آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 12326
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1391 10:1
تعداد بازدید : 1368

توقف معاملات به دلیل نوسان نرخ ارز

بازار موبایل به کما رفت

فروشندگان می گویند: به دلیل اینکه قیمت ها لحظه ای هماهنگ با نرخ دلار افزایش و کاهش پیدا می کند، ترجیح می دهند ریسک نکنند و گوشی نفروشند
افزایش 110 تا 120 تومانی دلار در یک روز، بازار گوشی تلفن همراه را به رکود کشاند.

 

فناوران- بازار تلفن همراه نیز همانند سایر بازارها تحت تاثیر افزایش شدید قیمت دلار قرار گرفت و یک بار دیگر رکود کامل را تجربه کرد.
به گفته فروشندگان پاساژ علا‌ءالدین، از چند روز گذشته با افزایش قیمت دلار، بازار تلفن همراه کم‌کم جنب و جوش خود را از دست داد و دیروز به بدترین وضعیت خود رسید؛ تا آنجا که خرید و فروش گوشی در بازار متوقف شد.
بر اساس این گزارش، طبقات بالای علاءالدین که بیشتر مختص فعالیت عمده‌فروشان است، دیروز  تقریبا به حالت نیمه تعطیل درآمد و به این ترتیب عمده‌فروشان از فروش کالا به خرده‌فروشان خودداری می‌کنند و در صورت فروش گوشی با قیمت‌های بسیار بالا نیز حتما به صورت نقدی جنس در اختیار مشتریان قرار می‌دهند و چک قبول نمی‌کنند.
فروشندگان می‌گویند: به دلیل اینکه قیمت‌ها لحظه‌ای هماهنگ با نرخ دلار افزایش و کاهش پیدا می‌کند، فروشندگان ترجیح می‌دهند ریسک نکنند و گوشی نفروشند، زیرا ممکن است یک گوشی را که مثلا امروز 490 هزار تومان می‌فروشند فردا مجبور شوند با قیمت 520 هزار تومان خریداری کنند که به هر حال چه در صورت فروش و چه خرید متضرر می‌شوند.
از سوی دیگر، خریداران هم فقط برای تماشا کردن به بازار موبایل سر می‌زنند و کمتر به فکر خریدند، زیرا از هفته گذشته قیمت گوشی‌ها با افزایش 20 درصدی همراه بوده است.
بر این اساس، یکی از گوشی‌هایی که به شدت تحت تاثیر قیمت دلار قرار گرفته، آیفون اپل است که این روزها قیمت نسخه‌های گارانتی‌دار آن با بدون گارانتی فرق چندانی ندارد و با قیمت‌های نجومی به فروش می‌رسد.
دیروز نسخه 16 گیگابایتی بدون گارانتی آیفون با قیمت یک میلیون و 600 هزار تومان در بازار معامله می‌شد و نسخه 32 گیگابایتی آن با قیمت یک میلیون و 730 هزار تومان به فروش می‌رسید. البته در فروشگاه‌های مختلف می‌شد قیمت‌های متفاوتی یافت. این در حالی است که قیمت نسخه 16 گیگابایتی این گوشی تا یک هفته پیش یک میلیون و 300 تا 350 هزار تومان بود و نسخه 32 گیگابایتی آن با قیمت یک میلیون و 450 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسید.
دیروز قیمت گوشی Galaxy SIII سامسونگ هم یک میلیون و 420 هزار تومان اعلام شد که با افزایش 200 هزار تومانی نسبت به چند روز پیش همراه بود.
یکی دیگر از گوشی‌هایی که افزایش 100 هزار تومانی را تجربه کرده، گوشی Galaxy SII سامسونگ است که با قیمت حدود 950 هزار تومان در بازار موجود است.
گوشی Galaxy Note سامسونگ هم از این افزایش قیمت بی‌نصیب نبوده و هم اکنون با نرخ یک میلیون و 300 هزار تومانی در بازار موجود است. این در حالی است که تا هفته گذشته نرخ این گوشی حدود یک میلیون یا گاهی کمتر از این میزان هم بوده است.
قیمت گوشی Xperia S سونی یک میلیون اعلام شد که نسبت به گذشته افزایش 70 هزار تومانی داشته و گوشی  One X HTC هم‌اکنون با قیمت حدود 200 هزار تومان به فروش می‌رسد که با افزایش 100 هزار تومانی قیمت همراه بوده است.
در این میان گوشی‌هایی هم که از قیمت متوسطی برخوردارند، از افزایش قیمت مستثنی نیستند و دست کم با افزایش 50 تا 70 هزار تومانی به فروش می‌رسند. بر این اساس می‌توان به Galaxy Ace سامسونگ اشاره کرد که 490 هزار تومان قیمت دارد و چند روز پیش با قیمت 440 هزار تومان به فروش می‌رسید. Xperia X8 سونی اریکسون هم پیشتر با قیمت 240 هزار تومان موجود بود و هم‌اکنون با قیمت 280 هزار تومان عرضه می‌شود.
Galaxy Fit سامسونگ که این روزها 330 هزار تومان به فروش می‌رسد، پیشتر 280 هزار تومان در بازار موجود بود و wildfire S HTC با افزایش قیمت 60 هزار تومانی به نرخ 330 هزار تومان در بازار موجود است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :