای مرکزی سازمان نصر کشور به عنوان رییس و «فریبا یاراحمدی» به عنوان دبیر کمیسیون مشورتی زنان کارآفرین انتخاب و معرفی شدند.    
لازم به ذکر است، نخستین همایش ملی کارآفرینی در فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران روزهای 16 و 17 آبان ماه در هتل استقلال تهران برگزار خواهد
 شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :